28. 4. 2017Robin Hood

Autor: Jakub Miller| 13. května 2010 | Přečteno: 761x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Aneb, znásilňujeme historii ve velkém. Nejnovější verze legendy o ochránci chudých ze Sherwoodu je slepenec těch největších blockbusterových klišé, postrádající jakýkoliv řád či tvůrčí kreativitu.

Bylo nebylo, na konci dvanáctého století se po lesích Anglického království proháněl udatný zbojník Robin Hood, který se svou věrnou družinou bohatým bral a chudým dával. Jeho největším nepřítelem byl všemi obávaný šerif z Nottinghamu a celoživotní láskou překrásná lady Marion. Tak zní slavná legenda, s níž nemá nový film režiséra Ridleyho Scotta téměř nic společného. Na místo toho přichází snaha o její převedení do historických reálií a pokud jste viděli o pár let staršího Krále Artuše, tak si můžete domyslet, jak to nakonec dopadlo.

Russel Crow jako Robin Hood sice herecky exceluje, ale na svou roli se vůbec nehodí.

Základním kamenem příběhu je pohrávání si s myšlenkou, že postava Robina Hooda měla reálný základ v dějinami zapomenutém šlechtici, který pomohl sjednotit Anglii, porazit francouzská vojka  a založit konstituční monarchii díky sepsání Magny Charty (nám známá také jako Velká listina práv a svobod). Paradoxně právě díky těmto úvahám „co kdyby“ film vůbec nefunguje. Problém leží hlavně v tom, jak moc otrocky se scénárista Brian Helgeland snaží vecpat fiktivní postavu do každé důležité události od smrti Richarda I. až do smyšlené bitvy na pobřeží země. Příběh se tak veze na jedné velké absurditě za druhou, ať už se jedná o vysvětlení hrdinova šlechtického titulu (Robin z Locksley) či důvodu, proč budil u tuzemských baronů a samotného krále Jana Bezzemka hluboký respekt. Film tak pracuje s otřepaným popkornovým konceptem „from zero, to hero“, kdy se neznámý lučištník z tisícové armády stává nejslavnějším hrdinou své doby a fungovalo by to možná i dobře, kdyby do hlavní role nebyl obsazen 48letý Russel Crowe, který sice herecky exceluje, ale svým vzezřením působí spíše jako prošedivělý stejda, než ochránce chudých.

Lady Marion a Robin Hood.

S tím vším by se dalo ještě smířit a odejít ze sálu s vědomím, že po dlouhé dráze úspěchů pan mistr natočil čistě průměrný blockbuster, který si pohrává s historickými fakty. To by ale ve filmu nesmělo být závěrečných deset minut či řekněme „pointa toho maglajzu“, která předchozí dění ukáže v úplně novém světle. Celý snímek tak najednou působí jako naivní sen malého kluka, na jehož realizaci padla ohromná suma peněz. Nepřehledné bitvy, absurdity děje, nevýrazná hudba či úsměvný casting se přehlédnout dá, ale skutečnost, že to vše byla pouze hra tvůrců s divákem, jenž měla pouze objasnit původ sherwoodské legendy, to už je neodpustitelné. Tentokrát to nezachrání ani režisérský sestřih.

.

Robin Hood Plakát

Snaha o převedení sherwoodské legendy do historických reálií tvůrcům nevychází ani na vteřinu. Nevýrazná režie, špatný casting titulní dvojice či absurdita celého příběhu – to je pouze pár důvodů, proč novodobá verze Robina Hooda je mdlý a ničím originální slepenec blockbusterových klišé, postrádající jakýkoliv řád.

Robin Hood

Režie: Ridley Scott

Scénář: Brian Helgeland

Hrají: Russell Crowe, Cate Blanchett, Mark Strong, William Hurt

Žánr: Akční / Historický / Drama

Cz a Sk Premiéra: 13. 5. 2010

Hodnocení: 30%

.

.

.


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Robin Hood
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist