28. 4. 2017Souboj Titánů

Autor: Jakub Miller| 14. dubna 2010 | Přečteno: 1 865x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Remake kultovního snímku z osmdesátých let konečně doráží do naší kotliny. Místo epické cesty antického Mirka Dušína ale očekávejte blockbusterovou rubačku a luxusní zábavu na (ne)jedno použití. Špína kam se podíváte, temná strana „božské“ síly a nasraný hlavní hrdina. Dámy a pánové, usaďte se… Souboj Titánů začíná.

Bylo nebylo, před dávnými časy vládli na hoře Olympu mocná božstva. A nejmocnější z nich byli bratři Zeus, Poseidon a Hádes. První se stal vládcem nebes, druhý ovládal mocnou silou moře a oceány, třetí zlobil a tak dostal na starost tu největší díru světa – Podsvětí. Strávit svůj nesmrtelný život mezi mrtvolami ale není nijak velká zábava a proto začíná vymýšlet plán, jak svého nadpozemského šéfa svrhnout z nebes navěky věků a stanout na jeho místě. Škoda, že hned na začátku nasral jednoho rybáře, který je shodou okolností Diovým synem. No a nebyl by to správně epický příběh, kdyby ten rybář jménem Perseus místo tuniky nenavlékl stylově vypadající zbroj a s odhodláním způsobit genocidu všem bájným monstrům se vydal na krvavou stezku pomsty.

photo_20_hires

Natočit novou verzi filmu, který děsil většinu diváků ve své době k smrti, to chce koule o velikosti fotbalového míče. Fyziologický vývoj Louise Leterriera se sice zastavil na větších tenisácích, ale ono i to (a největší současné studio v Hollywoodu) postačí… pokud jste tedy ochotni akceptovat fakt, že nový Souboj Titánů má společnou s původním snímkem pouze základní dějovou kostru, která i tak doznala spousty změn. A že to jsou v mnoha ohledech dobré změny.

Stejně jako Avatar, tak i Souboj Titánů je zručně natočený blockbuster s uhrančivým obsazením a poctivou režií, která diváka nenechá odvrátit oči ani na vteřinu. Děj na plátně je neustále v pohybu, vysvětlování ve „Proč a jak?“ jsou tentokrát velmi stroze podána, neboť koncept snímku se soustředí hlavně na údernou akční složku, kterou bohužel brzdí slabší triková stránka. U Krakena či božského Olympu se to dá sice stále s přimhouřenýma očima přehlédnout, ale jakmile dojde na doupě chapadlovité Medusy, tak je zle. Motion capture ruské modelky je v bližších detailech opravdu slabý, ale tak ostatně po Cameronově eposu působí v dnešní době téměř cokoliv.

clash_of_the_titans02

Co se naopak povedlo na výbornou je hudební doprovod, který sice místy recykluje již tolikrát ohraná témata, ale díky smíchání orchestrální hudby s troškou brnknutí do basovky to nepůsobí ani v nejmenším tak sterilně, jako tomu kupříkladu bylo u nových Transformers. Jakmile ale skladatel Ramin Djawadi opepří bitvu s gigantickými škorpióny o na maximum vytuněnou elektriku a do toho flákne pekelně rychlé smyčce, tak se z mírně nepřehledné rubačky v momentu stává tak atmosférické žrádlo, že by se dalo řezat rovnou motorovou pilou.

Další dobrou vlastností filmu je fakt, že se tvůrci nesnažili za každou cenu držet originálu (či držet se jej vůbec). Perseus se tak z hodného hošánka transformuje do pomstychtivého a totálně „nasraného“ frajera, který je ochoten pro vyrovnání dluhu v krvi dojít až na samý okraj světa a ještě dál. Milostná linka s princeznou Andromedou se (naštěstí) vytratila, novou krasavicí číslo jedna na hrdinově seznamu „Koho sbalit, až zachráním svět“ se stává jeho duchovní průvodce Ío (překrásná Gemma Arterton), která vyjma uhrančivého sex-appealu dokáže rozporcovat nejednu antickou příšeru. A že se jejich počet tentokrát zvýšil na několikanásobek. Zeus a Hádes, v podání hereckých es Liama Neesona a Ralpha Finnese, naštěstí tentokrát nevzali své role pouze kvůli zaplacení hypotéky. První jmenovaný opravdu JE vládcem nebes, ten druhý pak božskou verzí zlovolného Voldemorta. Obsazení nemohlo dopadnout lépe.

photo_38_hires

Nový Souboj Titánů (naštěstí) nepřináší nějaké hlubší myšlenky, ale jednoduchou a svůj účel na jedničku plnící zábavu. Srovnávání s původní verzí nemá smysl. Jediné co mají na chlup stejné je kraťoučké (a humorně podané, stejně jako ostatní momentky) cameo létající sovičky Bubo. Nostalgické vzpomínání proto raději nechte doma.

Největším a zároveň i nejočekávanějším kamenem úrazu je nakonec fakt, že se jedná o čistě popkornový blockbuster (kterým ostatně je i verze z ’81), jehož hlavním cílem je poskytnout kvalitní a neotřelou zábavu na 100 minut, bez jakéhokoliv namáhání šedé kůry mozkové. Určitě se najdou tací, kteří budou během promítání vyřvávat věty jako: „Proč je Pegas černoch? Proč má Kraken chapadla? Jak to, že Perseus nemiluje Andromédu?“ a právě těmto lidem bych pouze doporučil, aby se na svůj „dětský kulťák“ podívali z objektivního úhlu pohledu. Oba dva Souboje jsou totiž příjemnou limonádou pro masy, která se drží dobových trendů a má šanci zůstat v podvědomí všech i po několik dalších dekád.

CZ-Pub Plakat Pegas OneSheet Pegasus - COTT

Zručně natočený blockbuster, který dokáže pořádně rozproudit krev žilách. Děj bezchybně graduje, rubání s bájnými monstry v antických kulisách funguje na jedničku a hudební doprovod nejednou překvapí. Je to sice popkorn jako řemen, ale kurevsky zábavný.

Souboj Titánů (Clash of the Titans)

Režie: Louis Leterrier

Scénář: Travis Beacham, Phil Hay

Hrají: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes,____________ Gemma Arterton, Alexa Davalos, Mads Mikkelsen

Žánr: Akční / Drama / Fantasy

Cz a Sk premiéra: 15. 4. 2010

Hodnocení: 70%

.

.

.


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Souboj Titánů
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Dawo Napsáno 22. srpna 2010 | 18:42

Tento film sa mi veľmi páčil. Nemali by sme ho brať ako remake pôvodného filmu.
Ani na chvíľu som sa nenudil. Podla mňa je to skvelý film :)

Thumb up 2 Thumb down 1
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist