22. 2. 2018Zombieland

Autor: Jakub Miller| 3. prosince 2009 | Přečteno: 675x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

AIDS? Prasečí chřipka? Ale kdeže! Nemoc šílených zombies je správná odpověď. Světově kultovní černohumorná komedie konečně doráží i do našich multiplexů a určitě stojí za shlédnutí.

Za tento rok se moc opravdu vtipných a originálních komedií neurodilo. „Funny People“ od Juda Apatowa se do našich kin ani nedostalo, „Zac a Miri točí porno“ tak nějak prosvištělo bez většího ohlasu a jediná taškařice „made in U.S.“, která zažila větší úspěch, byla Pařba ve Vegas. Proto můžeme brát Zombieland jako dar z nebes. Film natočený za pár šupů (na tamní poměry, u nás by za to vznikly rovnou tři Tmavomodré světy) sklidil v zámoří nadmíru kladné ohlasy a po krátkou dobu se držel v Top250 na IMDB, nemluvě o vysokých tržbách. Naše distribuce tentokrát naštěstí nezklamala a tak již tento týden má každý možnost vyrazit do nejbližšího multiplexu na jednu z nejšílenějších „zombie“ parodií posledních let.

zombieland_photo_08-535x355Příběh téhle magořiny se točí okolo bezejmeného studenta, který díky seznamu komplikovaných pravidel dokázal přežít apokalypsu nemrtvých na území Spojených států amerických. Zatímco se z jeho okolí staly hamburgery pro nenasytné občany, on se snaží dostat do Columbie, aby se pokusil najít svou vlastní rodinu. Na cestě ale potkává zombie zabijáka z Tallahasse a sesterské duo z Wichity. Jelikož je jeho domov pravděpodobně vypálen do základů, vydává se tahle podivná čtveřice do lunaparku v Los Angeles. Na místo, kam snad ještě nákaza nedorazila. A že to bude pořádně ujetá a krvavá cesta!

Základní koncept Zombielandu je založen na parodování sebe sama a většiny žánrových klišé. Hlavní hrdina je totální looser, který se u dívek dostal nejdále na první metu. Jeho šílený společník v podání excelentního Woody Harrelsona je naopak největší borec široko daleko. Zombíky si dává k snídani, libuje si v černém humoru a jeho jediným smyslem života je získat poslední Twinkie tyčinku na světě. Tuhle netypickou dvojku doplňuje kráska Emma Stone, hrdinův objekt touhy a její dvanáctiletá sestra Abigail Breslin, typická holka v pubertě, zbožňujíc Hannah Montanu a střelné zbraně všeho druhu.

Z filmu je patrné, že režisér má obrovský talent, ale zkušeností málo. První hodinku vše funguje s přesností švýcarských hodinek. Vtipy jsou nadmíru originální, postavy jakbysmet a celkově děj nenudí. Pak Fleisher zmírní tempo a jeho dítko se začne pomalu, ale jistě propadat do žánrových klišé, z kterých se již nevyhrabe. Ano, je to sice stále stylová jízda, jen jí chybí pořádný závěr a to  je velká škoda, neboť Zombieland se mohl stát stejně kultovním dílem, jako je Tarantinovo Pulp Fiction. Takhle sice budete odcházet z kina v dobré náladě, ale s podivnou pachutí na jazyku. Ještě že si režisér v mnoha scénách hodně dopomáhá rockovou hudbou, která se k filmu setsakramentsky hodí.

ZOMBIELANDCelkově je tudíž Zombieland opravdu vydařená komedie, kterých se v současné době po čertech málo. Je v ní kopec černého humoru, skvěle napsaných postav, brutality a krve. Nemluvě o cameu jedné herecké legendy. V poslední třetině sice film rapidně ztrácí dech, ale vy si přesto můžete být jisti, že na tuhle čtveřici dobrodruhů jen tak nezapomenete. Takže arrideverci za dva roky, tentokrát v třetím rozměru.

____________________________________________________________________________________________

Zombieland

Režie: Ruben Fleischer

Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick

Hrají: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin

Premiéra: 3.12.2009

Žánr: Komedie / Horror / Drama /Akční

Hodnocení: 70%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Zombieland
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení v kinech za uplynulý rok | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 21. prosince 2009 | 11:18

[…] Milé překvapení roku 2009: Zombieland […]

Thumb up 1 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist