24. 2. 2018Trojrozměrná Alenka

Autor: Tomáš Kalčík| 9. prosince 2009 | Přečteno: 577x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

alenkaAlenka v říši divů- kdo by tento pojem neznal. Alenku stvořil anglický matematik a logik Lewis Carrola, který byl znám jako náruživý uživatel marihuany, která měla pravděpodobně účast na konečném výsledku. Údajně měl být příběh adresován malé holčičce jménem Alice Liddellová. Toto dílo zkoumali nejen literární kritici, ale i vědci, kteří ho prohlásily za mimořádné. Alenka byla už několikrát zfilmována jak pro filmová plátna, tak pro televize, jak v podobě večerního filmu, tak v podobě seriálu. Asi nejznámější zpracování a možná i nejlepší udělal animátorský génius Walt Disney. Alenka už dávno není jen pojmem knižním či filmovým, stala se také reklamní figurkou, ale tak to chodí. Důležité je, že její příběhy stále baví a bavit budou, jelikož se jedná o nadčasové dílo.

.

tim-burton-by-hoffmanNejnovější verzi Alenky se rozhodl zpracovat možná jeden z režisérů nejpovolanějších a to Tim Burton. Tenhle chlapík z Kalifornie oslavil 25. srpna své jedenapadesáté narozeniny. Burton je proslaven hlavně díky obrazové stránce jeho filmů. Rád spojuje pohádkové motivy s reálným světem a proto se jeho filmy líbí jak dětem, tak i dospělým. Další indícií je velmi precizní zpracování jakési „techničnosti.“ Rád používá nejrůznější vynálezy a hejblátka. A když už byste se měli dívat na tyto filmy jen z čirého hlediska pobavení, stojí to za to. Ale Burton není jen mistrem vizuality, ale také dějové linie. Ačkoli by se příběhy mohly zdát jasně nalinkované, mnohdy skrývají různá ponaučení a důležité poznatky o lidském životě. V podstatě všechna díla z rukou tohohle mistra jsou klenoty. Už svou prvotinou The Island of  Doctor Agro ukázal, jakým směrem se bude asi ubírat a díky originálnímu zpracování přitáhl k sobě oči diváků. Mezi další snímky patří Vincent,  Batman, Střihoruký Edward, Mars útočí, Ospalá díra, Velká ryba, Karlík a továrna na čokoládu, Sweeney Todd… Za zmínku stojí, že je ilustrátorem různých dětských knih. Jeho dvorním hercem je Johnny Depp, s kterým jsou dokonce zapsaní v Guinesově knize rekordů jak nejvýdělečnější partneři a to s počtem (prozatím) 287 USD.

No a o čem tedy bude nová Alenka? Dějová rovina bude v podstatě taková, jakou jí známe z předešlých zpracování. Devatenáctiletá holčina Alenka pronásleduje bílého králíka, po té spadne do staré dutiny stromu a ocitne se ve světě oživlých představ a předmětů. Potká zde velmi pozoruhodné osoby jako bláznivého  Kloboučníka, zvláštní Bílou a královnu a spostu jiných bytostí. Sám režisér k snímku řekl: „Nevím jestli jsem vůbec někdy viděl film o Alence, který by se mi líbil.  Starší filmy většinou ukazují Alenku jako poněkud pasivní holčičku, kolem níž defilují různé bláznivé postavy. Pokusili jsme se to přetvořit do filmového příběhu, který je nějakým způsobem emotivní a má smysl.“ Co je vlastně důvod, proč jít zrovna na tuhle ztřeštěnou pohádku? Jeden aspekt už byl zmíněn a to ten, že to natočil právě Tim Burton a druhý, a pro většinu možná lákavější je ten, že Alenka bude v 3D zpracování!

Alice in Wonderland- Dobrodružný/Rodinný/Fantasy

Režie: Tim Burton

Hrají: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter…

Premiéra v ČR: 4.3. 2010

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Trojrozměrná Alenka
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Vladan Vaněk Napsáno 10. prosince 2009 | 22:31

Burton je kýčař a nejpřeceňovanější režisér současnosti…

Thumb up 0 Thumb down 2
Autor: Tomáš Kalčík Napsáno 11. prosince 2009 | 10:12

Pro někoho kýčař, pro někoho vizuální mág, jde o to, co v tom, kdo hledá… beztak i ty na Alenku půjdeš:)

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: Kinopremiéry – BŘEZEN | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 2. března 2010 | 18:47

[…] O čem to je? Kam se dá dostat, když  se vydáte za Bílým Králíčkem, ví nejen Neo, ale především mladičká Alenka. Slavný příběh Lewise Carrola v podání geniality Tima Burtona, skvělých herců (Johny Depp, Christopher Lee) a hereček (manželka Helena Bonham Carter) a s 3D efektem navrch. Více zde. […]

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist