28. 4. 2017Točí se Lidice

Autor: Ivana Chlubná| 19. října 2010 | Přečteno: 682x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Filmové projekty s reálným a bolestným historickým podtextem pro národ patří často k nejočekávanějším záležitostem filmového roku a jsou jímavou látkou pro filmaře. Na červen 2011 je plánována premiéra Lidic. Jde o jedno obrovsky silné téma.

„Film Lidice není historickým dokumentem. Film Lidice není ani válečným filmem. Film Lidice je o osobních dramatech obyčejných obyvatel jedné malé středočeské vesnice.“

608120-img-karel-roden-film-lidice-nataceniPro film na startovní čáře a pro přechod do fáze pohybu je nejdůležitějším faktorem financování. Projekt Lidice měl od prvopočátku značné komplikace po ekonomické stránce. Chyběly peníze. Pro záchranu natáčení neváhal producent Adam Dvořák vyhlásit celonárodní sbírku. Lidice se stanou filmem, který vznikl za spolufinancování občanů republiky.

První klapka padla toto léto. Ohrožený projekt se přece jen dočkal startu. Sotva se vyřešil první problém týkající se financování, objevil se jiný. Snímek měl původně vznikat pod vedením oceňované Alice Nellis. Zdravotní problémy však zabránily její tvůrčí účasti. Režisérské otěže po ní přebral Petr Nikolajev, který je mimo jiné podepsán pod Báječnými léty pod psa. Sám režisér má k lidické tématice osobně blízko. Jeho dědeček, důstojník a legionář, byl po smrti Heydricha popraven. Scénář Zdeňka Mahlera osobně i profesně oslovil nejdříve Alici Nellis a poté i současného režiséra Petra Nikolajeva. Oba scénář vnímají jako skvěle napsaný.V ceně Sazky vyhrál hlavní kategorii. Za kameru se postavil Mexičan Antonio Riestra, u nás známý díky kamerové práci na snímu Normal.

Nepohodlného hrdinu představuje Šíma v podání Karla Rodena. Jako jediný přežije vypálení a vyhlazení Lidic, a to díky tomu, že si ve věžení odpykává trest za zabití vlatního syna. Šímův osud není jediným prvkem lidskéhé dramatické pasáže. Příběh lásky dvou mladých lidí, kteří nechtěně poskytnou záminku pro hrůzný čin ze strany nacistů, hraje důležitou roli. Nezastavitelný sled událostí vyvrcholí hrůzným koncem jedné středočeské vesnice.

IMG_7145Samotné natáčení patří k těm těžším. Štáb již absolvoval natáčení rekonstrukce první tryzny za oběti masakru, která se uskutečnila v roce 1945 za účasti 160 tisíc lidí. Srpnová rekonstrukce vznikla za pomoci komparzistů a dobrovolníků z celé České republiky. Štáb natáčel v několika lokacích, nechyběl mezi nimi Pražský hrad, kde za dob protektorátu sídlili nacističní pohlaváři. Natáčení vypálení obce probíhalo v obci Chcebuz. 20. září padla prozatím poslední klapka, film míří do střižny s 55 hodinovým materiálem. Vznikl již i první singl pocházející z dílny britského písničkáře Jamese Harriese, který přes deset let žije a tvoří v Praze.

Premiéra je plánována na 9. červenec 2011 a již teď je o Lidice nebývalý zájem.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Točí se Lidice
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist