28. 4. 2017Sherlock Holmes

Autor: Jakub Miller| 18. ledna 2010 | Přečteno: 1 619x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Legendární detektiv se po několika dekádách vrací na stříbrné plátno pod vedení režiséra gangsterských komedií a s tváří Iron Mana. Ač se to na první pohled nezdá, tak je Ritchieho verze nejlepší „Holmesovskou“ adaptací historie. Sherlock je akční, vtipný a přesto neztratil nic ze svého pověstného šarmu, nespolečenských návyků či schopnosti geniální dedukce.

sherlock_holmes_ver16_xlgasdasd

Bylo nebylo, v ulici jménem Baker Street žila podivínská dvojice. První byl geniálně šílený detektiv, druhý dobrosrdečný doktor a právě tihle dva patří mezi klenoty světové literatury již po více než sto let. Za tu dobu jejich dobrodružství zfilmovala snad každá Evropská země. Zatímco v rodné Británií byl Sherlock Holmes zobrazen jako postarší detektiv, který případy řeší pouze díky svému brilantnímu úsudku, tak v Rusku se jednalo o muže středního věku, který hýří ostrovtipem. Dokonce i u nás by jste nejednu adaptaci našli. Všechno se sice drželo většinou hezky a doslovně originálu, ale i tak tvůrci stále zapomínali na dvě základní věci. Za prvé, Holmes mistrně ovládal šerm či kontaktní soubojové techniky a za druhé, s dr. Watsonem se znal již v „Kristových letech“. A právě tyto dva aspekty Doyleova hrdiny se rozhodlo využít studio Warner Bros. a režisér Guy Ritchie. Výsledek je více než podařený.

photo_25_hires

Vítejte v Londýně, druhé polovině 19. století, stojícím na počátku nové éry (jak ostatně podotkne i sám velký detektiv). Městě plném luxusu, vymožeností či průmyslového rozvoje, ale také vysoké kriminality, smrti v chudinských čtvrtích, doupěte hazardu a drog. A právě zde žije nejgeniálnější muž své doby, Sherlock Holmes a jeho věrný pomocník a přítel, Dr. John Watson. Jeden má brilantní mozek a naprosto nespolečenské návyky, druhý se chce oženit a konečně usadit daleko od svého šíleného kolegy. Společnou mají pouze neustálou nutnost dělat si naschvály a chuť bojovat proti zločinu. Naštěstí se jejich domněnky, že poslední společný případ je nadobro vyřešen, ukaží jako liché a tak se musí tahle neustále rozhádaná dvojice opět spojit a pokusit se ukončit hrůzostrašný plán mocnářské sekty, jejíž vůdce lord Blackwood chce ovládnout nic menšího než celý svět. A možná se vrátí i pan Profesor…

photo_03_hires

Chytrý popkorn, tak by se dal stručně popsat nový výlet slavného detektiva na stříbrné plátno. Režisér v něm mistrně kombinuje vynikající akci a tolik populární Sherlockovu schopnost „dedukce“, která je zde zobrazena ve formě kraťoučkých flashbacků prolínajících se hrdinovými dialogy. Ritchieho typický rukopis, známý z gangterek Podfu(c)k či Rock’n’Rolla je znát pouze v prologové sekvenci a vzájemném hašteření mezi ústředními postavami. Zbytek působí jako směsice Gora Verbinskiho (Piráti z Karibiku), Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů) a Michaela Baye (akční části Skály). A funguje to nečekaně dobře! Děj svižně ubíhá s občasným zaškobrtnutím v hovorových scénách, akce je prolnuta několika ultra-stylovými zpomalovačkami a mnoha dalšími vychytávkami a to vše jest podtrženo dalším vynikajícím soundtrackem Hanse Zimmera, který tentokrát vsadil na mix cikánských melodií a rychlých smyčců. Obsazení, v čele s charismatickým Robertem Downeym, dopadlo na jedničku, o čemž ostatně svědčí i ocenění Zlatým glóbem za nejlepší herecký výkon.

photo_47_hires

Asi největším problémem Sherlocka Holmese je Sherlock Holmes samotný. Zatímco u „road movie“ ála Harry Potter není potřeba znát předlohu, tak zde se jedná o pravý opak. Pokud se chcete dobře zorientovat v detektivově světě, pochopit jeho chování či vztah k Irene Adler (hraje překrásná Rachel McAdams), tak neuškodí si pár Doyleových povídek před cestou do kina přečíst. S tím ale přichází paradoxně i další problém a tím je otázka týkající se „věrnosti knize“. V knihách je totiž většina z Holmesových dobrodružství popsána z pohledu Dr. Watsona, což znamená, že velká část textu se soustředí na řeč mezi postavami a popis míst, kde se případ odehrává. Detektivova bojeschopnost je odsunuta na vedlejší kolej a točí se okolo ní pouze 5% celého příběhu, zatímco zde je dění na plátně rovnoměrně rozloženo mezi akci a dialogy. Právě proto jsou první reakce na „Holmese pro 21. století“ tak moc rozpurné, neboť popisu hrdinových soubojů Doyle vždy věnoval kraťoučký odstavec. Pokud jste tedy znalí předlohy, tak si před vstupem do sálu uvědomte, že onen slavný detektiv procestoval Orient, naučil se bojovým technikám pradávných mistrů a většinu svých případů řešil mezi třicátým a pětačtyřicátým rokem života. Jakmile se s těmito skutečnostmi smíříte, tak je zážitek z filmu neskutečně intenzivní.

photo_41_hires

Sherlock-Holmes-PosterGuy Ritchie dokázal natočit vynikající adaptaci světoznámého díla, která je ideální jak pro fanouška předlohy, tak pro konzumního diváka. Místy to sice skřípe v dialogové stránce mezi ústřední dvojicí a hlavní záporák dostal až otřesně málo prostoru. To ale nic nemění na faktu, že stejně jako James Bond vstoupil Sherlock Holmes do nového tisíciletí tou správnou nohou a těšit se na pokračování má v jeho případě smysl. Třeba to za ty dva roky dotáhne režisérův štáb k dokonalosti.

Sherlock Holmes

Režie: Guy Ritchie

Scénář: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham

Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong

Žánr: Akční / Dobrodružný / Krimi / Drama

Premiéra: 14. 1. 2010

Hodnocení: 80%


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY, TOP / RECENZE: Sherlock Holmes
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Vladan Vaněk Napsáno 22. ledna 2010 | 17:01

Je to trošku podfuk na Doylovy čtenáře, že je ten Sherlock v Downeyho podání takovej rockn´rolla. Ale však co, Guy sbalil prachy a zase na nějakou dobu vypadne…

Thumb up 2 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 23. ledna 2010 | 10:33

Tenhle rok se začíná natáčet dvojka 😛

Thumb up 4 Thumb down 1
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist