28. 4. 2017Souboj Titánů pro děti

Autor: Jakub Miller| 10. února 2010 | Přečteno: 880x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Harry Potter nám pomalu končí, to samé platí pro urychleně natáčené Stmívání a tak přišla řada na další adaptaci dětské fantasy. Jelikož Letopisy Narnie pohořely, rozhodlo se studio 20th Century Fox zkusit štěstí v příbězích o polobohu Percy Jacksonovi. Výsledek je ale silně rozpačitý.

Hned na začátku bych rád podotkl, že s předlohou nemám zkušenosti a tudíž nemohu hodnotit, jako moc se jí film držel. Pokud ale režisér Chris Columbus z nejasných důvodů nezměnil během posledních let svůj styl natáčení, tak mohu směle předpokládat, že se snažil být knize co nejvěrnější. A právě v tom vězí problém celého snímku. Stejně jak tomu bylo v případě prvních dvou dílů ságy o mladém čaroději, tak i zde chybí osobitá atmosféra, kterou Harry Pottera obdařil například Alfonso Cuarón nebo David Yates. Ještě než ale přijdou na řadu negativa (a že jich je), tak bych přeci jen rád začal s těmi dobrými vlastnostmi. Nakonec se jedná o dětské fantasy a těch podařených je v poslední době málo.

photo_08_hires

Děj se točí okolo studenta Percy Jacksona, který je synem Poseidona a lidské ženy. O tom, že mu v krvi koluje božská krev, nemá ani zdání, dokud někdo neukradne z Olympu blesk samotného Dia, pravděpodobně první „zbraň“ hromadného ničení. Jako syn svého otce je obviněn z této krádeže a tak mu nezbývá nic jiného, než očistit své jméno a pokud možno i zachránit svou matku z osidel vládce Podsvětí, Háda. A takováhle jízda si zaslouží velmi tučný rozpočet pro trikové oddělení. Skrze hrdinovu cestu se totiž setkáváme s desítkami legendárních nestvůr, ať už Minotaurem či zákeřnou Medusou. Režisér si velmi obstojně dokázal se záplavou digitálních monster poradit, ale magická atmosféra starověkých bájí ála Souboj Titánů se bohužel nedostavila. Hlavním tahounem je tak Percyho představitel Logan Lerman, který nepůsobí jen jako další napomádovaný frajírek (zdravíme Zaca) a v akčních sekvencích se umí mečem pěkně oháněk. Dívčí protějšek s uhrančivými oči, Alexandra Daddario sice nedostala tolik prostoru, ale hrdinova snaha ji „sbalit“ je více úsměvná, než trapná. V tomto žánru absolutně nevídaný jev.

photo_11_hires

Je velká škoda, že potenciál námětu tvůrci, či spíše autor předlohy, takhle zmršili. Bohové ve finále nedostanou téměř žádný prostor a celý děj se tím zužuje pouze na road movie po USA, jejíž vyvrcholením je (jak jinak) na Empire State Building, který je jen tak náhodou cestou na Olymp. Zapomeňte tedy na původní řeckou mytologii. Město bohů se totiž ve skutečnosti nachází v oblacích nad New Yorkem, pes Kerberos nemá tři hlavy a Medusa bych se mohla bez problémů angažovat v modelingu. Středem světa se tak opět stávají Spojené státy americké a ač se to zdá šílené, tak v náboženství jasně vede křesťanství. Jako by se tvůrci snažili divákova přesvědčit, že i samotný Zeus je pouze poskokem Pána Boha. Co naplat, že akční a digitálně přeplácané scény mají grády nebo že ústřední trojice jsou dobře hláškující sympaťáci. To všechno nemá totiž vůbec šanci konkurovat faktu, že ze starověkých legend nezbyl kámen na kameni.

photo_10_hires

Percy Jackson tak nakonec působí, jako kdyby jste na legendární Škodu Sport nahodili moderní vinily, interiér obohatili plasmovou televizí a na zadek napsali velkým tučným písmem „Made in U.S.“. Auto má sice stále stejné vlastnosti, ale pocit z něj je narozdíl od původního modelu v mnoha směrech odlišný. Bohužel v tom horším slova smyslu. V prvních minutách děje se jedna z hlavních postav zmíní o tom, že jejich škola je sice střední, ale bez muzikálů. Film je na tom úplně stejně. Je to sice dětská fantasy, ale bez fantazie. Tu nahradila hollywoodská mašinérie na peníze. Pokud ale máte děti nebo se spokojíte poctivě rutinním snímkem, který vyjma násilností provedených na řeckém lidu vyniká snad pouze ústředními hrdiny, tak je tahle polo-božská jízda právě pro vás. Osobně bych si ale raději počkal na nové Titány.

percy_jackson_and_the_olympians_the_lightning_thief_ver2Jednorázová vstupenka na road movie o náctiletém polobohovi a jeho snaze zachránit lidské pokolení. Fakt, že z původní mytologie nezůstal kámen na kameni sice může vyhovovat zámořskému publiku, ale pro nás, Středoevropany s Řeckými bájemi a pověstmi v povinných osnovách základní školy, to je spíše jak pěst na oko. Pro mladší obecenstvo ideální zábava, pro zbytek spíše fantasy na jedno použití.

Percy Jackson: Zloděj blesku

Režie: Chris Columbus

Scénář: Craig Titley

Hrají: Logan Lerman, Alexandra DaddarioPierce Brosnan, Sean Bean

Žánr: Fantasy / Dobrodružné

Hodnocení: 50%

.

.

.

.


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Souboj Titánů pro děti
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist