24. 2. 2018Únos vlaku 1 2 3

Autor: Jakub Miller| 18. září 2009 | Přečteno: 522x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Tony Scott je jako horská dráha – jednou nahoře, jednou dole. Únos vlaku 1 2 3 bohužel patří do té druhé části.

Nebudu chodit okolo horké kaše a řeknu to na rovinu. Nový film mladšího z bratří Scottů se silně nepovedl. V pořadí již druhý remake kultovního snímku od režiséra Joseph Sargenta, vyprávějíc příběh o únosu metra lehce šíleným lupičem (John Travolta), jenž se snaží vyjednat výkupné s vedoucím dispečerem (slabý Denzel Washington), stojí a převážně padá jak na atmosféře, tak na dialozích.

pelham

A přesto byl potenciál tak velký. Bohužel (ne)originální námět se ztratil v příběhových klišé a nulovém napětí. První část filmu, kde únosce vyjednává s dispečerem, naprosto postrádá jakoukoliv hmatatelnou atmosféru. Ve finále se jedinou scénou, jenž probere z letargie, stává policejní převoz výkupného skrze město za zvuků „Jay Z and Linkin Park“ a neustálého demolování pouliční dopravy. Na škodu je, že právě tato pasáž absolutně nezapadá do zbytku, který je plný bezmyšlenkovitého plkání, rádoby šokujících scén a až moc ujetého Travolty, jenž se pravděpodobně snažil napodobit Jokera z Temného rytíře, ale místo toho se stal parodií sebe sama.

Zvrat nastává až v posledních dvaceti minutách, kdy se režisér konečně vrací k tomu co umí nejlépe – akci. Ale ani tentokrát mu to nevychází. Vsadit již po čtvrté na Denzela Washingtona byla opravdu špatná volba. Jeho postava má na diváka působit dojmem „člověk z lidu“, ale k tomu škraloup z minulosti a brýle opravdu nestačí, takže v momentu, kdy se hrdina dostane ke zbrani a začíná honit svého protivníka v tunelech a následně ulicích, pronášejíc toporné dialogy, jsou již tak nízké sympatie ty tam. O nelogickém chování Travoltovy postavy ani nemluvím.

pelham2Celý film je jedná velká tragédie, jenž by správně měla putovat rovnou na DVD, ne na plátna kin. Zatímco třeba takový Outlander jako záležitost na jedno shlédnutí fungoval bezchybně, tak ani to pro Únos vlaku Pelham 1 2 3 neplatí. Pevně doufám, že se z Tonyho Scotta nestane pouze odraz jeho dávné slávy, poněvadž k tomu zatím úspěšně směřuje a byla by velká škoda, kdyby se tak opravdu stalo.

Režie: Tony Scott

Scénář: Brian Helgeland, David Koepp

Hrají: Denzel Washington, John Travolta, John Turturro

Premiéra: 3.9.2009

Žánr: Thriller / Krimi / Drama

Hodnocení: 30%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Únos vlaku 1 2 3
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist