24. 2. 2018Zakletý v čase

Autor: Jakub Miller| 23. listopadu 2009 | Přečteno: 704x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Eric Bana je ztracen v časoprostoru a lásce. Divák na druhou stranu nalézá mistrovsky natočený romaňták, který zůstane v hlavě a srdci ještě dlouho po odchodu z kina.

Současná kinematografie je založena na recyklaci děl, které vznikly před novým miléniem a tak jen stěží najdete originální námět a provedení. Některé filmy to sice dokáží skvěle zamaskovat (Temný rytíř), ale u většiny vám připadá, že tohle už jste jednou viděli a jediná změna je v obrazovém provedení. I přes fakt, že „Zakletý v čase“ čerpá z literární předlohy, která je mimochodem velmi obsáhla a do každého detailu promyšlená, tak žánru romantických dramat navrací zašlý lesk. Po opravdu dlouhé době si tu hodinku a tři čtvrtě užije i muž, což se nestalo po několik let.

Cestě v čase předchází mizení částic těla.

Film vypráví příběh o knihovníkovi Henrym, který trpí vzácnou genetickou anomálií, kvůli které v napjatých situacích dokáže cestovat časem. Tuto schopnost ale nemůže ovládat a tak jí bere spíše jako prokletí, než dar. Jeho život se ale mění v momentu, kdy potká krásnou Clare, která tvrdí, že jej zná celý svůj život. A právě zde začíná příběh a scénáristická genialita, jenž vás nepustí až do závěrečných titulků. Tvůrci sice osekali knihu a ponechali pouze to nejlepší, stejně jako v případě pátého dobrodružství Bradavického čaroděje, ale díky excelentnímu vedení Roberta Schwentke děj plyne bez jakýchkoliv zádrhelů až k dech beroucímu finále, které muže potěší a ženy rozpláče na celé kolo.

Nejuvěřitelnější zamilovan dvojice roku.

U většiny romantických dramat platí, že k hlavním hrdinům si musíte vytvořit sympatie, jinak zážitek rapidně klesá. Bohužel, v poslední době je mužský element odsunut na druhou kolej, sloužíc pouze jako katalyzátor pro ženiny problémy. To zde ale neplatí! Jen těžko by jste našli na filmovém plátně dokonalejší dvojici než Eric Bana a Rachel McAdams. Chemie mezi nimi sálá na diváka v plném rozsahu, tudíž nemá smysl vzdorovat. Bruce Rubin, scénárista několik let starého Ducha, tvoří opus magnum své kariéry, kde prostor pro obě postavy je pečlivě vyvážený a jako třešnička na dortu jsou zde skvěle umístěné a vypointované vtipy, které ve stylu bratří Nolanů nenarušují, ale naopak umocňují celkový požitek ze sledování. Hudební doprovod pod taktovkou veterána Mychael Danna je vskutku brilantní a velmi trefně se hodí do vztahově komplikované atmosféry a v mnoha ohledech překonává většinu soundtracků posledních měsíců.

Zakletý v čase PlakátFilm boří zažité předsudky vůči romanticím ve velkém stylu. Skvělá režie, do posledního dialogu vyumělkovaný scénář, krásná hudba a nejsympatičtější dvojice tohoto roku. Snímek sice sem-tam trpí žánrovými klišé, ale díky originálnímu námětu a věrnému převedení knihy na plátno si jich bez bližšího zkoumání ani nevšimnete. Pokud zajít na něco do kina ve dvou a více lidech, tak toto je jasná volba.

Zakletý v čase

Režie: Robert Schwentke

Scénář: Bruce Joel Rubin, Audrey Niffenegger

Hrají: Eric Bana, Rachel McAdams, Ron Livingston, Hailey McCann

Žánr: Drama / Romantický

Cz / Sk Premiéra: 19. 11. 2009 / 5. 11. 2009 (DVD: 22. 3. 2010)

Hodnocení: 80%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Zakletý v čase
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist