22. 2. 2018Twilight sága: Nový měsíc

Autor: Jakub Miller| 25. listopadu 2009 | Přečteno: 1 103x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

V pořadí již druhý filmový výlet do Forks, tentokrát pod vedením mužského tvůrce. Pomohla změna režiséra populární sérií ? Čtěte recenzi, tentokrát z pohledu znalce předlohy a dozvíte se, jak to dopadlo.

Všechny své předešlé recenze jsem vždy psal z pohledu filmového kritika. Často jsem si nebral servítky a v mnoha případech hodnotil opravdu tvrdě, byť pravdivě. Zde hodnocený snímek je ale pro mne tak trochu specialita. Ne snad proto, že bych byl fanoušek rok starého Stmívání, které pro mne platí jako „guilty pleasure“ dílo. Nový měsíc je pro výjimečný z důvodu, že Twilight ságu mám již nějaký ten pátek přečtenou a i přes mnohé nedostatky patří ke knihám, které dokáži přelouskat více jak jednou. Proto bych tuto recenzi tentokrát pojal jako pohled diváka znalého předlohy, ne filmového kritika. Snad mi to čtenáři prominou.

df-12797

Určitě je vhodné ze začátku napsat, že film se tentokrát drží mnohem více knihy, než tomu bylo ve Stmívání. Ať už se jedná o fráze, scény či kompletní stavbu příběhu. A právě věrnost může za to, proč Nový měsíc obdržel u většiny recenzentů tak špatné hodnocení. Jen těžko pochopíte, proč Bella je ochotna ze dne na den zahodit krásné momenty s kamarádem Jacobem kvůli svému miláčkovi Edwardovi, když právě svalnatý indián v mnoha ohledech působí jako dokonalejší partner. Neznalý předlohy se proto chytá za hlavu, zatímco čtenář nanejvýš připustí, že natočit se to dalo lépe. Co naplat, ne každé převedení knihy pro mladší publikum dokáže být stejně stravitelné pro obě dvě skupiny. Jediný, kdo to v posledních letech dokázal, byl Harry Potter a to pouze díky tomu, že Warner Bros. si moc dobře uvědomoval potenciál této série, tudíž do ní sypal miliony dolarů za honoráře kvalitních režisérů již od počátku. Summit Entertaiment se ale ani tentokrát nepoučilo z vlastních chyb a tak i ke novému filmu dosadila „druhořadého“ tvůrce, Chrise Weitze. Ten se látky ujmul mnohem lépe, jak jeho ženský předchůdce. Akční scény konečně mají atmosféry, dění na plátně nepůsobí tak komorně a i hlavní herci vykazují rapidně lepší výkony. Bohužel ztroskotal tam, kde Hardwicke uspěla – natočit snímek i pro neznalé.

jacobwolfZ pohledu čtenáře je pro mne Nový měsíc nadprůměrné dílo, které v mnoha ohledech překonává Stmívání. Děj plyne mnohem lépe, díky většímu rozpočtu už nepůsobí skákání po stromech či rychlé běhaní směšně a jako celek je to mnohem více snesitelné pro mužskou populaci, než dívčí jednička. Pár zásahů sice tvůrci provedli, ale tentokrát se nejedná o nic zásadního. Dokonce díky nim má příběh rychlejší spád, tudíž nuda je až na pár momentů teměř vyloučena.

Co mi ale bohužel velmi vádí je ztvárnění Belly, pro mne jinak oblíbenou Kristen Stewart. Ta zde působí, jako kdyby ujížděla mimo svůj pracovní život na drogách. V každé druhé scéně dýchá jak kdyby měla orgasmus, při dialozích se často z nepochopitelných důvodů zasekává a ani to její vjíždění prsty do vlasů už není tak sexy. Na druhou stranu dvojka Pattinson – Lautner předvádí mnohem lepší herecké výkony jak v předešlém filmu. Edward už nepůsobí, jak kdyby mu někdo strčil smeták do análu. Naopak je často mnohem sympatičtější, než jeho ženský protějšek. Z části za to může fakt, že na plátně je pouze prvních a posledních 20 minut, pokud nepočítáme „duchařské vize“ hlavní hrdinky. Asi nejlepší z celé trojice je ale překvapivě indián Jacob, který dokáže i vážnější fráze podat vcelku přesvědčivě a celkově se jedná o normálního týpka, s kterým bych se nebál vyrazit na jedno do hospody.

nm-113-df-04899Nový měsíc nakonec nedopadl tak špatně, jak mnozí předpovídali. Jeho zásadní problém je, že bez znalosti předlohy většinu děje a chování postav nebudete chápat. Pokud ale máte knihu přečtenou, tak pro vás bude nový díl Twilightovské ságy minimálně ideálním oddechovým filmem, který sice nedosahuje šestého Harryho Pottera, ale nudit se určitě nebudete. Nezbývá než doufat, že Zatmění pod taktovkou mistra napětí, Davida Sladea, snad konečně dokáže uspokojit obě skupiny, neboť neutichající spory ohledně kvalit této série už opravdu začínají silně vadit. Na závěr bych ještě rád podotkl: Stmívání není EMO a není pouze pro holky!

______________________________________________________________________________________________

Twilight sága: Nový měsíc

Režie: Chris Weitz

Scénář: Melissa Rosenberg, Stephenie Meyer

Hrají: Robert Pattinson, Kristen Stewart, Taylor Lautner, Billy Burke

Premiéra: 26. 11. 2009

Žánr: Romantické / Akční / Drama / Horror

Hodnocení:

  • Z pohledu čtenáře: 70%
  • Z pohledu kritika: 30%
Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Twilight sága: Nový měsíc
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist