24. 2. 2018Ztracený vizionář J. J. Abrams

Autor: Jakub Miller| 25. října 2009 | Přečteno: 696x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Vytvořil seriálový kult, restartoval kariéru Toma Cruise, protlačil posádku USS Enterprise do nového tisíciletí a patří mezi nejúspěšnější producenty 21. století, nemluvě o jeho vynikající schopnosti psát scénáře či režírovat. Ohlédněme se za jeho začátky, úspěchy či prohrami.

Cesta na vrchol

FOX TCA PartyPokud vás zajímalo odkaď se bere ono J. J. před jeho příjmením, musíte se zaměřit na jeho židovskou rodinu. Do ní se Jeffrey Jacob Abrams narodil 27. června 1966. Za jeho první úspěch ve světe filmu se považuje složení hudby pro sci-fi horror Nightbeast a to již ve věku 16-ti let! Dále v prvním ročníku vysoké školy začal se svým spolužákem psát tzn.  film treatment – stručně napsaný návrh na film a jeho děj, většinou o velikosti jedné A4. Ty koupilo studio Touchstone Pictures a natočilo podle nich snímek Takový je byznys. Ten, již relativně zkušený J.J. i produkoval a to samé platilo i pro velehity Myslete na Henryho či Navždy mladý. Dveře do Hollywoodu byly mladému vizionáři otevřené.

Zlom nastal v roce 1998, kdy Abrams napsal scénář pro blockbuster Armageddon, který se stal kasovním trhákem roku a také uvedl na televizní obrazovky svůj školní projekt Felicity. V té době se také seznámil se svou životní láskou Katie McGrath, s kterou má v současné době tři děti. Nedlouho poté založil produkční společnost Bad Robot (většina z vás určitě zná) a s ní produkoval svůj přelomový seriál Alias. Superšpionážní thriller o mladé studentce v podání Jennifer Garner sklidil ovace po celém světě a dočkal se pěti řad. Stále to ale ještě nebylo ono…

Píše se rok 2004, datum 22. září a na stanici ABC začíná pilotní díl seriálu Ztraceni. Nikdo by si v té době nepomyslel, jaký kult J. J. Abrams stvořil. Masové šílenství okolo skupinky ztroskotanců na neznámém ostrově ani po pěti sériích neutichá. Zatímco si v roce 2005 odbýval seriál první sérii, jeho tvůrce dostal nabídku která se neodmítá – možnost režírovat Mission Impossible III. Film, ke kterému si nakonec režisér napsal i vlastní scénář, neměl moc velké vyhlídky na kasovní úspěch. Mohlo za to především členství hlavního představitele Toma Cruise v scientologické sektě. Všechny obavy ale zmizely krátce po premiéře, když třetí mise agenta Hunta vydělala celosvětové přes 400 milionů dolarů. Hollywood si uvědomil, že v Abramsovi našli zlatý důl.

cloverfieldUběhl rok a jeden z nejžádanějších producentů světa spojil své síly s přítelem ze školních lavic, Matt Reevesem. Spolu tajně natočili nízkorozpočtový katastrofický film Monstrum. Aby zajistili snímku úspěch, J. J. vytvořil fámu o „autentických záběrech, které byly nalezeny v místě dopadu nukleární hlavice“. Upoutávky, plakáty či „náhodně“ uniklé informace. Dokonalá ukázka mistrovského marketingu vyústila v den premiéry, kdy se do kin nedočkavě hrnuly davy nadšenců. Celosvětové tržby: 200 milionů dolarů.

Nedlouho poté vytvořil J. J. Abrams spolu s producentem Alexem Kurtzmanem seriál Fringe plný záhad a tajemna. Doposavaď byly natočeny dvě řady, druhá si odbyla premiéru toto září.

Největší úspěch J. J. Abramse ale přišel až v roce 2009, kdy do kin vtrhl prequel ke kultovnímu seriálu Star Trek. Teprve zde se naplno ukázal režisérům um, neboť film uspokojil jak fanoušky, tak i neznalce předlohy. Představitel kapitána Jamese T. Kirka, Chris Pine se přes noc stal žádanou hvězdou, studio ihned začalo plánovat pokračování a celosvětově snímek doposavaď vydělal téměř 400 milionů dolarů. Jeho tvůrce stanul na vrcholu své kariéry.

Fenomén jménem Ztraceni

Lost-season-5-poster

Někteří je nesnáší, někteří milují a někteří uctívají. Jeden z nejrozpurnějších seriálů posledních let, to jsou Ztraceni. Velmi těžko se dá určit, zda-li se jedná o geniální dílo či absolutní brak, na tom se asi nikdy společnost neshodne. Jistý je pouze fakt, že seriál je zlatý důl a bude velká škoda, až v příštím roce skončí při uvedení šesté série. Podívejme se tedy zpátky do roku 2003, kdy příběh tohoto kultovního díla prozatím ležel na papíře v naprosto jiné podobě, jak jej známe teď:

Televize ABC má krizi – potřebují seriál, který by dokázal konkurovat ostatním stanicím. Bohužel, námět nikde. Velký šéf Lloyd Braun proto volá do společnosti Spelling Productions, zda-li pro něj nemají nápad na pecku ve stylu Trosečníka. Štěstěna mu je díky bohu nakloněna a právě v ten moment vstupuje na scénu Jeffrey Lieber, jeden z duchovních otců Ztracených. Za úkol dostává napsat scénář. První verze vypadá následovně:

V Pacifiku havaruje letadlo na neznámém ostrově. Příběh se převážně velmi poutavé drama, točící se okolo několika hlavních postav: dva nevlastní bratři, doktor, těhotná žena, armádní důstojník, podvodník či uprchlík před zákonem.

lostPrvotní název zní NOWHERE a tvůrce za své dílo sklízí uznání u vedení ABC. Scénář tedy putoval k samotnému Lloydu Braunovi. Ten jej nechává po přečtení Lieberem razantně přepsat. Bohužel, ani to nepomáhá a tak spisovatel dostává vyhazov. Osud seriálu visí na vlásku a pravděpodobně by i zanikl spolu se stovkami ostatních v archivech televize, kdyby o projekt nezačal zajímat J. J. Abrams.

Ten byl ohledně původního námětu velmi skeptický a proto přišel s vlastní verzí, že by se na ostrově mohly dít tajemné a nevysvětlitelné věci. Zároveň také do scénáře zařadil tzn. „flashbacky„. Momenty, kdy se na chvíli ukazují scény z minulosti hlavních hrdinů. Poslední změna se týkala názvu, který musel působit chytlavě pro běžného diváka a zároveň sdělovat, o čem seriál je. Nakonec bylo rozhodnuto pro LOST.

Největší pikantnosti se týkají předprodukce seriálu. Kupříkladu postava Jacka Sheparda měla v původní verzi scénáře zemřít na konci první epizody. J. J. Abrams s tím ale nesouhlasil a místo toho udělal z doktora hlavního vůdce přeživších, kvůli čemuž odřekl roli Michael Keaten a nahradil jej Matthew Fox. I herečka Yun-Jin Kim, která se ucházela o roli Kate, dostala svou roli Sun naprosto náhodně. V castingu na Jackův ženský protějšek neuspěla, ale tvůrcům se tak moc líbila, že kvůli ní dopsali do příběhu korejský pár. Největší ironií okolo natáčení je pak vyhození Lloyd Brauna z postu vedení ABC, neboť do pilotního dílu vrazil do té doby nevídaných 10 milionů dolarů. Seriál se nakonec stal nejúspěšnějším projektem televize za poslední rok.

lost2Po čase J. J. Abrams Ztraceni přenechal ostatním scénáristům a producentům, protože na něj čekala Mission Impossible III. Zajímavostí ohledně scénáře je, že vyjma hlavních tvůrců na něm pracují i lidé s vysokoškolským vzděláním v oboru psychologie, aby byla co nejvíce dosažena ona „ztracená“ atmosféra skrze jak dialogy hrdinů, tak rozvoj příběhu.

V roce 2005 vstoupila na obrazovky ABC druhá série, jenž začala pomalu odhalovat tajemství místní fauny. Na zodpovězení otázky „Kdo jsou sakra ti druzí?!“ si ale diváci museli počkat další rok na třetí řadu. V té době lámali Ztraceni rekordy ve sledovanosti a na svém kontě již měli několik nominací na cenu Emmy. Zvrat nastal v lednu 2008, kdy začalo vysílání čtvrté série. Ta totiž pořádně zamotala hlavu všem, neboť se již absolutně nejednalo o přežívání. Místo toho se ze seriálu stalo mysteriózní drama s prvky sci-fi a právě kvůli těmto faktorům skončilo mnoho lidí s jeho sledováním. A špatně udělali.

Píše se rok 2009 a začíná pátá řada Ztraceni. První díly jsou lehce matoucí, špatně se v nich orientuje a dějová linka je stěží pochopitelná. Změna nastává od šesté epizody, kdy se část hlavních postav vrací na ostrov. Od té doby se ze seriálu stává logické a místy i geniální dílo, u kterého pouze vysvítá otázka, zda-li měli autoři příběh takhle vymyšlený již od počátku.

V květnu téhož roku pátá řada končí a stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Ty mají být vysvětleny s finální sérií, která by měla šestileté tažení Jacka, Kate, Locka či Bena navždy ukončit. Jedna věc je ale jistá: Ať to dopadne jakkoliv, na Ztraceni se bude ještě dlouho vzpomínat!

Budoucnost J. J. Abramse

lost3V současné době jsou jasné pouze dvě věci:

Star Trek 2 bude, již nyní se pracuje na scénáři. Jelikož se tvůrci vymanili díky jedničce z dějové linky původního seriálu, mohou si vymyslet příběh dle svého gusta. Film by měl být také konečně v 3D, což v kontrastu s vesmírnými bitvami bude hotová slast pro oči. Kdy se snímek o posádce USS Enterprise dostane do kin, to zatím není zveřejněno.

Mission: Impossible IV má datum premiéry jisté. Již za dva roky můžeme opět očekávat Toma Cruise jako agenta Hunta v plné polní. Na post režiséra a scénáristy opět usedne J. J. Abrams. Snad tentokrát, díky Cruisově návratu mezi hereckou špičku, film vydělá pořádný balík. Dobrodružství novodobého Jamese Bonda nikdy neomrzí.

A tím končí tento zdlouhavý článek o jedné z nejdůležitějších postav současné kinematografie. J. J. Abrams dal světu nezapomenutelné seriály a přivedl k životu dávno padlé hrdiny. Doufejme tedy, že mu to bude vycházet i v budoucnu. Jak se říká ve Star Treku: Live long and prosper!


Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Ztracený vizionář J. J. Abrams
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení v kinech za uplynulý rok | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 21. ledna 2010 | 19:12

[…] Star trek, který si bere to nejlepší z Hvězdných válek, moderních technologií a hračičiky JJ Abramse, přišel v letní sezoně jako dar z nebes a co do kvality se mu žádný blockbuster nedokázal […]

Thumb up 1 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist