22. 2. 2018Rychle a zběsile 5 (Fast Five)

Autor: Redakce| 31. března 2011 | Přečteno: 1 137x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Vin Diesel a Paul Walker se již popáté postavili do čela hvězdně obsazené party známé ze série filmů Rychle a zběsile. Navíc se k nim nově přidal Dwayne Johnson. Tito ostří hoši znovu roztáčejí rychlá kola a zvyšují adrenalin diváků po celém světě, uvádí k uvedení do kin k filmu distribuční společnost.

V Rychle a zběsile 5 se dá bývalý policajt Brian O’Conner (P. Walker) znovu dohromady s bývalým trestancem Domem Torettem (V. Diesel), tentokrát na velmi nezvyklém a vzdáleném místě – v dalekém Rio de Janeiru. K hvězdné dvojici se přidají jejich staří známí – Elsa Pataky, Jordana Brewster, Chris “Ludacris” Bridges, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gaot, Matt Schulze, Tego Calderón a Don Omar.

Filmová série, která diváky poprvé pohltila před deseti lety, pošle partu závodníků nelegálních pouličních závodů z Los Angeles, mezi kterými panují pravidla rodinné soudržnosti, na nejdivočejší jízdu. Po svištění na závodním okruhu v Miami, proniknutí do světa driftování v Tokiu a divoké jízdě tunely na americko-mexické hranici jsou naši hrdinové zpět, aby zažili další pořádnou akci.

Od chvíle, kdy jsme je viděli naposledy, pomohli Brian a Mia Toretto (J. Brewster) Domovi uprchnout z vězení a překročili mnoho hranic a limitů, aby se vyhnuli setkání s policií. Nyní se ocitli v zašitém koutě Rio de Janiera, kde je čeká poslední úkol, aby získali zpět ztracenou svobodu. Co je jejich úkolem? Dát dohromady elitní tým nejlepších specialistů z řad jejich široké “rodiny” a úspěšně provést šílenou akci, jejímž cílem je ukrást 100 miliónů dolarů. Dom i Brian ví, že jediným způsobem, jak navždy získat svobodu je zneškodnit zkorumpovaného byznysmena (Joaquim De Almeida), který usiluje o jejich smrt. A není jediný…

Nekompromisní federální agent Luke Hobbs (D. Johnson) nikdy nemine svůj cíl. Když je pověřen úkolem najít a sledovat Doma a Briana, vymyslí se svojí zásahovou jednotkou bezchybný plán na jejich dopadení. Když se ale jeho muži prodírají Brazílií, Hobbs pochopí, že nedokáže rozeznat dobré muže od těch zlých. Náhle musí spoléhat jen na své instinkty, aby vyslyšely jeho prosbu… dřív než zaútočí někdo jiný.

K práci na pátém pokračování se znovu dali dohromady filmaři, kteří se podíleli na předchozích dílech. V čele stojí režisér a výkonný producent Justin Lin (Rychle a zběsile, Rychle a zběsile: Tokijská jízda, Better Luck Tomorrow) a producenti Neal H. Moritz (série Rychle a zběsile, Já, legenda, Zelený sršeň, Světová invaze), Vin Diesel (Rychle a zběsile, Los Bandoleros) a Michael Fottrell (Rychle a zběsile, Smrtonosná past 4.0). Chris Morgan (Rychle a zběsile, Wanted) napsal scénář podle postav, které vytvořil Gary Scott Thompson (Rychlí a zběsilí).

Za kamerou se sešel tým zahrnující kameramana Stephena F. Windowa (Rychle a zběsile: Tokijská jízda), střihače Christiana Wagnera (Rychle a zběsile, Mission: Impossible II), Kelly Matsumoto (Rychle a zběsile: Tokijská jízda) a Freda Raskina (Rychle a zběsile, série Kill Bill), kostýmní výtvarnice Sanju Milkovic Hays (série Rychle a zběsile, Mumie: Hrob dračího císaře), skladatele Briana Tylera (série Rychle a zběsile, Rambo) a výkonnou producentku Amandu Lewis (Rychle a zběsile, Rychle a zběsile: Tokijská jízda) a Samanthu Vincent (Rychle a zběsile). Nově se připojil filmový architekt Peter Wenham (Bourneovo ultimátum, Světová invaze).

 

NATÁČENÍ A PRODUKCE

O 360 stupňů a na plný plyn:

Rychle popáté”

Základ úspěchu celé série tvoří kombinace skvělých postav, prudké akce, zajímavých dialogů a schopnost stále oslovovat fanoušky novými, zajímavými nápady. Po úspěchu prvního dílu (2001) se dal v roce 2003 policajt Brian O’Conner dohromady s novou partou zkušených závodníků a vzniklo pokračování Rychle a zběsile 2. Další díl Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006) se stal stejně jako předchozí díl úspěšným kasovním trhákem. Ale Neal Moritz, producent ukrytý za tímto fenoménem, věděl, že pokud má být série i nadále zajímavá, musí se další film vrátit ke svým kořenům a ponořit se do světa podsvětí, kde se bývalý vězeň a utajený polda tak dobře pohybují. Tito chlápci, stojící na opačných stranách zákona, mají společnou vášeň pro závodění… a mimořádný vzájemný respekt.

Na jaře 2009 měl premiéru film s názvem Rychlí a zběsilí, ve kterém se znovu sešli Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez a Jordana Brewster, a který měl nejúspěšnější “opening” o víkendu, jenž nebyl svátkem. Potvrdilo se, že úspěch série leží přesně tam, kde to začalo: u Doma Toretta, Briana O’Connera a jejich rozsáhlé rodiny a blízkých přátel.

Fanoušci se nemohli novodobých kovbojů nabažit, proto uvítali nápad producenta Moritze a Vina Diesela, kteří se rozhodli “vzkřísit” franšízu a natočit další díl. “Síla posledních dvou dílů je v těch dvou chlapících, kteří mají velmi jasné morální zásady, podle kterých žijí a nezáleží, na které straně zákona stojí,” vysvětluje producent Moritz. “Dom má svůj kodex, Brian má svůj kodex a dokonce naše nová postava Hobbs, kterého hraje Dwayne Johnson, má svůj vlastní. Když se toto protne a dostane do konfliktu, což se stane mnohokrát, přidává to filmu a akci ohromné napětí.”

Moritz a Diesel, kteří se opět stali producenty filmu, se rozhodli, již potřetí, že osloví Justina Lina, aby páté pokračování režíroval. Lin, který první film o “Rychlých a zběsilcích” viděl ještě jako student režie, teď hned přesně věděl, co chce.

Byly to úderné herecké výkony ve spojení s dechberoucí akcí. “Měl jsem pocit, že stále existuje spousta látky, ze které může franšíza čerpat. Oceňuji, že studio netrvá na tom, aby se úspěšné prvky opakovaly pořád dokola. Díky tomu se můžou další díly posouvat dál a dál. Kvůli tomu jsem se vrátil. Základní téma je rodina a svoboda.”

Lin věděl, že pokud přijme nabídku režírovat již třetí film série, očekávání fanoušků budou ohromná. “Akce v pátém dílu je větší než ve třetím a čtvrtém dohromady. Je zde šest velkých akčních scén, kromě honiček v autech přibyly honičky na zemi a vloupání.”

Při přípravě čtvrtého filmu Rychlí a zběsilí tvůrci uvažovali, že zdůrazní více postav, které hrají důležitou úlohu v životě Doma a Briana. Z nápadu sešlo, ale při plánování pátého pokračování, po mimořádném úspěchu čtvrtého filmu, se nápad vrátil. Producent Moritz k tomu říká: “Myšlenku, že dáme všechny znovu dohromady, jsme měli v hlavě dlouho. A když jsme viděli mimořádný úspěch Rychlých a zběsilých, kde se znovu dohromady objevili Vin, Paul, Jordana a Michelle, říkali jsme si “to je ono”. Každá z těch postav má svůj příběh a je důležitá, proto jsme se ptali „Co když je ukážeme všechny zase spolu?”

Zahrnout “starší” postavy zpět do děje nebyl problém, obtížnější bylo vymyslet zajímavé příběhy, které by zapadly do již rozjeté, hlavní story Doma a Briana. Dalším problémem byl časový harmonogram, který by byl schopen skloubit plány jednotlivých herců. Ty ovšem byli tak odhodlaní na pátém filmu pracovat, že nemožné se nakonec stalo poměrně jednoduché.

Staří a noví favorité:

Herci se znovu schází

Předchozí film Rychlí a zběsilí končil tím, že Brian se rozhodl postavit se znovu po bok Doma, pomohl mu utéct z vězení a vyměnil vlastní svobodu za život s Miou. Brianovo odhodlání pomoci Domovi je spojilo poutem jako pokrevní bratry.

Vin Diesel si přál, aby byla postava Doma vykreslena do větší hloubky a vynikla jeho touha po pomstě. “Dom se vzpamatovává ze ztráty milované Letty a je s Brianem a Miou znovu na útěku, takže opravdu je co vyprávět,” říká Diesel.

Jordana Brewster, kterou hraje Mia Toretto, je v novém filmu dospělejší, sebevědomější, rozhodnější a v neposlední řadě ještě více sexy.

I Paul Walker je s vývojem své postavy spokojen: “Brian si konečně po deseti letech dokáže připustit, že svět není černobílý. Dom je sice na druhé straně zákona, ale je to dobrý chlap. Brian se k němu přidá, a konečně se ocitne tam, kam patří. Nejlepšími policajty bývají nejslavnější vězňové a naopak.”

Když se Dwayne Johnson ozval, že by měl zájem si v pokračování série zahrát, chuť tvůrců, obohatit děj novými, propracovanějšími postavami, vzrostla. Režisér a producenti se zamysleli nad ideou, jaká by měla Johnsonova postava být. Scénárista Morgan ho neviděl pouze jako zápornou postavu. “Spíše než padouch bych řekl, že je to člověk odhodlaný jít i přes mrtvoly.”

Vymyslet novou postavu, která by se mohla utkat s Domem, nebylo jednoduché. Režisér Lin říká, že rozhodnutí Johnsona, že chce na filmu spolupracovat, bylo při tvorbě zásadní, neboť jim dodávalo víru, že to má smysl.”

“Hobbs představuje jiný typ strachu, než Dom,” pokračuje Johnson. “Má jinou sílu, protože není motivovaný penězi nebo mocí, ale svým kodexem a prací. Věří, že když jste špatný člověk, který zamořuje svět, on vás dokáže té jedovatosti zbavit.”

Takže nejen že Dom a jeho lidé v Riu získají nechtěnou pozornost místního krále podsvětí, který se schovává pod maskou seriózního byznysmena, navíc mají v patách Hobbse, který se rozhodl, že je dostane před soud. Dva protivníci chtějí Doma, Briana a Miu mrtvé nebo odsouzené ve vězení, přičemž ani jedna varianta nevyznívá pro naše hrdiny moc dobře.

Dwayne Johnson, který před tímto filmem dokončil natáčení dramatu Faster, byl mimořádně dobře svalově vybaven, k tomu přibral dalších 15 kg svalové hmoty, aby byl v roli agenta Hobbse maximálně přesvědčivý. Rvačka Doma a Hobbese patří mezi nejnáročnější scény filmu, za účasti trikových koordinátorů a dublérů se natáčela více než týden.

Naši hrdinové mají na krku podsvětí i policii, a proto se musí hodně rychle dostat z Ria. Je čas vzpomenout si na staré, dobré kamarády, kteří je nikdy nenechali ve štychu. Co je nejjistější způsob, jak svolat dohromady elitu podsvětí, aby navždy zlikvidovali impérium drogového krále? Příslib 100 miliónů dolarů, které si mezi sebe rozdělí.

Tyrese Gibson si znovu zahrál horkohlavého Romana Pearce, Brianova kamaráda z dětství, který to skvěle umí s rychlými auty. Gibson, který debutoval ve filmu Johna Singletona Tvrďák, natáčel souběžně dva filmy, z placu Rychle a zběsile 5 přelétával do Atlanty, kde natáčel třetí pokračování Transformes Michaela Baye.

Dalším hrdinou je Ludacris Bridges, který se vrací jako Tej, technicky zdatný závodník, který dokáže levou zadní modifikovat automobilovou elektroniku. Naposledy si zahrál v aktuálním snímku Hlavně nezávazně s Ashtonem Kutcher a Natalie Portman v hlavních rolích.

V roli Vince, Domova kamaráda z dětství, který dnes pracuje v Riu pro místního šéfa podsvětí. se znovu objeví Matt Schulze.

Han, v podání Sung Kunga, je závodník, který žije každý den, jako by to byl poslední, a který má ve starém příteli Domovi svého učitele.

Mia (izraelská herečka Gal Gadot) je jedna z mála žen, která obstála v Domově mužském gangu.

Hvězdy hudebního stylu reggaeton Don Omar (Santos) a Tego Calderón (Leo) byli se sérií Rychle a zběsile poprvé spojeni, když přispěli na soundtrack k Tokijské jízdě. Ačkoliv nikdy před tím nestáli před kamerou jako herci, nyní díky svému přirozenému humoru vytvořili ve filmu neopakovatelné momenty.

Novou tváří je španělská herečka Elsa Pataky, která je jako policajtka Elena přiřazena k Hobbsovi, aby mu pomohla dopadnout Doma. Jak si ale postupně skládá jeho portrét, dochází k závěru, že to není takový padouch, jak se ostatní domnívají. To způsobí, že k němu pomalu začíná cítít náklonnost a stává se jeho spojencem.

Ačkoliv Letty (v podání Michelle Rodriguez) už není mezi živými, její odkaz se i v pátém pokračování objevuje. Dom ji stále miluje, ale díky své “rodině” pomalu začíná ozdravný proces, který je umocněn právě seznámením se se sympatickou, krásnou a důmyslnou Elenou, která je také uvězněna ve své minulosti.

Hlavním padouchem posledního dílu je Reyes, mezinárodní byznysman, který za pozlátkem skrývá šéfa drogového podsvětí, který městu vládne železnou pěstí. Do role byl obsazen rodák z Portugalska Joaquim de Almeida (který má zkušenosti s rolí padouchů z filmů Jasné nebezpečí nebo Desperado). Sám přiznává, že o roli neměl moc velký zájem, což změnilo setkání s režisérem Linem. Herec vysvětluje: “Justin je velmi pozorný k detailům. Najde si čas, aby to udělal správně, což není u podobných filmů tak běžné, neboť někdy se režiséři příliš soustředí na auta a akci. To je samozřejmě důležité, ale Justin opět nezklamal.”

Lokace: Rio, Karibik a USA

Letty ve čtvrtém pokračování Rychlí a zběsilí říká, “Rio je v tuhle roční dobu skvělé”.

Fanoušci čekali necelý rok, než jejich oblíbenci začali natáčet další pokračování. Los Angeles, Miami, Tokyo, Dominikánská republika a Mexiko působily jako prostředí v předchozích dílech série. V nové části se Dom, Brian a Mia přesunou ještě jižněji a zakotví v Rio de Janeiru.

Natáčení začalo v létě 2010 s třemi filmovými skupinami pracujícími souběžně.

Rio de Janeiro, Brazílie

Všichni herci navštívili Rio, aby se ujistili, že dokážou své postavy zasadit do tohoto výjimečného města.

Režisér Lin vysvětluje: “Navštívit Rio a natočit zde klíčové scény, jsem cítil jako povinnost. Když filmujete v konkrétním prostředí, je potřeba, abyste místo poznal. I slunce mezi budovami tam prosvítá specificky. Kromě toho je to výrazem respektu, jinak bych měl pocit, že film není opravdový.”

Porto Rico a Kalifornie

Producent Fottrell vysvětluje, proč si k natáčení vybrali i tento karibský ostrov: “Rio bylo vhodné pro natáčení scén, kde šlo hlavně o dialogy s důrazem na projev postav. Ale pro natáčení velkých akčních scén, kdy potřebujete hodně techniky, vybavení a místa, se nehodilo. Proto jsme vybrali Porto Ricko, natáčeli jsme hlavně v okolí hlavní města San Juan.

Ve stejné době ve 4 000 mil vzdálené kalifornské poušti natáčela třetí jednotka (jednoduše známá jako ´vlaková jednotka´) akční scénu ze začátku filmu, kdy dojde k vlakové loupeži luxusních aut.

Atlanta, Georgia

V americké Atlantě se na vlakovém nádraží vytvořila základna, kde se Dom s Brianem a přáteli ukrývají a plánují své akce.

BIOGRAFIE

VIN DIESEL (Dominic Toretto/producent) je jedním z nejvyhledávanějších herců Hollywoodu. Silnou pozici si vybudoval také jako producent a filmař.

Na filmová plátna vletěl jako vítr v roce 2001 v kasovním trháku Rychlí a zběsilí, filmu, který mu vynesl status herecké hvězdy.

Rodilý Newyorčan předtím zazářil v divácky úspěšném filmu Ochránce. Jeho produkční společnost One Race Films produkovala např. sci-fi Riddick: Kronika temna, který úspěšně navázal na předchozí kultovku Černočerná díra. V obou případech hrál Diesel titulní roli.

Diesela objevil Steven Spielberg, který ho v roce 1999 viděl v krátkém filmu Multi-Facial a později ho obsadil do svého Zachraňte vojína Ryana.

Dále hrál ve filmech Riziko, Flákači, Babylon. Svůj hlas propůjčil hlavní postavě v rodiném animovaném filmu Železný obr.

Jeho další prací bude hlavní role v dlouho očekávaném pokračování xXx a dobrodružném dramatu Hannibal the Conqueror, kde bude hrát a zároveň film produkovat. Postupně ho uvidíme v romantické komedii Player’s Rules a The Wheelman.

Tigon Studios, Dieselova společnost produkující hry, je jedinou svého druhu, kterou založila populární herecká hvězda.

PAUL WALKER (Brian O’Conner) zaujal diváky i hollywoodské agenty sérií výborných vedlejších rolí. Průlom pro něj znamenala v roce 2001 role tajného policajta ve filmu Rychle a zběsile.

Walker ukázal svoji hereckou všestrannost coby voják ve filmu Clinta Eastwooda Vlajky našich otců, jako vědecký pracovník, který musí zanechat své tažné psy na Arktidě a následně zorganizuje jejich záchranu v dobrodružném, rodinném dramatu Osm statečných a jako otec chránící svého syna v drsném, nezávislém thrilleru Zběsilý útěk.

Nedávno dokončil natáčení thrilleru Bone Deep, kde bude hrát s Mattem Dillonem.

K jeho dřívějším rolím patří ty ve filmech Do hlubiny, Dárek z lásky, Rychle a zběsile, Rychle a zběsile 2 a Joy Ride.

Dále hrál ve filmech Lebky, Varsity Blues, Městečko Pleasantville, Taková normální holka, Téměř bez šance, Bobby Z a The Lazarus Project.

JUSTIN LIN (režie, výkonný producent) se začal psaní, režírování a produkování krátkých filmů věnovat během studia na kalifornské univerzitě v L.A., kde vystudoval filmovou režii. Jeho režijní debut Better Luck Tomorrow měl premiéru na festivalu v Sundance v roce 2002.

Další film Better Luck Tomorrow získal mnoho cen a velkou chválu kritiků.

V roce 2006 natočil filmy Annapolis a Rychle a zběsile: Tokijská jízda. Poté se vrátil k nezávislému filmu a natočil komedii Finishing the Game: The Search for a New Bruce Lee.

Na začátku své kariéry pracoval v japonsko-americkém národním muzeu v Los Angeles, kde natočil několik vzdělávacích pilotů a dokumentů, např. Passing Through.

Založil produkční společnost Trailing Johnson Productions, ve kterých vyrobil např. dokumnent Spotlighting nebo zmiňované snímky Better Luck Tomorrow a Finishing the Game.

V současné době pracuje na vzniku a produkci několika nových televizních a filmových projektů.


Jiný pohled na tento nový film a celou s0rii v nedávném článku:

Okem automechanika na Rychlí a zběsilí – 218 fotografií + detailní popis aut

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Rychle a zběsile 5 (Fast Five)
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist