28. 4. 2017Silnice

Autor: Matouš Kyncl| 3. dubna 2010 | Přečteno: 539x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Píše se rok 1957 a Federico Fellini získává svou první Cenu Akademie, z celkových čtyř. Jde také o prvního Oscara, který byl dán do zahraničí. A dostal ji za neodrama Silnice.


la-strada

Příběh nás zavede do poválečné Itálie, do světa kočovných umělců a cirkusů. A jedním z takových je Zampanó. Od rodičů odkoupí duševně omezenou, zaostalou, avšak velmi oddanou pomocnici Gelsominu. Samozřejmě k ní její majitel moc úcty nemá, nechová se k ní zrovna nejlépe, ale za žádnou cenu ho dívka nechce opustit. Jezdí tedy spolu po jarmarcích, městech a předvádějí své kousky. On jako silák, ona jako klaun. Dostanou se pak k cirkusu, kde Zampanó najde nového nepřítele, provazochodce, a kvůli němu se také dostane za mříže. Gelsomina nalezne v provazochodci zalíbení, ale ani přesto svého majitele neopouští a čeká na jeho propuštění z vězení, příjmá také svoji novou roli a domov. Jak se bude jejich další cesta, ovlivněná také smrtí, vyvíjet?

.

.

La-strada-main

Snímek sice, jak už bylo řečeno, není zrovna nic nového, s úchvatnými efekty či naplněný komerčními hvězdami – přestože herecké výkony jsou téměř dokonalé, ale o to silnější je příběh, přestože je v jádru jednoduchý. O to více vás donutí se soustředit jen na něj, a že toho má opravdu co říci. Představuje vlastně svět, svět dvou protipólů, tedy na pohled agresivního Zampana a zakřiknuté, ale hodné Gelsominy. Ukazuje provázanost obou postav, jejich vzájemné ovlivňování a co mělo pro mě největší význam, že ten ,,kladný“ pól nemůže být bez ,,záporného“ ale naopak to tak úplně neplatí. Ruce pryč ale od příběhu, ať zanecháme trochu prostoru pro přemýšlení i samotnému divákovi, a zpět ke stránce vizuální.

Herecké výkony tedy výborné, přirozené, herci jako by nebyli herci a příběh byl něčím skutečným. Zampano (Anthony Quinn) je přímo hodný nenávisti, a to hlavně kvůli Gelsomině (Giulietta Masina), která v divákovi naopak vzbudí soucit. Dále pak kostýmy, prostředí, záběry kamery, to vše působí také jako čirá skutečnost. Tyto aspekty dospějí k tomu, že divák se nakonec s filmem a jeho postavami sžije, jakoby příběh sám prožíval nejen na filmovém plátně.

.

.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Silnice
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist