24. 2. 2018Tron: Legacy Soundtrack

Autor: Ivana Chlubná| 30. listopadu 2010 | Přečteno: 2 203x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Zase jednou očekávaný nářez na poli filmovém i hudebním, pokračování přelomového sci-fi, francouzská legenda Daft Punk. Jmenovatelé nového snímku z produkce studia Disney.  Jeden z nejočekávanějších soundtracků roku je venku. Tron : Legacy pod patronátem Daft Punku.

Přelomové sci-fi z roku 1982 v reži Stevena Lisbergera se dočkalo pokračování. Studio Disney si připravilo nebezpečně dokonalou dávku vizuálně působivého kyberprostoru, ve kterém se bude prohánět otec a syn za výrazné podpory soundtracku, jak již slibovaly první trailery.

the-blind-side-22-550x366

Jen menšina populace nezná obrázek dvou podivně vypadajících interpretů, stylizující se do podoby robotů. Ti šťastnější z nás jsou jejich fanoušky. Francouzské elektornické duo Daft Punk, Guy-Manuela de Homem-Christa a Thomase Bangaltera, se pustilo zatím na neprobádané hudební území. Jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů 90.let a současnosti zkouší štěstí ve filmovém průmyslu. Duo bylo osloveno studiem Disney, aby vytvořilo hudební složku pro nový film Tron: Legacy.

Kombinace eletroniky a orchestru už dávno nepatří mezi nemyslitelné. Výsledky bývají často až omračující, nemusíme chodit daleko, soundtracky ke všem Matrixům či nedávno skvěle použitá skladba Mombasa v Nolanově Inception. Disney měl zřejmě jasnou představu o koncepci celého snímku, chtěl pokračovat v kultu s tradicí, ověnčenou současným hudebním trendem ekektroniky. Perfektní kobinací se stal Daft Punk a orchestr. Francouzi společně s ním natáčeli v AIR Lyndhurts Studios ve Velké Británii.

the-blind-side-22-550x366

Úvodní orchestrální sladba má výraznou hudební linii, se kterou se posluchač snadno sžije a přijme filmu za svou. Problém může nastat v opakujícím se motivu, který chtě nechtě může začít nudit. Záchrana přichází v pomalých, později o to víc gradujících, elektronických rozjezdech, ve kterých se dájí celkem snadno zachytit charakteristické prvky pro Daft Punk. Jejich elektronický podpis, patrný z předchozí tvorby, může být spornou oblastí při posuzování novátorství celého soundtracku. Pravdou však je, že věc působí jak má, baví a překvapuje. Je třeba něco jiného? Od orchestrálních záležitostí, které působí jako předskokan následujícího hudebního základu, se plně přesouváme do země mixážních půltů, kde je kyberprostor definován zcela věrně. Duo překvapuje ve třech rovinách. V té první lehce navazuje, doplňuje a podtrhává orchestrální část. Ve druhé nekompromisně přebírá otěže třeba v polovině skladby. Ve třetí, nejpůsobější variantě, nastupuje s ráznými tóny již od začátku a ovládá prostor.

daft-punk-tron (1)

Nejde o dokonalý soundtrack. Nebojím se ani v nejmenším, že by společně s filmem nešlo ve výsledku o  oči a uši rvoucí záležitost a vše bude jednoduše komplexní. Ale pro běžného soundtrackového fanouška  a v hodnocení mimo rámec snímku, se zřejmě soundtrack Tron: Legacy nestane kultovní a srdcovou záležitostí. Čas prověří životaschopnost v kategorii filmové hudby. Je třeba říct, že díky Daft Punku elektronika ve filmových vodách nikdy nezněla lépe.


HODNOCENÍ: 70%

Tron: Legacy (OST)
EMI / Virgin 56:04
CLASSICAL / HOUSE

Cesta ke článku: Cinemo.cz / SOUNDTRACKY / RECENZE: Tron: Legacy Soundtrack
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Worec Napsáno 1. prosince 2010 | 12:36

A taky co si budeme povidat….
Recenze soundtracku se necetla nikdy lepe. 😉 😛

Thumb up 7 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist