22. 2. 2018Sherlock

Autor: Filip Kovárník| 19. srpna 2010 | Přečteno: 2 879x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Viktoriánská éra, koně a žádný telefon nebo televize. Takhle si to představoval Sir Arthur Conan Doyle. Moderní svět však chce znát Holmese, který v ruce drží místo dýmky mobilní telefon, místo koně využívá taxík a jakékoliv dobré mravy se mu vyhnuly obloukem. Sherlock Holmes pro 21. století přichází…

vasckkyjatwibig

Dr. Watson (Martin Freeman) je bývalý vojenský doktor, který se právě snaží vyrovnat se svým traumatem z války. Terapeuti si s ním nevědí rady, protože on stále věří jen sobě a nedovoluje nikomu přistoupit do jeho světa. Cestou z jednoho sezení potkává starého přítele, který mu pomůže s hledáním spolubydlícího. Tím není nikdo jiný, než Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch), postrach nejen zločinců celého Londýna, ale také všech policistů. Watson poznává svého nového přítele a brzy společně vyrazí k prvnímu případu. Policie si neví rady se sebevraždami, které má konzultant Holmes vyřešit pomocí svých úchvatných dedukčních schopností (první díl Study in Pink). Následně se Holmes zaplétá do vyšetřování okolo podivných nápisů, v kterých hledá význam a důvod pro smrti několika, na první pohled náhodných, lidí (druhý díl The Blind Banker). V závěru minisérie se i díky blogu o dosavadních společných případech, který píše Watson, oba dva dostávají do nebezpečné hry s časem. Neznámý psychopat nechává své oběti ověšené výbušninami volat Sherlockovi a dávat mu nápovědy, kterými vyřeší hádanku a zločinec pak své oběti nechá žít (třetí díl The Great Game). Poznají konečně Sherlock s Watsonem muže, který v pozadí stál za všemi vraždami od prvního dílu?


sherlock2010_7921

Na první pohled je jasné, že přenesení legendy do současnosti je opravdu důsledné. Postavy tady „googlují“, posílají hromadu sms, sledují pomocí gps a v neposlední řadě, také řeší vraždy. Přenesení může vypadat na první pohled jako čiré bláznovství. Holmesův odkaz je neustále zdrojem inspirace, vždyť každá druhá postava v kriminálních nebo lékařských seriálech, má jeho dedukční schopnosti. Autoři si však uvědomili, že nestačí jen slavná adresa, Watson po ruce a kanonáda argumentů podporujících geniální a rychlou dedukci. Sherlock se stává náladovým morousem, který (z počátku) nikoho nepovažuje za sobě rovného a jeho vlastní pocit geniality ho ještě více uspokojuje. Současně je také skvělý psycholog, který dokáže velmi rychle rozpoznat Watsonovy schopnosti a problémy. Dokonce tu padne slovo i o často komentované sexuální orientaci Sherlocka. Ovšem moderní není jen svět, v kterém se odehrávají příběhy, které se na sebe skvěle navazují. Velmi důležitý je rychlý střih a způsob, jakým skrze obraz tvůrci informují. Holmes píše na mobilu a něco hledá a divák si to může v podobě textu na obrazovce přečíst. Stejně tak postupuje i při dedukcích a řešení hádanek, skoro až ve stylu šifer z Čisté duše. Musím také přiznat, že netradiční ústřední dvojice Freeman/Cumberbatch velmi mile překvapila a ani scénáristé nedávají žádnému z pánů výrazně více prostoru. Bohužel je tu také negativum, protože díly ať mají většinou skvělé tempo, audiovizuálně jsou mezi televizními projekty naprostá špička a pasují k sobě, jsou dost nevyrovnané. První díl je bravurní začátek, druhý je poměrně nudné čekání na očekávané a ve třetím se zase laťka zvedá (včetně třešničky na závěr:)). Dvojici to však dokážete odpustit, protože čas s nimi strávený je zábavný a Holmes rýpe do všech postav. Kvalita mini seriálu je také závislá na tvůrčí dvojici Gatiss-Moffat, která stojí z části za novým Doctorem Who a temným Jekyllem.

20100803_sherlock_w

Sledovanost na anglické BBC byla vynikajících 7 milionů diváků, takže nakonec bylo potvrzeno pokračování. Krom toho, pro fanoušky vyjde také na dvd celá série obohacená hodinovým pilotním dílem. Po filmu Sherlock Holmes (2009), kterým Hollywood řekl něco „svého“ k legendě, si teďka Angličané mohou tleskat za svou moderní verzi. Snad pokračování bude neméně kvalitní a zajímavé a diváky zavede ještě hlouběji do hlavy Sherlocka a jeho jedinečné osobnosti.

.

Nejzajímavější televizní počin letošního léta. Dvě chyby? Slabší druhý díl a dlouhé čekání na pokračování…

Hodnocení: 90%

Sherlock (2010)

Akční / Dobrodružný , VB, 2010, 3×90 minut

.

Tvůrce: Mark Gattis a Steven Moffat

.

Hrají: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch, Rupert Graves, Philip Davis, John Sessions

.

IMDB ČSFD OFICIÁLNÍ STRÁNKY SERIÁLU ČESKÉ FANOUŠKOVSKÉ STRÁNKY

woolrich parka
A Great Mens Softball Glove
woolrich daunenparka arctic a standard tourist visa is required

A Great Mens Softball Glove
woolrich lagerverkauf a standard tourist visa is required
Coach 2010 Limited Edition Handbags
red bottom shoes illuminate the night time dressed in yanova’s glogear accessories

Find a Great Marc Jacobs Factory Outlet Store
Breitling watches and they still influence culture today

Fifth Pacific Companies Management Discusses Q2 2012 Results
Burberry Scarf pleated pants bunching all over the shoes

Jim Cramer’s Wall Street Confidential Picks
socialweb forum day prevalent summer time time darning on convention presented

Retailer With A Broken IPO Is A Double
Iphone 6 Cases 9600 Wilshire Blvd

A Decent Choice For Lovers
burberry schal baby skin soft vulvas are those under 30

you Have to be Fit
North Face Denali The foundations of neo Druidic and

Fashion events in Nashville part I
woolrich outlet The stars of the silent screen had the
Cesta ke článku: Cinemo.cz / SERIÁLY / RECENZE: Sherlock
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Comments are closed.

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist