24. 2. 2018Zelený sršeň

Autor: Jakub Miller| 12. ledna 2011 | Přečteno: 589x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

S komiksovými adaptacemi se v posledních letech roztrhl pytel a jelikož X-Men, Spider-Man či Batman už své filmy mají, tak přišla řada na tu méně známou ligu. Do té patří právě Zelený sršeň alias Britt Reid. Maskovaný mstitel v nabušené káře, jehož řidičem (či spíše bodyguardem) je asiat Kato. Zatímco většina superhrdinů páchá pouze dobro, tak hlavní protagonisty novinky od renomovaného režiséra, Michela Gondryho, nejdříve páchají zlo, aby až poté mohli mlátit padouchy hlava nehlava. Logiku takového boje na straně zákona nechme stranou a soustřeďme se na film jako takový, protože kdo na něj jde do kina s přesvědčením, že se jedná o klasickou „from zero to hero“ podívanou, tak by se mohl šeredně mýlit.

Ústřední duo - Sluha a pán

K pochopení skutečnosti, že Green Hornet není nijak dobrým zástupcem svého žánru, si nejdříve odpovězme na otázku, proč vlastně tak moc máme superhrdiny rádi. Většina z nich začíná jako průměrný občan, který po určitém zlomovém incidentu (zde smrt otce) navléká kostým a pouští se do boji proti zlu. Po několika překážkách a občas i ztrátě víry nakonec náš hrdina nalezne vnitřní klid či zadostiučinění (porážka své nemesis / pomsta), vykoná oběť a přijme svůj úděl maskovaného ochránce bezbranných. A nejpodstatněji – díky získání zkušeností v průběhu své cesty si osvojí jiný úhel pohledu na svět a stane se (většinou) lepším člověkem, který tak dává příklad nám všem ostatním. Problémem Green Horneta ani tak není fakt, že Britt Reid začíná jako arogantní a šovinistické hovado. Problémem je, že on i tak končí. I po pomstě smrti svého bližního a „záchraně“ města si stále stojí za názorem, že je lepší jak všichni ostatní a bez něj by celý svět nedokázal fungovat. Pokud má být poselství takového vývoje postavy to, že konání dobrých skutků má vaše ego zvětšovat a čím víc toho pro dobro ostatních uděláte, tak tím větší pošuk musíte být, tak se jedná buď o úplně první scénář dua Goldberg – Rogen nebo ani jeden z nich nechápe princip hrdinských filmů. Vzhledem k okolnostem je pravděpodobnější druhá varianta.

Weitz jako Chudnofsky

Pokud nemáte dobrého superhrdinu, tak musíte mít alespoň pořádného záporáka. Tomu tvář propůjčil oscarový lovec židů, Christoph Weitz. Jeho dějová linka začíná slibně: mafián ze staré školy, který vraždu bere jako koníček a má fetiš pro stylově vypadající zbraně. Jak ale plyne děj, tak tato postava dostává stále méně a méně prostoru, jen aby bylo divákovi řečeno, že je ve skutečnosti pouze side-kickem skutečného záporáka numero-uno (který budí asi tolik respektu jako herci ve filmech Zdeňka Trošky). A co třeba milostná linka hlavního hrdiny? Opět tak podivně napsaná až se zdá, že Cameron Diaz je pro celý děj absolutně nepodstatnou postavou, neboť ve finále na maskované duo žádný podstatný vliv nemá a díky jejímu přístupu „absolutní feministky“ by jí Sršňovi nepřál ani právě Weitzův schizofrení Chudnofsky.

Nárok na obdržení divákových sympatií má pak pouze pomocník Kato, jehož klidný výraz a rozumné jednání působí mnohem lépe, jak pervezní úchylky jeho zaměstnavatele. I zde se ale naskýtá několik problémům. Tím největším je, že Katovou jedinou úlohou je nakonec pouze vymýšlet ty „cool“ serepetičky a jelikož je zde Britt Reid přes kecy, tak on tu je přes akci (která kvůli nulové inovaci ke konci už ohraje). Je zde sice nakousnutá romance s Diazovou, ale po usmíření za zvuků rozbitého skla už o ní nepadne ani slovo. Rogen si chce zkrátka urvat ten největší kus pro sebe a Gondrymu to očividně vůbec nevadí. On vůbec celý film působí, jako by jej netočil režisér Prosíme, přetočte či Věčný svit neposkvrněné mysli. Žádné originální nápady, které by opět posunuly žánr o krok dopředu, zde nenajdete. Ani vidu ani slechu po rukopisu geniálního tvůrce indie dramat a komedií.

Green Hornet - Oficiální plakát

Z očekávané komiksové adaptace, vznikající pod taktovkou vynikajícího režiséra, slibující jiný pohled na život maskovaných ochránců zákona, se vyklubala dvouhodinová křeč, postrádajíc jak sympatického hrdinu, tak pořádného záporáka. Nezbývá než doufat, že reputaci „zelených“ filmů napraví Green Lantern s frajerský Ryanem Reynoldsem.

Zelený sršeň

Režie: Michel Gondry

Scénář: Seth Rogen, Evan Goldberg

Hrají: Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diaz, Christoph Waltz

Žánr: Akční / Komedie

Cz / Sk Premiéra: 13. 1. 2011 / 27. 1. 2011

Hodnocení: 40%

.

.

.


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Zelený sršeň
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist