19. 1. 2018Remake nebo originál: Hollywood vs. Asie

Autor: Matouš Kyncl| 27. března 2010 | Přečteno: 739x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Remaky, tedy kopie, se dělaly odjakživa a ve všech oborech lidské činnosti – obrazy, sochy, stavby či literatura. My se teď ale spolu zaměříme hlavně na ,,převod“ úspěšných filmů pocházející ze západní Asie do filmových studií v Hollywoodu.


Kruh

the-ringMezi takovéto filmy patří například známý horor Kruh [Japonsko: Ringu(1998); USA: The Ring(2002)]. Základem Kruhu je ďábelská kazeta, jejíž zhlédbutí znamená smrt, a ta se dostane do rukou skupině všetečných teenagerů, kterým se samozřejmě smrt nevyhne. Novinářka Rachel Kellerová (Jap.: Reiko) se rozhodne příčině jejich záhadého odchodu přijít na kloub, a je sama vydána do spárů oné kazety…

Japonská, původní verze tohoto filmu, už je sama o sobě doslova a do písmene skvělým a kultovním kouskem ze svého žánru. Nabízí naprosto nový příběh, napětí, tajemno, strach a to vše v přesně odměřených dávkách režiséra Hideo Nakaty a především vynikajícího scénáristy Suzuki Kojiho, který je přezdíván jako japonský Stephen King.

Verze z Holywoodu však lze označit minimálně jako stejně dobrý, respektive stejně výborný počin – tentokrát pod režisérskou taktovkou Gora Verbinského. Nabízí stejně jako předloha vše co má správný horor obsahovat, ale navíc i přecejen o něco lepší herecké výkony, tedy především – troufám si říct – excelentní výkon představitelky hlavní role Naomi Watts. Nabízí ale také o něco vyspělejší filmové technologie i dobře zúročené zkušenosti Hollywoodu.

Summa summarum, pokud bych se měl rozhodnout jestli dám přednost originálu nebo remaku, v tomto případě, byť s menším zaváháním, dávám bod Hollywoodu.

Godzilla


godzilla-1954-photo2

V tomto případě nejde sice o klasický remake, jako spíše o inspirování se původním příběhem – hlavně z důvodu velkého časového odstupu, ale určitě si i Godzilla zaslouží pozornost. A aby bylo co porovnávat, podíváme se na zoubek prvnímu filmu o této obří nestvůře z Japonska (1954) a jeho o skoro padesát let staršímu následovníkovi z Ameriky (1998). A pro neznalé, kdo či co je to vlastně Godzilla? Jedná se o obřího dinosaura, jež byl vyhnán z mořských hloubek následkem bombových testů. Potápí lodě, ničí města, šíří jen zkázu a armády jsou proti němu naprosto bezmocné. Vědci ale mají plán jak ji zničit…

,,Originál“ se stal v zemi svého vzniku (ale samozřejmě i za její hranice) skutečným trhákem a odstartoval také popularitu filmů o obřích monstrech, tzv. kaiju. Na svou dobu také přichází s velmi působivými a naprosto novými efekty, mezi než patří záběry armády bojující s netvorem, výbuchy či hořící budovy. Ani dnes se při sledování tohoto filmu nudit nebudete, režisér Ishirō Honda naložil s rozpočtěm 1 milión dolarů (v dnešních cenách okolo 10 mil.) opravdu jak nejlépe mohl.

Oproti tomu novější verze ze zámoří už postrádá inovaci, pokud tedy pomineme zasazení příbehu do modernější doby. Nudit se už nejspíš budete, děj je natahovaný, bez nějakých zvláštních překvapení, celkově tak snímku chybí atmosféra. A pokud jde o herecké výkony v porovnání s originálem, jsou dle mého názoru slabší. Ačkoli rozpočet se pohyboval již v astronomických částkách, cca. 130 mil. Dolarů, někdy méně znamená více, Roland Emmerich se jako režisér v tomto filmu moc nevytáhl.

Jak už jsem tedy naznačoval, v tomhle případě si získává můj hlas asijská Godzilla.

Oko

A do třetice všeho dobrého i zlého, Oko [Hong Kong a Singapur: Gin gwai (2002); USA: The Eye (2008)]. Film vypráví příběh o ženě, která v velmi ranném dětském věku přišla o zrak. Teď už je avšak dospělá a otevřela se jí možnost transplantace rohovky, kterou samozřejmě příjmá – což možná nebylo správné rozhodnut. Těmito očima totiž uvidí smrt, respektive uvidí duchy mrtvých a stíny, jež je mají odvést do záhrobí. Pokusí se tedy nalézt příčinu a to se jí podaří, jde o dárkyni transplantátu. Podaří se Mun (USA: Sydney) pomoci původnímu ,,vlastníkovi“ svých očí?

gin-gwai_the-eye-1-300x200Filmové zpracování původní verze jde označit jako velmi dobré, jako většina asijských filmů tohoto žánru mu nechybí děsivá atmosféra. Lze sice pozorovat jisté mezery, a to především v hereckých výkonech, které se zdají být relativně nepřirozené, a také celkový vizuální dojem není ažtak poutavý, ale to přecejen vyplývá z menších zkušeností tvůrců, aneb žádný učený z nebe nespadl, ale duo režisérů Oxide Pang Chun a Danny Pang určitě odvedli dobrou práci.

Problémem verze z Ameriky je opět atmosféra, už vás nečekají dlouhé scény plné strachu, pouze pár chabých bafnutí, což filmu rozhodně a také hodně ubírá na kvalitě a přesouvá ho pomalu až za hranice hororového žánru. Co lze na druhou stranu filmu přiznat jako plus jsou herecké výkony a herecké obsazení, hlavní role se minimálně velmi dobře zhostila Jessica Alba, ale i ostatní herecké výkony jsou nadprůměrné. Dalším plusem je přecejen stránka obrazová, zkušenosti se zde opět uplatnily. Režisérské duo tvořili David Moreau a Xavier Palud.

Pokud bych se měl v tomto případě rozhodnout, po čem sáhnout, sice po delším zaváhání, volím verzi původní, přecejen je celkový zážitek o kousek větší a remake posouvá hranice úplně jinam.


Sečteno a podtrženo, odpovíme si tedy na otázku kterou jsme si položili, co je lepší? Myslím, že tady nejde říct vlastně žádnou jednoznačnou odpověď, obě verze mají vždy něco do sebe, já bych se ale tedy osobně přiklonil k verzi původní, protože jakékoliv kopírování a ,,spamování“ filmového světa několika verzemi toho stejného mi příjde dosti zbytečné, i pro samotné diváky. Tedy až na vyjímky, někdy výsledek opravdu stojí za to.

A ještě malá tabulka hodnocení na závěr.

Název Původní Remake
Kruh 75% 85%
Godzilla 75% 50%
Oko 70% 60%
Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Remake nebo originál: Hollywood vs. Asie
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist