28. 4. 2017XIX. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest 2012

Autor: Redakce| 22. února 2012 | Přečteno: 251x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Hity současné kinematografie a filmy navrhované na Oscary: např. Superclásico, Tady to musí být, Bouřlivé výšiny a Musíme si promluvit o Kevinovi má na programu Febiofest 2012, jehož 19. ročník se chystá na 22. – 30. března 2012 v Praze v kinech Cinestar Anděl, Bio Konvikt – Ponrepo + v 6 krajských městech (celkem v 20 kinosálech).

Festivalová soutěž Nová Evropa obsahuje také českou naději: film Příliš mladá noc, který bude soutěžit o letošní Grand Prix.  Hosty festivalu budou: Nanni Moretti, Sandrine Bonnaire, Lech Majewski. Festival přináší velký portrét současné turecké kinematografie, zveřejnili dnes pořadatelé akce.

TERMÍNY FESTIVALU:

19. ročník MFF Praha – Febiofest 2012 se uskuteční 22. – 30. března 2012 ve všech 12 sálech kina Cinestar Anděl v Praze a archivním kině Konvikt,
které nabídne retrospektivu Jiřího Krejčíka.

Pražskou část bude provázet série regionálních ozvěn, a to v šesti městech:

Praha: 22. 3. – 30. 3. Cinestar Anděl

Liberec: 2. 4. – 4. 4. 2012 CineStar
Hradec Králové: 3. 4. – 5. 4. 2012 CineStar
Pardubice: 4. 4. – 6. 4. 2012 CineStar
České Budějovice: 5. 4. – 7. 4. 2012 CineStar
Brno:   10. 4. – 12. 4. 2012 Sál B. Bakaly
Ostrava: 11. 4. – 13. 4. 2012 CineStar + kino Art

NOVINKY SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFIE V PROGRAMU:

V programu je hned několik snímků s národními nominacemi na Oscary a několik z těch, které se ocitly v užším výběru.
Býčí šíje (r. Michael R. Roskam) je belgický film nominovaný na Oscara, netradiční drama z prostředí „hormonální mafie“, nelegálně obchodující s přípravky na podporu růstu svalové hmoty skotu. Jeden z nejpodařenějších a nejodvážnějších debutů loňského roku!

V užší nominaci 8 filmů se mezi oscarovými kandidáty dále objevil také snímek Superclásico. Ole Christian Madsen natočil chytrou komedii o partnerských vztazích odehrávající se v Buenos Aires v Argentině. Zábavný snímek líčí osudy Christiana, majitele upadající vinotéky v Dánsku, kterému se hroutí nejen živnost, ale i manželství s Annou. Ta odjela do Buenos Aires a jako úspěšná manažerka fotbalového klubu žije luxusní život po boku o mnoho let mladší fotbalové hvězdy. Christian se ale nehodlá tak snadno vzdát… Film v ČR uvede Cinemart.

Na Academy Awards byl navržen také samojský Řečník jako nominant Nového Zélandu. Snímek oceněný na MFF v Benátkách rozvíjí příběh mlčenlivého trpaslíka Sailiho, který hledá odvahu postavit se trpkému životnímu údělu. Snímek o věčné lásce působivě vykresluje kulturu polynéského ostrova, silně protkaného tradicemi. Filmem debutoval režisér Tusi Tamasese.
„V celém programu letošního Febiofestu jsou ještě další tři snímky, které získaly národní nominace – a dalších pět jsme uvedli už na předešlém ročníku,“ říká programová ředitelka Hana Cielová.

Z canneského festivalu přiváží Febiofest téměř třicet filmů,  mj. absurdní a stylový Tady to musí být (r. Paolo Sorrentino – Božský, Následky lásky ad.) se Seanem Pennem v roli bývalého rockera zdevastovaného heroinem. Uvede ho společnost Film Europe.

V Cannes bylo premiérováno také skvělé psychologické drama Musíme si promluvit o Kevinovi (r. Lynne Ramsayová). Filmová adaptace románu Lionel Shriverové vyniká především strhujícím výkonem Tildy Swintonové (nominace na Evropskou filmovou cenu a Zlatý Globus) a odosobněnou obrazovou stránkou. Film bude posléze uveden do distribuce díky AČFK.

Musíme si promluvit o Kevinovi

Bouřlivé výšiny natočila podle klasického románu Emily Brontëové Andrea Arnoldová, známá díky filmům Fish Tank a Red Road uvedeným i v české distribuci. Anglické filmařce, kterou na Febiofestu velmi vyzdvihoval i někdejší host a držitel Kristiána Mike Leigh, se podařilo dát „povinné četbě“ nový aktuální ráz a palčivost.

Německý milovník absurdistánů Veit Helmer přichází s epickou, mimořádně vtipnou evropsko-asijskou produkcí Bajkonur. Rozevlátá bláznivá komedie spojuje pohádkovou romanci i fantazijní dobrodružný film s lovestory kazašského venkovana s přezdívkou Gagarin a z nebe spadlé francouzské kosmonautky.

Bajkonur

Událostí pro fajnšmekry bude česká premiéra restaurované verze legendárního francouzského filmu Bitva o Alžír. Pontecorvův film s hudbou Ennia Morriconeho, oceněný Zlatým Lvem na MFF v Benátkách, neztrácí ani po více než čtyřiceti letech na aktuálnosti.

HOSTÉ FESTIVALU:

V Kině osobností se letos mj. představí i tito tři významní filmaři:

Herec a režisér NANNI MORETTI získal za rodinné drama Synův pokoj v roce 2001 Zlatou palmu na festivalu v Cannes, kde bude letos také předsedou poroty. Febiofest uvede ve spolupráci s distribuční společností CinemArt jeho novinku Habemus papam, komedii o volbě papeže se skvělým Michelem Piccolim v hlavní roli. Diváci budou moci zároveň (díky spolupráci s Italským kulturním institutem) zhlédnout také rané filmy tohoto „Woodyho Allena italské kinematografie”, malé, nezávislé a u nás prakticky neznámé produkce jako Mše skončila, Apríl nebo Bianca, včetně kultovních snímků La Palombella Rosa a Drahý deníčku.

Nanni Moretti – Drahý deníčku

 

Galerii držitelů Kristiána z řad hereckých osobností letos rozšíří SANDRINE BONNAIRE, která patří v současnosti do elitní třídy francouzských filmových hvězd. Její kariéra měla raketový start, když ji Maurice Pialat v šestnácti letech objevil v konkurzu na hlavní roli do snímku Našim láskám, přičemž na výsluní se definitivně etablovala postavou tulačky ve filmu Bez střechy a bez zákona režisérky Agnes Vardové, jenž už dnes patří ke klasickým dílům francouzské kinematografie. Ve výběru šesti filmů, které Febiofest uvádí, se Sandrine Bonnaire představí i v jiných žánrových polohách: v kultovním thrilleru Clauda Chabrola Slavnost, v romantické komedii Philippa Lioreta Mademoiselle a také v nelehké roli ženy, která v sobě objeví geniální talent pro hru v šachy ve snímku Šachová královna režisérky Caroline Bottaro. V roce 2007 debutovala Sandrine Bonnaire také jako režisérka filmem, jenž pro ni určitě nebyl po lidské stránce lehký: dokument Jmenuje se Sabine je portrétem její vlastní autismem postižené sestry Sabine. Pocta je připravena v kooperaci s Francouzským institutem.

LECH MAJEWSKI patří k těm nejbarvitějším osobnostem současného světového umění, jehož nelze jednoduše zařadit pouze do jedné kolonky. Není totiž jen filmařem – režisérem, scenáristou a producentem, ale také básníkem, skladatelem a především výtvarníkem, jenž vystavuje v nejprestižnějších světových galeriích jako třeba newyorské MoMA. Začátkem 80. let emigroval Majewski do USA a dnes žije střídavě tam a v Polsku. Jeho jméno je spjato s mezinárodními produkcemi jako Basquiat, Prisoner of Rio nebo The Black Rider. Ve filmu si vydobyl uznání především svými v Polsku natočenými snímky Wojaczek o stejnojmenném polském básníkovi nebo Angelus o okultní komunitě. Za naprosto unikátní lze označit Majewského nejnovější opus Mlýn a kříž, který do svébytné filmové podoby převádí obraz Nesení kříže, namalovaný v roce 1564 Pieterem Brueghelem starším. Kritika označila tuto filmovou adaptaci jednoho z nejznámějších epických děl nizozemského mistra za nejlepší interpretaci jednoho obrazu, jaká kdy vznikla. Poctu v Kině osobností připravujeme za podpory Polského institutu.

Mlýn a kříž

 

NOVÁ EVROPA – SOUTĚŽIT BUDE ČESKÝ FILM PŘÍLIŠ MLADÁ NOC:

Po světové premiéře na letošním Berlinale uvede Febiofest velkou českou naději – snímek Příliš mladá noc. Sedmadvacetiletý v Praze žijící slovinský režisér Olmo Omerzu dokončil na sklonku minulého roku své studium na pražské FAMU. Jeho film bude v soutěži o Grand prix MFF Praha zastupovat Českou republiku.
Olmo Omerzu, oceněný v minulosti několikrát za své předešlé školní filmy (zejména za středometrážní film Druhé dějství), patří k nastupující generaci režisérů hraných filmů, jejichž tvorbu stojí za to sledovat.

„Jsme samozřejmě rádi, že máme i letos v soutěži snímek reprezentující domácí kinematografii. Zdá se dokonce, že zde možná vzniká jistá kontinuita,“ podotýká programový ředitel Štefan Uhrík. „Po debutu Osmdesát dopisů Václava Kadrnky je zde totiž další ambiciózní prvotina, jejíž cesta k divákovi ovšem nemusí být jednoduchá. O to víc nás těší, že ji může Febiofest podpořit, protože právě zde by měla být jedna z hlavních rolí filmového festivalu.“

Příliš mladá noc vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se náhodně ocitnou v cizím bytě na zvláštní oslavě den po Silvestru. V bytě mladé dívky jsou rovněž na návštěvě dva dospělí muži. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou, přestanou vnímat čas a neuvědomí si, že se po nich doma shánějí a pravděpodobně už je hledá policie. Film se jiným způsobem zabývá tématem dětství, přechodem z dětství do dospělosti a zachycuje, jak se dětský svět zrcadlí ve světě dospělých a naopak.

Příliš mladá noc

NÁRODNÍ RETROSPEKTIVA – TURECKO DNES:

Turecký film zažívá novou etapu. Jednou z jeho vůdčích osobností je autorský tvůrce Semih Kaplanoglu, kterému loňský Febiofest věnoval zvláštní poctu. Film v zemi půlměsíce ale nereprezentuje pouze on a několik dalších osobitých umělců, jejichž filmy patří k ozdobám světových festivalů, jako například Nuri Bilge Ceylan (letos uvádíme jeho nejnovější snímek Tenkrát v Anatolii, jenž turecké kinematografii vynesl další výrazné ocenění, Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes). Úžasné je, že za těmito průkopníky kráčí celá plejáda mladých tvůrců, kteří se snaží zachytit všechno , co se dnes děje v zemi, procházející velkým kulturním ale i ekonomickým boomem. A právě nové, pro českého diváka zatím neznámé tváře dnešního tureckého filmu chce přiblížit tato retrospektiva.

Detaily o programu bude festival postupně zveřejňovat na svém webu
www.febiofest.cz.

POROTA:

Do 33členné občanské poroty festivalu, která udělí Grand Prix nejlepšímu mladému evropskému filmu, se již na www.febiofest.cz přihlásilo prvních cca 150 zájemců.
Porota, udělující Grand Prix, je otevřená komukoli, lidem od 15 do 100 let, všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese i zájmů a ze všech míst naší republiky. Zájemci se mohou o členství ucházet až do 10. března.
Porotu poté doplní čestný předseda (v předcházejících letech to byli architekt Jan Kaplický, výtvarník David Černý, dirigent Libor Pešek a bývalá první dáma Dagmar Havlová).

VÍTĚZ GRAND PRIX MFF PRAHA – FEBIOFEST 2011 V DISTRIBUCI:

Polský film Křtiny, vítěz Grand Prix Febiofestu 2011, zároveň vstupuje 23. února do českých kin s finanční podporou Febiofestu.
Jde o drsný, avšak velmi lidský příběh ze současného varšavského podsvětí, kde platí zákon ulice a nejsilnějšího gangu. Uvede ho společnost Film Europe.

FEBIOFEST MUSIC FESTIVAL:

Ani letos nebude chybět Febiofest music festival v podzemních garážích, který nabídne několik desítek hudebních vystoupení. Tento rok se lze těšit na kapely Toxique, Please The Trees, Basta Fidel, Dub-o-net, Discoballs a na řadu DJs. Vstup je, jako vždy, zdarma.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / XIX. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest 2012
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist