28. 4. 2017The Social Network – Život za statusem

Autor: Jakub Miller| 29. října 2010 | Přečteno: 819x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Kdo nemá Facebook, tak jako by v současné době nežil. To je filozofie dnešního západního světa. Světa skrytého za statusy, staráním se o kravičky na farmě, vražděním mafiánů po celé zeměkouli a faktu, že pokud nemáte na profilu napsáno „Zadaný“, tak se to dá považovat rovnou jako nevěra. Jak a hlavně proč se během řádově několika desítek měsíců změnila celá naše společnost, pojednává nejnovější kousek nekorunovaného krále thrillerového žánru, Davida Finchera, snímek The Social Network, zámořskými kritiky hodnocen jako film roku a srovnáván s kultovními legendami jako je Matrix či Občan Kane. Může tedy příběh o partě počítačových geeků, kteří prožili „Americký sen“ soupeřit s jedněmi z nejzásadnějších děl historie? Odpověď na tuto otázku je snadná, ale dostat se k ní už je složitější.

Kdo je padouch a kdo hrdina...

Na počátku bylo slovo… či spíše HTML kód. Parta studentů z Harvardské univerzity si usmyslela, že spojí co nejvíce svých spolužáků pod jednou internetovou stránkou, kde budou moci mezi sebou sdílet své zážitky, plánovat párty, hledat nové přátele a milence či milenky. Původně nenápadný projekt se během několika měsíců rozrostl do všech renomovaných univerzit ve Spojených státech, pak následovaly i střední školy a vše skončilo otevření portálu Facebook pro celosvětovou veřejnost. Zakladatel, Mark Zuckeberg, se během několika let stal nejmladším miliardářem historie a miláčkem davů. Osud jeho nejslavnějších spolupracovníků vedl opačným směrem. První skončil ve vězení, druhý byl z party, jenž vytvořila největší sociální sít historie, vyhozen a jako pomstu prodal svůj příběh Benu Mezrichovovi, který podle něj napsal knihu Náhodní Milionáři: Založení Facebooku, Příběh o Sexu, Penezích, Genialitě a Zradě. Tu se pak ještě ten rok rozhodlo zadaptovat studio Columbia Pictures a právě zde přichází na scénu dvojice Fincher – Sorkin.

Na počítku byl kód.

Hned v první scéně vás ohromí uvěřitelnost dialogů mezi postavami. Nejedná o klasické „šablonovité“ klábosení mezi dvěma herci, ale normální živelný rozhovor ženy a muže o budoucnosti jejich vztahu. On je bohém, ona kariéristka. On se chce proslavit, ona mít dobrou práci v rámci svých možností. A právě o tom snímek z velké části je, o překračování hranic, které společnost každému z nás určila. S předlohou nejsem seznámen, ale pokud minimálně stejně tak dobrá, jako Sorkinův scénář, tak si jí v co nejdříve hodlám zakoupit. Pokud totiž jdete na The Social Network pouze jako na „film o Fejsu“, tak vás může Fincherovo mistrovské dílo nečekaně překvapit, nýbrž se jedná spíše o zrcadlo generace narozené na přelomu devadesátých let, kdy se internet a počítače pomalu stávaly nedílnou součástí lidského života.

Je zde úplně vše, co se po roce 2000  v očích dospívajících lidí navždy změnilo. Pohled na sex, hudbu, vztahy (ať už přátelské nebo milenecké), módu, kariéru či školský systém. Všechny tyto tolik podstatné faktory jsou pak následně Sorkinovým scénářem vhuštěny do dvou hodin a dovedeny k dokonalosti díky perfekcionismu (kolik režiséru je schopno točit záběr na dveře třicetkrát?) Davida Finchera a vyprávěny očima herecké trojice Eisenberg (Zuckeberg) – Timberlake (Parker) – Garfield (Saverin).

Kdo nepije, nežije... Všimněte si důrazu na modrou barvu.

Když už jsme u těch herců, tak bych rád zmínil o dvou velkých překvapeních. První je Justin Timberlake v roli Seana Parker, kterého mnozí považují za zkázu Facebooku. Nadprůměrný zpěvák a až doposavaď průměrný herec. Pokud jste někdy k jeho osobě cítili nechuť, tak silně doporučuji si na The Social Network zajít do kina. Jeho ztvárnění arogantního požitkáře, který by dokázal prodat i svojí babičku a ta by mu za to ještě děkovala, si volá minimálně o nominaci na Zlatý Glóbus. Žádné tupé kreace, ale čisté herectví. Druhým překvapením je pak Andrew Garfield, který je znám spíše menšímu okruhu diváků, hlavně díky snímkům Boy-A a Imaginárium Dr. Parnasse (za necelé dva roky ztvární reinkarnaci Spider-Mana). Podle mého a nejen mého názoru se právě v tomto herci skrývá potenciál stejně velký, jako tomu bylo kupříkladu u Leonarda DiCapria či Al Pacina. Jeho výkon v The Social Network, ať už se jedná o scény romantické či plné hněvu, vám snadno vyrazí dech. Nebyl bych nijak překvapen, kdyby se popral tento rok o Oscara za nejlepší mužskou roli s hlavní hvězdou Prokletého ostrova.

Být nejlepší přítelem génia není nikdy lehké...

The Social Network se může směle zařadit vedle Matrixu. Podobně, jako dekádu starý kousek, tak i mistrovské dílo Davida Finchera je snímkem definující život jedné generace. Hudebně, sexuálně, sociálně a módně na pozadí zlaté éry kabelového spojení s celou planetou skrze jedničky a nuly. Je to jedinečný nad-film o životě, kde i zpočátku nenápadný projekt dokáže globálně ovlivnit myšlení celé společnosti. Kinematografický zážitek (nejen) tohoto roku.

The Social Network - Oficiální plakát.

The Social Network

Život generace na počátku internetové revoluce vydestilován do dvou dokonalých hodin pod taktovkou Davida Finchera, podepřen chytrým scénářem Aarona Sorkina. Sex, přátelství, zrada a několik miliard. Filmová událost roku, kterou by si neměl nikdo nechat ujít. I pokud nemáte účet na Facebooku.

Režie: David Fincher

Scénář: Aaron Sorkin

Hrají: Jesse EisenbergAndrew Garfield, Justin Timberlake, Rooney Mara, Brenda Song, Armie Hammer, Bryan Barter

Žánr: Drama

Cz / Sk Premiéra: 4. 11. 2010

Hodnocení: 100%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY, TOP / RECENZE: The Social Network – Život za statusem
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Wax Napsáno 30. října 2010 | 11:08

Perfektni clanek o perfektnim filmu. 😉

Thumb up 4 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist