29. 4. 2017This Is It, mnoho povyku pro nic?

Autor: Vladan Vaněk| 8. ledna 2010 | Přečteno: 349x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Google každoročně vyhlašuje nejvyhledávanější heslo na internetu za uplynulý rok a důkladné rekapitulaci se nevyhnul ani kalendářní rok 2009. Zatímco v letech minulých se lidé zajímaly o Baracka Obamu či vzestup popularity sociálně-komunikačních severů, letos stanul na pomyslném vrcholu výraz Michael Jackson...

Zasáhne-li člověka smrt blízké osoby, reaguje pochopitelně velice ponurou náladou. Zemře-li však hudební ikona posledních tří dekád, reagují obdobně celé masy. Nejinak tomu bylo i v případě hudebního inovátora, tanečníka a někdejší dětské hvězdy tst1, jenž odešel do věčných lovišť na konci června loňského roku. Stalo se tak teprve chvíli po té, co na tiskové konferenci oznámil svůj návrat na koncertní pódia. Krátce po Jacksonově smrti se strhla mediální mašinérie – nebylo deníku, magazínu, internetového blogu ani televize, jež by veřejnosti nepřinášeli strhující a zaručeně pravdivé zpravodajství. Tato „honba za klenotem Jacksona“ potěšila především hudební vydavatelství, jež vlastní práva na jeho alba (Motown a Sony Music Entertainment) – jejich prodej totiž rapidně vzrostl. Mezi deset nejprodávanějších alb v USA se vyšplhaly „kultovní“ LP jako Thriller, Bad či Dangerous.

Marketingovou značku „Jackson“ se však záhy pokusily využít i filmová studia Sony Pictures, jenž se rozhodla zaplatit astronomickou částku 60 mil. $ za práva na film This Is It, jenž byl natočen během zkoušek Jacksonova comebackového turné. Sázka na  divokou kartu, jenž nese na svém líci pseudonym Král popu, se studiím vyplatila znamenitě. Snímek režiséra Kennyho Ortegy (mimo jiné zodpovědného za režii šílenosti High School Musical či přípravu někdejšího Jacksonova turné k albu HiStory) se okamžitě po svém uvedení na trh stal kasovním trhákem a dokázal tak „na sebe vydělat“ hned několikrát. Potenciální diváky do kin přitáhla i skutečnost, že měl původně okupovat celosvětové kinematografy pouhopouhé dva týdny.

this-is-it-headerA jaký film je? Představte si, že si koupíte vaši oblíbenou instantní polévku (nebo jakýkoliv jiný polotovar). Nicméně zavrhnete její standartní způsob přípravy a protentokrát  ji nezalijete vařící vodou. Výsledný pokrm se pak sice konzumovat dá, ale i nestranný pozorovatel dokáže uznat, že polévce chybí „štáva“.  A This Is It se nese na velice podobné vlně – ačkoliv je výborně řemeslně natočen, něco mu evidentně chybí. Ano, zpívá v něm vynikající popový král a tanečník pár excelance, na němž nelze zaznamenat byť sebemenší známky jeho brzkého skonání, leč celek samotný je bez divácké kulisy suchý. Co naplat, že se MJ snaží seč může, This Is It je pouze polotovarem a ukázkou toho, že jeho megalomansky pojatý návrat mohl opět posunout hranice koncertního zážitku. Naneštěstí se tak nestalo…

Za ryzí zklamání považuji i absenci rozhovorů s hudebními veličinami, jež se citelnou měrou na úspěchu Michaela Jacksona. Co naplat, že se autoři ptají tanečníků, co pro ně spolupráce s ikonou znamená, když pozapomněli na rozhovory s Teddym Rileym,  Quincy Jonesem, Lionelem Ritchiem či s některým členem početné Jacksonovy rodiny?

Michael Jackson si jednoznačně zasloužil důstojnější rozlučku, This Is It je pouze produkt šitý horkou nití, jehož prioritním cílem bylo vydělat peníze na jeho kultu. Snad se nějaký filmař v budoucnu odhodlá a natočí dokument o člověku, jemuž navzdory několika aférám, náležel titul Král popu oprávněně.

This Is It

Režie: Kenny Ortega

Hrají: Michael Jackson, Kenny Ortega, …

Hodnocení: 45 %

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: This Is It, mnoho povyku pro nic?
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist