24. 2. 2018Vítězem Febiofestu je finský film Hodný syn

Autor: Slávek Hora| 31. března 2012 | Přečteno: 265x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Vítězem Grand Prix festivalu Febiofest 2012 se stal film Hodný syn (Hyvä poika) finské režisérky Zaidy Bergrothové. Film, který je vyhroceným rodinným dramatem, zvítězil v konkurenci dalších 11 titulů soutěže Nová Evropa. Porota vysoko hodnotila spád filmu, skvělou kameru a výkony herců.

Porotci uvedli, že „jde o neobvyklý příběh, který vyslovuje něco podstatného o dnešní době“ a „dokázal zkombinovat vážné téma s humorem. Vítěze 19. Febiofestu 2012 oznámil na závěrečném večeru v pátek 30. března v Cinestar Anděl čestný předseda poroty Miroslav Ondříček.

XIX. Febiofest – vyhlášení Grand Prix: Miroslav Ondříček, Zaida Bergrothová, Fero Fenič

Slavnostní večer pak vyvrcholil udělením ceny Kristián za přínos světové kinematografii polsko-francouzské režisérce Agnieszce Hollandové. Cenu ji předala Dagmar Havlová. (Agnieszka Holland, kromě divadelních režii her Václava Havla, natočila ve Francii v roce 1991 i TV film podle jeho hry Largo desolato a spolu s dalším velikánem polského filmu Andrzejem Wajdou je i signatářkou výzvy české vládě k pojmenování pražského letiště po Václavu Havlovi). Poté byl exkluzivně, v české předpremiéře, uveden její poslední film „V temnotách“ (In Darkness), který letos kandidoval na Oskara.
Výsledky soutěžní sekce byly velmi vyrovnané, vítězný Hodný syn dostal 60 hlasů, na dalších místech figurují tituly Loverboy a Portrét v pološeru. Porotci konstatovali, že „každý ze soutěžních filmů se dotýká důležitého společenského tématu“, že se v současném evropském filmu vrací téma morálky a životní volby a že výběr vítěze Grand Prix nebyl jednoduchý.

 
XIX. Febiofest – udělení ceny Kristián: Agnieszka Hollandová, Fero Fenič, Dagmar Havlová

Stručný děj filmu Hodný syn:

Herečka Leila se svými dvěma syny odjíždí z města, aby unikla bulvárnímu tisku. Zatímco uzavřený Unto bloumá po okolí se svou kamerou, starší Ilmari nelibě nese jakéhokoliv „vetřelce“, který by ohrozil jeho vztah s milovanou matkou. Když začne s rodinou přebývat i matčin nový milenec, Ilmariho „ochranitelské sklony“ začnou nabývat stále nebezpečnější podoby. Zaida Bergrothová se ve svém dramatu soustřeďuje především na psychologický portrét nezdravého vztahu syna k matce. Snímek byl uveden v oficiálním výběru MFF Toronto a získal cenu Zlatý Hugo v kategorii Objev roku na loňském MFF v Chicagu.
Režisérka: Zaida Bergrothová
Hrají: Samuli Niittymäki, Elina Knihtilä, Eetu Julin, Eero Aho Scénář: Jan Forsström, Zaida Bergrothová, Kamera: Anu Keränen, Střih: Jan Forström, Producent: Misha Jaari, Mark Lwoff, Elli Toivoniemi 

 

(Foto: Vladimír Lacena a Febiofest)

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI / Vítězem Febiofestu je finský film Hodný syn
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist