28. 4. 2017Stephen King „guru“ hororu

Autor: Artur Kononov| 8. března 2010 | Přečteno: 2 650x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Richard Bachman? John Swithen? Říkají vám něco tyto pseudonymy? Přesně takto si nechával říkat Stephen King, když vydával své první tvorby. Mnohé z jeho veleúspěšných románů byly zfilmovány a přesně na tyto filmy podle předlohy Stephena Kinga se zaměříme. Ale až za chvíli.

Stephen kingKdyž slyším slovo horror, tak si hned představím mrazivé a nervy drásající bestsellery od nejznámějšího spisovatele současnosti Stephena Kinga. Ano, Stephena Kinga, ne nadarmo je označován jako „guru psaného horroru“ a tuto přezdívku si právem drží už pěknou řádku let, doposud nebyl překonán. Ani se nedivím, copak existuje někdo jiný, kdo vás naprosto zavede do děsivě tajemného děje u kterého od začátku, až dokonce nebudete ani v nejmenším tušit jak dopadne? Kam se na něj hrabe Abraham Stoker a jeho Dracula. Pojďme se trošku pohrabat v jeho osobním životě.

Osm let se léčil ze závislosti na kokainu.

Jako malý byl svědkem hrozné nehody, jeho spolužáka, který se zachytil za jedoucí vlak a zemřel. Muselo ho to poznamenat, ale sám tvrdí, že nehoda neměla na jeho romány žádný vliv. Na začátku své kariéry neměl zrovna moc finančních možností, proto šetřil, kde mohl. Možná proto bydlel se svojí rodinou v karavanu. Odpadkový koš, který stál vedle jeho stolu, kde se zrodila většina jeho děl, se každým dnem plnil plechovkami od piva, zbytky kokainu, marihuany a všemožných léků. Jednoduše bral inspiraci ve všech drogách. Přes všechno, co mu osud přinesl, Stephen King dokázal vychovat tři děti, dceru a dva syny. Synové se vydali stejnou cestou spisovatelů jako jejich otec, dcera se stala duchovní v New Yourku.

.

Za celý jeho život stihl napsat desítky románů, které se staly bestsellery a byly zfilmovány. Některé filmy se povedly a některé byly doslova propadáky. Aspoň se nám tu potvrzuje známé pravidlo, že film nikdy nenahradí knížku. Dokonce si v několika vlastních horrorech i sám Stephen King zahrál. A jak jsem slíbil výše, některé si připomeneme.

.

Klasické pecky od Kinga

clash_of_the_titans

Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

Premiéru měl tento film již v roce 1994 a i po tak dlouhé době stále dosahuje na pomyslný žebříček nejlepších filmů. Film se odehrává v Nové Anglii v proslulé věznici Shawshank. Andy Dufresne (Tim Robbins) si žije svůj život, ovšem jednoho dne se dostane před soud a rozsudek zní: „Vinen za vraždu své manželky a jejího milence“. Dostává doživotní trest v již zmíněné věznici Shawshank. Zde Andy začíná zažívat typicky drsný styl vězeňského života – násilí, znásilňování a nepřátelské vztahy. Po nějaké době se vězeň spřátelí s Redem (Morgan Freeman), který je schopen sehnat cokoliv na co si vzpomenete, tak proč toho nevyužít. Andy si za nějakou dobu získá více přátel a postavení ve vězeňské společnosti. Tento snímek je ukázkou lidské síly věřit v naději a překonat jakoukoliv nástrahu. Byl mnohokrát nominován na Oscara, bohužel mu žádnou neudělili, což je podle mého názoru škoda.

Hodnocení: 85%

Drama

USA, 1994, 142 min

Režie: Frank Darabont
Hrají: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown


green_mileZelená míle (The Green Mile)

Po pěti letech se nám opět představuje stejný režisér Frank Darabont a opět sází na drama z vězeňského prostředí. Neznám nikoho, kdo by neviděl nebo alespoň neslyšel o tomto fenomenálním příběhu Johna Coffeyho (Michael Clarke Duncan), obřího dobráka odsouzeného k smrti elektrickým křeslem, kterého jednoho dne našli celého od krve, a v náručí držel mrtvá holčičí těla. Johna odsoudí a pošlou ho do věznice pro těžké zločince čekající na smrt. Dostáváme se k další hlavní postavě tohoto tragického příběhu, dozorce Paula Edgecomba (Tom Hanks). Paul nevěří, že by někdo jako John Coffey, který se bojí spát sám po tmě, mohl spáchat takový zločin. Nesmíme zapomenout zmínit i Divokého Billa (Sam Rockwell), psychicky narušeného dozorce, který se k vězňům nechová zrovna taktně a chodbu natřenou na zelenou takzvanou „Zelenou míli“, na jejímž konci vězni nacházejí jen smrt. Děj nás přímo vtáhne do vězeňského světa, a i když se to zdá společensky nemožné, začneme odsouzené spíše litovat, za to jaký osud je čeká.  Nečekejte ovšem žádný extrémně hororový příběh, i když se tu občas setkáme se zvláštními událostmi. Tento film předčil všechna očekávání a stal se veleúspěšným, byl čtyřikrát nominován na Oscara a zaslouží si potlesk Herecké výkony byly perfektní, ne nadarmo se Tom Hanks řadí mezi špičku. Každý si ho jistě neodmyslitelně spojí i se snimky jako Zachraňte vojína Ryana či Forrest Gump.

Hodnocení: 90%

Drama / Mysteriózní / Krimi
USA, 1999, 188 min

Režie: Frank Darabont
Hrají: Tom Hanks, David Morse,Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan, James Cromwell a další


clash_of_the_titans

Osvícení (The Shining)

Bojíte se opravdu rádi? Tak potom je tu jeden povolovač svěračů, který vám nesmí za žádnou cenu uniknout. Tento snímek je typický Stephen King – hrůzostrašný, nervy drásající a ostrý horor. Pohltí vás na sto procent a po skončení snímku budete ještě nějakou chvíli sedět v křesle s otevřenou pusou. Dokonce i Paranormal Activity by si nadělal do trenek, kdyby se měl přít s tímto hororem. Přejděme k samé podstatně filmu Stanleyho Kubricka.

Jack Torrance (Jack Nicholson) přijímá práci zimního hlídače o opravdu velmi odlehlý hotel odříznutý od okolního světa. Bere sem celou svou rodinu – manželku Wendy (Shelley DuVall) a syna Dannyho (Danny Lloyd). Hotel má ovšem na Jacka zvláštní vliv a začínají se mu zjevovat příběhy, které se v hotelu odehrály. Pomalu z toho začíná šílet a je čím dál tím více paranoidní. Potkává svého předchůdce, který chladnokrevně v hotelu zavraždil sekyrou svoji ženu, dvě dcery a nakonec i sám sebe. Ono „osvícení“ hraje v příběhu velkou roli, protože člověk, který je „osvícen“ může vidět události, které se na onom místě staly. Ve filmu má tento dar Danny, díky němuž se divák dovídá, co se v hotelu stalo. Musím zmínit skvělou hereckou práci Jacka Nicholsona, který dává filmu nezapomenutelnou atmosféru. Díky Kubrickovu skvělému obsazení nehrozí, že si na tento film za dva týdny ani nevzpomenete, stejně jak to bývá u většiny ostatních. Prostě zážitek na celý život. Doporučuji!

Hodnocení: 95%

Horor / Thriller
Velká Británie / USA, 1980, 119 min

Režie: Stanley Kubrick

Hrají: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson a další


Absolutní propadáky


it_new_movie_stephen_king_novel

TO (It)

Aby to tu nesmrdělo jen chválou, tak sem přihodím jeden film, který se měl opravdu raději jen prožívat v knižní podobě. Hold někdy se i režisér sekne a vyplaví totální propadák. Ovšem knižní dílo se řadí mezi nejlepší.

Dílo, o kterém tu mluvím, se jmenuje To. Knížku jsem četl a byl to perfektní zážitek. Film jsem viděl a nevěděl jsem, jestli se mám smát nebo brečet. Takový propadák jsem dlouho neviděl. Logicky jen těžko se dá narvat přes 1000 stránek do jednoho celovečerního filmu. Ledaže by ho režisér rozsekal a udělal z něj seriál. Příběh tohoto „hororu“ nás zavede k nesympatickému vrahovi Pennywisseovi, který si našel zálibu v zabíjení. Jednoho dne se mu ovšem postavilo sedm odvážných dětí, které se rozhodly zničit tuto noční můru. Vydali se do kanálu tamního města, kde čelili nástrahám. Těžce jej poranili, a slíbili, že pokud To není mrtvé, vrátí se a dokonají, co začali. Po mnoha letech je opět čas čelit noční můře, tak se přátelé opět společně postaví proti oněm hrůzostrašným vidinám.

Herci s jejich výkony toho moc nepředvedli a než se nedostanete do správné hororové nálady je najednou konec filmu. Nečekejte tu žádné prvky typického Kinga, režisér Tommy Lee Wallace si to prostě vzal po svém, což je pro diváka zklamáním. Takže jestli se budete rozhodovat mezi knížkou a filmem, sáhněte raději po knížce.

Hodnocení: 50%

Horor / Drama

USA / Kanada, 1990, 192 min

Režie: Tommy Lee Wallace

Hrají: Richard Masur, Annette O’Toole, Tim Reid, Jonh Ritter, Richard Thoams, Tim Curry a dalšíclash_of_the_titans

Běžící muž (The Running Man)

Dostáváme se k poslednímu snímku v našem článku. Jedná se o ne moc populární snímek podle skvělé knižní předlohy. Je mi to trochu líto, protože kdyby režisér trošku pozměnil atmosféru filmu a změnil obsazení, tak by z toho vyšel pěkný béčkový film. Takhle se tu bavíme o velmi slabém akčním sci-fi. Arnie byl s jeho obvodem hrudníku přes 170 cm v té době sice dost populární, ale do tohoto filmu se mi prostě nehodí. Mrkneme se na děj filmu.

Ben Richards (Arnold Schwarzenegger) je armádní pilot. Odmítl uposlechnout rozkaz odehnat demonstranty kulometem, a tak se mu o to prostě postarali jiní a demonstranty rozehnaly bez jeho vědomí. Velitelem byl ale Ben, tak se oběti zabité při rozhánění vepsaly do jeho rejstříku, a tím si vysloužil vězení. Život je prostě nespravedlivý. Ve vězení vyfasoval takzvaný „obojek“, který se aktivoval pokud se vězeň pokusil utéct a roztrhal mu hlavu na cucky. Benovi se ovšem podaří utéct a i když ho chytí, tak se stává velmi populárním, a proto ho narvou do jedné nesmyslné reality show The Running Man. Podstata je jednoduchá, pozabíjej všechny nepřátele a prostě tě pustí na svobodu. Ben si to vzal podle sebe a čím více nepřátel v soutěži zabil, tím více ho lidé milovali. Opravdu zvláštní druh zábavy na třetí tisíciletí. Režisér Paul Michael Glaser si příběh upravil podle svého mínění a s knížkou má společné jen to jméno a onu reality show The Running man. Atmosféra nulová, herecké výkony slabé a hudba na usnutí. Sečteno a podtrženo je to prostě propadák.

Hodnocení: 55%

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1987, 101 min

Režie: Paul Michael Glaser

Hrají: Arnold Schwarzenegger, Maria Alonso, Yaphet Kotto a další


Níže ještě připojuji fotogalerii všech filmů natočených podle předloh Stephena Kinga

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Stephen King „guru“ hororu
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Áďa Napsáno 8. března 2010 | 14:07

No co asi říct. Zkrátím to. Je to jedním slovem prostě parádní. Jen tak dál 😉

Thumb up 3 Thumb down 2
Autor: Otík Napsáno 8. března 2010 | 14:16

Nic není lepšího než Shawshank :-P, ale jinak pěkný autore Arhure…

Thumb up 6 Thumb down 1
Autor: Deniska Napsáno 8. března 2010 | 19:12

Tak na něco, co je ve stylu tohoto článku jsem čekala. Přičemž jsem ráda, že ses trefil do mýho nejoblíbenějšího spisovatele :). Výběr „pecek“ je slušný, ale chybí mi tam prostě Mlha, Pavučina snů a hlavně mi tam chybí Pokoj 1408 výborný film s Johnem Cusackem, no nemůžu si pomoct. Když už píši recenze na filmy od Kinga, tak tam vložím všechny, který za něco stály ne? 😀 Jinak s absolutníma propadákama souhlasím, jsou to sra*ky. Jen málo kdy se zatím režisérovi podařilo trefit do černého při natáčení podle Kinga. Ještě bych trochu rozvedla něco o životě Stephena, ale jinak musím říci, že článek je trefný -> výborný! Možná by nebylo na škodu i pokračování. 😛

Thumb up 6 Thumb down 0
Autor: Onďa Napsáno 8. března 2010 | 19:24

Fkt uplně nejlpší to tady máš…THE BEST…

Thumb up 5 Thumb down 0
Autor: Víťa Napsáno 8. března 2010 | 19:46

Shawshang a Green mile nejlepší filmy. Ale s knihama se nemůže nic rovnat. To a série Temná Věž mě úplně dostaly. Temnou Věž jsem doslova hltal knihu za knihou…nejlepší spisovatel prostě. Mám jen pár spisovatelů, kteří by se s Kingem mohli rovnat…

Thumb up 6 Thumb down 0
Autor: Jakub Miller Napsáno 8. března 2010 | 21:03

Arture, jak to, že ty máš tolik fanynek?! Já bych taky pár bral, půjčíš?

Thumb up 4 Thumb down 1
Autor: Radino Napsáno 8. března 2010 | 21:20

Čekal jsem, kdy se druhej kasanova ozve. =D

Thumb up 3 Thumb down 0
Autor: Deniskaaaa Napsáno 9. března 2010 | 19:13

Reakce na Jakuba Millera: chlapče dyž už jsem si tvrdou prací vymohla od Artyho placku Cinemo s popcornem zdarma (a jakože jsem se musela fakt snažit 😀 ), tak mu to tady za trest/odměnu komentuju, jsem jeho funclub! 😀 A navíc se mi líbí jeho články a styl jakým to píše… nechci ho chválit, ale je šikovnej 😉 a píše o filmech, který se líbí i mně…

Thumb up 3 Thumb down 2
Autor: Artur Kononov Napsáno 9. března 2010 | 19:18

Abychom si to vyjasnili, tak žádná extra práce to nebyla 😀 reklama prostě musí fungovat. A nekomentuješ za trest Deni, ale pouze jenom za odměnu 😀 … Jasný? 😉

Thumb up 5 Thumb down 0
Autor: Deniskaaaa Napsáno 9. března 2010 | 19:26

Byla to těžce odpracovaná placka! 😀 ale jo, je to za odměnu, jasný 😀 musím podporovat rozvoj společnosti pomocí tvých článků o filmech, dělám ti reklamu kde mužu! 😉

Thumb up 5 Thumb down 0
Autor: Vendy Napsáno 11. června 2012 | 08:04

S výběrem filmů i knih zcela souhlasím. Zelená míle a Věznice Shawshank jsou jedny z málo adaptací,které jsou rovny knižní předloze. Osvícení je dobré, ale Nicholson mi tu kupodivu nesedí (ale to je jen můj osobní názor, hraje dobře – jen mi tam nesedí jako hlavní postava).
TO – achjo. Z fantastického desetihvězdného hororu, na který se nedá zapomenout, udělali průměrný, lehce strašidlácký film, který stráví i malé děti. Jenže, mám obavu, že TO se zfilmovat nedá, protože je založeno hlavně na představách a psychické podobě hrůzy. Která čiší z každé Kingovy stránky.
Ještě bych vzpomněla výtečnou Misery, Dolores Claibornovou – a klasiku, Carrie. Všechny tři skvěle zfilmované.
Pak si ještě vzpomínám dvě povídkové adaptace, jedna s názvem Rubber a druhou si nepamatuji – snad Kočičí oko? Hlavní postava je kočka, obyčejná mourkatá micka, která putuje odněkud někam a na té cestě potkává určité lidi a určité příběhy. Šlo o tři povídky…

Thumb up 1 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist