28. 4. 2017V oblibě stříbrného plátna: Robin Hood

Autor: Ivana Chlubná| 13. září 2010 | Přečteno: 247x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Přes režii počínaje a divácky konče jsou postavy, které snad nikdy neomrzí. Známe je z knih, původních filmových námětů nebo z historie a filmaři se k nim po desetiletí vrací. Jako první ze skupiny oblíbenců stříbrného plátna je tu Robin Hood.


adventures-of-robin-hoodJe řeč o králi zbojníků, který pobíhal se svou věrnou družinou po lesích a byl nejlepším lučištníkem Anglie, o notoricky známém Robinovi Hoodovi. Chrabrý, neúplatný, v přátelství rovný, králi a krásné Marianě věrný  Robin  patřil už od odedávna mezi divácky a čtenářsky oblíbené hrdiny. Pravdou je, že jeho kriminální činnost, jistě a pouze jen ve jménu dobra,  vypalování rybníka  místnímu padouchovi a další prvoplánovité činy chrabrosti nám ukazovaly svět vystavěný na krásných životních ideálech.

Postava anglického lidového hrdiny  se na plátnech poprvé objevila už v roce 1908.  Poté se Douglas Fairbanks v roce 1922 chopil scénáře i hlavní role a Robina Hooda již nepředstavuje jako hrdinu z obyčejného lidu, nýbrž jako šlechtice, který bohatým bral a chudým dával. Hoodovská látka se osvědčila a zájem o jeho příběh stále byl. Je tedy pochopitelné, že Dobrodružství Robina Hooda (1938) již mělo velmi slušný rozpočet, který činil 2 miliony dolarů, na tu dobu rozpočet velkofilmu. Errol Flynn se stal prototypem mužného hrdiny se zeleným čepečkem a diváci jen s chutí přikyvovali.

Bývá pravidlem, že úspěch snímku na sebe nabalí horší filmové příbuzenstvo, všeobecně méně kreativní a kvalitní. To platilo i pro sherwoodský námět. Divácký úspěch natolik motivoval filmaře, že Hollywood a televize  začal chrlit jednoho Hooda za druhým. Seriálové zpracování z roku 1953 z britské dílny nepatří k povedeným, ale mladší bratr z roku 1983 již dosahuje kvalit. Podstatnou roli hraje výběr lokací, herců a celkového vyznění s jemnými prvky fantasy. Mnohým se jistě vybaví disneyovská postava. Snímek z roku 1973 sice nepatří k těm lepším disneyovkám, ale pro uvedení dětských diváků do zbojnického světa je nejlepším materiálem. A Robin  šel i světem, navštívil španělské (Robin Hood neumírá), francouzské (Nová dobrodružství Robina Hooda) i sovětské (Šípy Robina Hooda) filmové ateliéry.  Slovíčkaření v titulních názvech filmů je až směšné.

Populární příběh, silné postavy a známé tváře by měly vytvořit rovnici, na jejímž konci by mělo být jen jedno velké plus. Někdy je opak pravdou. Potvrzuje to snímek Robin a Mariana (1976), kdy si ústřední roli zahrál Sean Connery společně s Audrey Hepburn a řekněme, že výsledek byl víc než rozpačitý. Klopýtnutí ve zpracování a vůbec ne rozpaky nečekejme u Monthy Pythonské školy. Svatý grál (1975) a Zloději času (1981) si neberou servítky opravdu s ničím a John Cleese se stává nezapomunetelným  představitelem Robina Hooda. Další humorné zpracování, tentokrát z dílny Mela Brookse, Bláznivý příběh  Robina Hooda (1993) je povedenou taškařicí na veškeré možné i nemožné prvky příběhu a patří k dobrým parodiím vůbec.

the-blind-side-22-550x366

Většina z nás si jako Robina Hooda přestaví Kevina Costnera, který byl v době natáčení přeromatizovaného, ovšem klasického snímku  Kevina Reynoldse Robin Hood: Král zbojníků (1991) na vrcholu své herecké kariéry. Ve stejném roce vznikl další Hood v titulní roli s Patricem Bergim, pro nepříliš vysoký divácký ohlas, jistě způsobený rivalem Costnerem, byl uveden pouze televizně. Jako poslední si vzal danou tématiku do hledáčku Ridley Scott. Ke spolupráci přizval Russela Crowa a vznikl Robin Hood pro 21.století, který je snad jedním z největším průšvihů režisérovi kariéry.


Robin Hood jako filmová látka byl po sto let tvůrčím materiálem pro literární kruhy, hollywoodské ateliéry a muzikálová a divadelní prkna. Stále však visí ve vzduchu dotěrná otázka, jak dlouho mu to ještě vydrží a kdy nás přestane bavit.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / V oblibě stříbrného plátna: Robin Hood
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist