22. 2. 2018Začal festival Jeden svět 2012: ukáže protesty, nepokoje, revolty

Autor: Redakce| 6. března 2012 | Přečteno: 216x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Na právě probíhající protesty a nepokoje v různých částech světa se zaměřuje 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který dnes  začal v Praze. Filmy Jednoho světa ukážou, že ačkoli cíle a prostředky protestních akcí od Bahrajnu, přes Řecko až po USA jsou rozdílné, všechny pojí společný prvek: odhodlaní mladí lidé, kteří žádají změnu zavedených pořádků. Filmy jsou naprogramu od dneška do  15. března 2012 v Praze a následně v dalších 40 českých a moravských městech.

Filmy z arabských zemí v programu Jednoho světa jsou pro české publikum jedinečnou příležitostí vidět nedávné události zpracované v kvalitních dokumentárních filmech, a ne jen ve formě televizních zpravodajských vstupů. „Doposud nebylo běžné, že by festivaly promítaly filmy o tak aktuálních událostech, které v podstatě ještě probíhají v ulicích,“ říká Hana Kulhánková, ředitelka Jednoho světa.

„Ve filmech nejvíce oceňuji odvahu lidí jít do ulic a riskovat v boji za demokracii svůj život. Pro nás Čechy, kteří máme zkušenost s mírumilovnou sametovou revolucí, je takový postoj nepředstavitelný,“ vysvětluje Hana Kulhánková a dodává, že filmy významně poukazují také na fakt, že svržením diktátora obyvatelé arabských zemí zdaleka nemají „vyhráno“ a je před nimi ještě dlouhá cesta.

Hlavní tematická kategorie nazvaná Protesty, nepokoje, revolta se však zdaleka nevěnuje pouze arabským revolucím. Nesouhlas se soudobým stavem společnosti dávají mladí lidé najevo také v zavedených demokraciích. Tam jejich akce směřují proti stávajícím sociálně-ekonomickým systémům a jsou zkouškou síly demokratických hodnot a otevřenosti místních vlád. Tato filmová kategorie tak vedle mediálně známých arabských revolucí představí například mladé Japonce, kteří zcela proti zvyklostem své země vyšli do ulic po havárii ve Fukušimě, či radikální americké ekology, kteří skončili ve vězení pro teroristy.

Téma Jednoho světa 2012 odráží i grafický vizuál letošního ročníku zpracovaný studiem Ex Lovers. Jeho autoři jej postavili na postřehu, že napříč kulturami  spojují všechny veřejné protesty dvě věci – emoce a vlastnoručně vytvořené transparenty. „Vzali jsme gesta, emoce a nástroje, kterými protestující hovoří k establišmentu – spreje, barvy a fixy,“ říká Zuzana Kubíková ze studia Ex Lovers.

Dalšími filmovými kategoriemi Jednoho světa 2012 budou Spolu navzdory se sociální tematikou a Tak zvaná civilizace nabízející environmentálně zaměřené dokumenty. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět. Nechybějí ani nejnovější české dokumenty.

Kromě více než stovky snímků festival divákům již tradičně nabídne možnost diskutovat o filmech s jejich tvůrci a zúčastnit se panelových debat s odborníky.

 


Filmové události 14. ročníku

Zahajovacím filmem bude nedávno dokončený dokument Zpět na Tahrír. Česko-kanadský režisér Petr Lom v něm ukazuje charakter a složitost revolučních změn v Egyptě i to, jak se revoluce podepsala na životech tamních obyvatel. Petr Lom je také členem Hlavní poroty festivalu.

Ve světové premiéře bude uveden snímek renomované nizozemské dokumentaristky ruského původu Mashi Novikové Sladká vůně domoviny vyprávějící na pozadí bohatých filmových archivů životní příběhy tří lidí z různých částí Evropy, kolem kterých se v odlišných podobách přehnalo válečné běsnění minulého století. Loni Masha Novikova na Jeden svět přivezla svůj film Anna v přední linii a v 2010 byla členkou Hlavní poroty.

Další světovou premiérou bude film Ti druzí režisérské dvojice Willema Timmerse a Ilji Kok
o kulturním střetu turistických skupin s obyvateli tradičního kmene v Etiopii, a snímek Důstojnost nemá hranic jemenské režisérky žijící ve Skotsku Sary Ishaq o událostech jednoho významného dne
v počátcích revoluce v Jemenu.

V české premiéře se představí film Punk in Africa postavený na punkové hudbě a bohatých archívních materiálech. V Praze žijící dokumentarista amerického původu Keith Jones se společně s režisérem Deonem Maasem vypravil na černý kontinent zjistit, jak se tento hudební směr podílel na pádu apartheidu.

Filmové tipy

V Hlavní soutěži bude uveden vizuálně vytříbený snímek oceňovaného dokumentaristy Jona Shenka Prezident mizejících ostrovů, jehož hlavní postavou je nedávno odstoupivší prezident Malediv Mohamed Nasheed snažící se své ostrovy ochránit před hladinou moře stoupající v důsledku klimatických změn. Ze své funkce odstoupil Mohamed Nasheed v únoru letošního roku na základě výhružek o rozpoutání násilí v zemi ze strany příslušníků bezpečnostních složek loajálních k bývalému diktátorovi Maumúnovi Abdulovi Gajúmovi. Planeta šneků, vítěz posledního ročníku festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu, vypráví životní příběh hluchoslepého Korejce Young-Chana, jemuž v pomalém poznávání světa pomocí hmatu láskyplně pomáhá jeho tělesně hendikepovaná manželka Soon-Ho.

V rámci Máte právo vědět bude uveden kontroverzní snímek Banány na pokračování o nerovném boji švédského dokumentaristy s vlivnou nadnárodní společností Dole. Tabuizované téma práva handicapovaných osob na plnohodnotný sexuální život je hlavní náplní australského dokumentu Šarlatová cesta.

Hlavní tematická kategorie Protesty, nepokoje, revolta nabídne filmy o protestech nejen v arabském světě, ale také v řadě zavedených demokracií. „Snímky vybrané do této kategorie upozorňují, že klíčovou roli při všech těchto protestech hrají mladí lidé a jejich nespokojenost se stávajícím politickým režimem či sociálně-ekonomickým systémem,“ říká ředitelka Jednoho světa Hana Kulhánková.
Bude mezi nimi velmi aktuální snímek Sýrie uprostřed povstání, ve kterém francouzská režisérka Sofia Amara přináší bohatý materiál o pravidelných demonstracích, o jejich vůdcích i obětech. Za pozornost stojí také americký dokument Když se kácí les, nominovaný letos na filmového Oscara. Režisér Marshall Curry v něm přináší osobní příběh radikálního ekologického aktivisty, který se v rámci skupiny Earth Liberation Front podílel v USA na řadě žhářských útoků a skončil ve vězení
pro teroristy.

Výrazným snímkem kategorie Spolu navzdory je Ilegální máma přinášející příběh tří moldavských žen, které se vydaly za prací do Rakouska a Itálie, zatímco jejich manželé a děti zůstaly doma.

V kategorii Takzvaná civilizace uvidíte například amerického miliardáře Donalda Trumpa, který se rozhodl před několika lety vybudovat luxusní golfový resort v jednom z posledních koutů divoké přírody na severovýchodě Skotska. Napínavě vystavěný snímek Lid vs. Donald Trump popisuje zoufalý boj skotských farmářů s alarmující mocí peněz. Film Z popelnice do lednice pak přináší znepokojivá fakta o našem plýtvání potravinami a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.

Panorama se pochlubí vítězným dokumentem z festivalu Sundance Žít a zemřít v Oregonu o lidech, kteří se rozhodli s pomocí lékařů ukončit svůj život. Snímek Proti šikaně je pak zneklidňujícím vhledem do americké společnosti, kde si s dětskou agresivitou a nesnášenlivostí nedokážou poradit rodiče ani zástupci škol.

Programové zajímavosti

Jako výraz podpory demokratickým změnám v Barmě uvede Jeden svět během zvláštního večera vítězné filmy festivalu The Art of Freedom z barmského Rangúnu. Událost tam pod záštitou prodemokratické vůdkyně Aun Schan Su Ťij zorganizovali slavný barmský komik a aktivista Zarganar a režisér Min Htim Ko Ko Gyi, který přijíždí do Prahy. Rangúnský festival se snažil posunout hranice svobody vyjadřování tím, že promítal filmy necenzurované a často kritické k barmskému vojenskému režimu. Projekce The Best of Art of Freedom se konají 10.3. v 18:00 v Městské knihovně a 13. 3.
v 19:30 ve Francouzském institutu.

Jeden svět se také připojí k celosvětové kampani na podporu demokratických protestů v Sýrii DOX BOX Global Day. DOX BOX je syrský festival dokumentárních filmů, jehož letošní 5. ročník byl zrušen z důvodu probíhajícího povstání proti Assadově režimu. Ve čtvrtek 15. března, přesně rok
od závěrečného dne minulého ročníku, budou namísto DOX BOX promítat díla syrské kinematografie různé zahraniční festivaly. V Praze se DOX BOX Global Day koná ve Francouzském institutu,
15. března v 17:30.

I v letošním roce zacílí Jeden svět svou pozornost na nová média. V soutěži One World Social Innovation se prezentují projekty občanských sdružení, veřejných institucí či jednotlivých aktivistů, které využívají moderních komunikačních technologií jako např. sociální média, crowdsourcing, videomapping. Úspěšné projekty s prokazatelným dopadem na společnost, jimiž je letos např. online monitoring volebních podvodů v Rusku, online koordinace pátrání po pohřešovaných dětech,
či satelitní vyhledávání uprchlických táborů v Somálsku, se představí 12. března od 17:30
ve Francouzském institutu. Akci předchází TechShare – večer sdílení inovativních technologií, myšlenek a konceptů.

Novinkou je letos 1. ročník programu East Doc Platform určeného filmovým profesionálům. „Tato nová platforma pro dokumentární snímky organizovaná při festivalu Jeden svět nabídne jedinečnou příležitost k navazování kontaktů, koprodukci, prodeji i propagaci dokumentů v celém regionu střední
a východní Evropy,“ říká Hana Rezková z Institutu dokumentárních filmů, který East Doc Platform pořádá.

S  velkým zájmem učitelů se i letos setkala nabídka programu Jeden svět na školách, který v rámci festivalu organizuje dopolední projekce pro školy. Učitelé na pražské projekce zatím přihlásili přes 12 500 žáků a studentů, čímž překonali loňský počet všech mladých diváků z Prahy. Školní projekce vybraných filmů budou probíhat také ve všech festivalových městech. Více na www.jsns.cz/festival.

Praktické informace

Pražské festivalové centrum bude již tradičně otevřeno v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. V prostorách bývalé Langhans Galerie společnost Člověk v tísni otevře 31. května centrum pro veřejnost.

„Jsme rádi, že se nám i v současné době zvyšování cen podařilo udržet cenu vstupenek na přijatelných 80 korunách,“ říká ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

 

Režiséři a režisérky filmů promítaných na festivalu:

Carles Caparrós (7. – 9.3.), režisér filmu Zapomenutí (týrání psychicky nemocných v Africe)
Michiel van Erp (12. – 13.3.), holandský režisér filmu Být ženou (osudy starších transsexuálů, kteří podstoupili operaci změny pohlaví v 60. a 70. letech minulého století)
Alain de Halleux (9. – 11.3.), belgický filmový režisér, autor snímku Černobyl – věčná noční můra (dopady jaderné katastrofy na další generace Ukrajinců)
Jet Homoet (7. – 9.3.), nizozemská dokumentaristka, autorka snímku Svatba po Íránsku (intimní vhled do světa fungování íránské rodiny)
Anders Graver + Niels Bjørn (9. – 11.3.), dánští tvůrci filmu Grónsko v bodě nula (problémy s táním ledovců a těžbou ropy v Grónsku)
Marc Isaacs (10. – 11.3.), renomovaný britský dokumentarista, autor filmu Před soudem (portrét několika lidí docházejících do budovy městského soudu v londýnském Highbury)
Sara Ishaq (11. – 13.3.), dokumentaristka jemenského původu žijící ve Skotsku, autorka prvního filmu o jemenské revoluci Důstojnost nemá hranic
Margarete Jangård (10. – 12.3.), producentka kontroverzního snímku Banány na pokračování
Salome Jashi (12. – 14.3.), gruzínská dokumentaristka, jejíž film Bakhmaro byl oceněn na MFDF v Jihlavě a získal zvláštní uznání na festivalu DOK Leipzig
Ilja Kok + Willem Timmers (9. – 11.3.), nizozemští tvůrci filmu Ti druzí, světová premiéra
Maria Kuhlberg (9. – 11.3.), švédská režisérka a protagonistka filmu Jsem lepší (prolomení tabu o domácím násilí v rodině)
Ed Moschitz (9. – 11.3.), rakouský dokumentarista, autor filmu Ilegální máma (příčiny a důsledky ekonomické migrace)
Christopher Nizza + Dara Kell (8. – 11.3.), autoři filmu Drahý Mandelo (příběh občanského hnutí Abahlali, ve kterém se spojili obyvatelé chudinských čtvrtí v JAR proti diskriminačnímu zákonu)
Masha Novikova (8. – 10.3.), nizozemská dokumentaristka ruského původu, autorka filmu Sladká vůně domoviny – světová premiéra
Rafik Omrani (13. – 15.3.), tuniský dokumentarista, režisér filmu o revoluci v Tunisku Fallega 2011
Micha X. Peled (10. – 13.3.), americký dokumentarista, autor filmu Semena hořkosti (problematika genetické modifikace a jejího dopadu na chudé indické farmáře, cena z festivalu IDFA)
Arman T. Riahi (9. – 11.3.), původem íránský tvůrce žijící v Rakousku, autor filmu Schwarzkopf (portrét rakouského rappera s íránskými kořeny Nazara, sonda do životního stylu mladých imigrantů)
Clarissa Seidel + Julia Leser (7. – 9.3.), německé režisérky filmu Radioaktivisté: Japonsko
po Fukušimě (o vlně protestů v tradičně spořádané japonské společnosti)
Tamar Tal (12. – 15.3.), izraelská režisérka byla za snímek Život ve fotografiích oceněna
na festivalu DocAviv (o 96leté Izraelce Miriam Weissensteinové původem z Československa
a jejím vnukovi)
Florent Tillon (10. – 12.3.), autor filmu Detroit, divoké město (velkoměsto, které se stalo symbolem krachu kapitalismu), účast v soutěži dokumentů na MFF Karlovy Vary
Jaan Tootsen (10. – 14.3.), autor filmu Nový svět (inspirativní občanský aktivismus mladých Estonců namířený proti automobilové dopravě v Tallinu)
Femke van Velzen + Ilse van Velzen (7. – 9.3.), autorky filmu Spravedlnost na prodej (podoba soudních procesů ve zkorumpovaném Kongu)
Chanoch Zeevi (9. – 12.3), izraelský tvůrce, autor filmu Hitlerovy děti (o potomcích příslušníků nacistické elity)

Hlavní porota
Ali Samadi Ahadi (7. – 12.3.), dokumentarista, scenárista, divadelní a filmový režisér íránského původu; s filmem Věznice Írán získal Cenu za nejlepší režii na festivalu Jeden svět v roce 2011
Susanna Harutyunyan (6. – 12.3.), filmová kritička a umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Golden Apricot v arménském Jerevanu
Petr Lom (6. – 15.3.), kanadský dokumentarista českého původu, autor zahajovacího filmu Zpět na Tahrír
Sara Rüster (7. – 12.3.), manažerka pro festivalovou distribuci dokumentárních filmů
v mezinárodním oddělení Švédského filmového institutu
Robert Sedláček (7. – 12.3.), oceňovaný český režisér a scenárista dokumentárních i hraných filmů
Porota Rudolfa Vrby
Noha Atef (7. – 13.3.), egyptská bloggerka, novinářka a lidskoprávní aktivistka
Willy Fautré (7. – 12.3.), ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Without Frontiers International se sídlem v Bruselu
Naung Latt (6. – 15.3.), lidskoprávní aktivistka z národa Kachin na severu Barmy
Jelena Milašina (6. – 15.3.), investigativní novinářka z ruského nezávislého deníku Novaja Gazeta
Paul Radu (6. – 12.3.), novinář a výkonný ředitel sítě organizací z jihovýchodní Evropy věnujících se problematice mezinárodního organizovaného zločinu a korupce

Kromě dokumentaristů přijedou také zástupci např. těchto festivalů:

The Art of Freedom FF, Barma
Karama HRFF, Jordánsko
One World Kyrgyzstan
Dokufest, Kosovo
DOCaviv Izrael
Pravo Ljudski HRFF, Bosna a Hercegovina
MakeDox, Makedonie
Human Rights Film Festival in Palestine

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, NOVINKY / Začal festival Jeden svět 2012: ukáže protesty, nepokoje, revolty
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: DAFilms Napsáno 15. března 2012 | 12:02

DOX BOX GLOBAL DAY můžete zhlédnout online na portálu DAFilms.com! Syrské filmy budou na portálu zdarma od 15 do 18 března

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist