28. 4. 2017Zemřel herec Radoslav Brzobohatý

Autor: Mediafax, red| 12. září 2012 | Přečteno: 424x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Herec Radoslav Brzobohatý zemřel. Dnes to potvrdil agentuře Mediafax mluvčí Herecké asociace Jiří Hromada.

„Bohužel, je to tak. Opustil nás vynikající herec a báječný člověk,“ řekl Hromada, který dodal, že Brzobohatého museli nečekaně odvézt do nemocnice.

Radoslav BrzobohatýBrzobohatý patřil mezi jedny z mála mužných sportovních typů mezi českými herci, přesto nezůstal jen u postav tvrdých chlapů, ale svůj mnohovrstevnatý talent uplatnil ve filmech všech žánrů. K nezapomenutelným filmovým postavám patří jeho osudem zkoušený František v Jasného díle Všichni dobří rodáci a také jeho výkon ve filmu Ucho.

 

Jednou z jeho nejpřesvědčivějších televizních rolí byl Martin Eden v inscenaci Cesta řeky k moři na Londonovy motivy.

Přízeň publika si získal i díky rozhlasu a především na televizní obrazovce za role v seriálech F. L. Věk, Dynastie Nováků, Dobrá voda.

V roce 2004 se svou druhou manželkou, slovenskou herečkou Hanou Gregorovou, založili Divadlo Radka Brzobohatého v Opletalově ulici v Praze.

 

 


Typický Valach, „dobrý rodák“ či dobrotivý František z F. L. Věka, to byl divadelní a filmový herec Radoslav Brzobohatý, jenž patřil mezi jedny z mála mužných sportovních typů mezi českými herci, svůj talent uplatnil ve snímcích různých žánrů. Zemřel náhle dnes 12. září 2012, den před svými osmdesátinami.

Brzobohatý se narodil 13. září 1932 ve slovenských Vrútkách, pocházel z hudební, ale i z námořnické rodiny. Moře brázdili jeho otec i děd, mladý Radek je však nenásledoval, místo do vln se ponořil do knih. Dětství strávil ve Valašském Meziříčí. Vystupoval v ochotnickém divadle v podstatě odmalička. Od roku 1950 studoval v Praze na DAMU herectví, po absolutoriu nastoupil do divadla v Kolíně. Odtud odešel za režisérem Lubošem Poživilem do Mostu, následovala Olomouc, Příbram, Praha – Divadlo S. K. Neumanna v Libni. Pak získal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde setrval do roku 1999.

Nejplodnějším obdobím pro něj byl konec 60. let. Měl to štěstí, že pro něho psali role nejlepší autoři své doby. Tak tomu bylo například v Hubačově Královi krysovi, kde hrál Marlowa, Jasného film Všichni dobří rodáci, Ludvík v tehdy zakázaném Procházkově a Kachyňově filmu Ucho. V té době natočil televizní seriál F. L. Věk podle Jiráskova románu.

V roce 2004 se svou druhou manželkou, slovenskou herečkou Hanou Gregorovou, založili Divadlo Radka Brzobohatého v Opletalově ulici v Praze, kde uvedli řadu velmi úspěšných titulů, v mnohých si Brzobohatý zahrál hlavní role.


 Šok, smutek a lítost, tak reagovali herci na zprávu, že jejich kolega Radoslav Brzobohatý náhle zemřel, pouhý den před svými osmdesátými narozeninami. Mnozí byli informací zaskočení a nechtěli jí uvěřit.

„Úplně mě to zaskočilo. Co k tomu můžu říct. Miluju ho, miluju ho, miluju ho a už se za ním těším tam nahoru,“ rozplakala se herečka Květa Fialová. S Brzobohatým se poznali v angažmá v divadle v Kolíně. Na prknech, která znamenají svět, se sešli ještě mnohokrát. „Utkvěla mi v paměti hra Na zlatém jezeře, taková krásná věc. Ale potkávali jsme se tak, jak se herci potkávají a prolínají,“ dodala Fialová.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Zemřel herec Radoslav Brzobohatý
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist