24. 2. 2018REC

Autor: Matouš Kyncl| 2. ledna 2010 | Přečteno: 529x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Horor v ,,přímém přenosu“ z pohledu televizní kamery? To je REC, španělský film o reportáži z hasičské stanice, která se promění v boj na život a na smrt.

rec_reviewMalá televizní stanice se rozhodla natočit reportáž z života hasičské stanice, vysílá tedy svou reportérku Ángelu a kameramana Manua na jednu takovou noční směnu. Hasiči jsou přivoláni k vyprošťovací akci, sousedé staré paní z jednoho bytového domu ji zaslechli křičet, ale nemůžou se k ní dostat. Až do té doby, než se hasičům podaří se k ní dostat jde o naprosto rutinní akci. V bytě staré paní a ostatně i v celém domě se skrývá nebezpečí – neznámá nákaza která dělá z lidí i zvířat agresivní bestie. Zároveň se všichni obyvatelé spolu s hasiči, policisty, reportérkou a kameramanem dostanou do neprodyšně uzavřené karantény. Co se děje? Co stojí za nákazou? A kdo je v domě uvěznil? To se pokouší odkrýt televizní štáb (a jeho závěry nejsou zrovna uklidňující), zatímco ostatní pracují na tom, jak se dostat z domu a uniknout tedy šířícímu se viru. Podaří se jim to?

Rec je výsledkem spolupráce dvou španělských režisérů, Jauma Balagueróua (známého například filmy Nepřemožitelné zlo nebo Temnota) a Paco Plaza (režisér filmu Romasanta: Hon na vlkodlaka). Jejich režiserské síly se očividně sečetly, chyby vykrátily a Rec je už na první pohled mnohem zajímavější, nápaditější, děsivější a má mnohem lepší atmosféru, alespoň na chvilku se bude bát snad každý, než jejich sólová tvorba, přestože jde o naprosto banální zápletku. Spolu s dobrými hereckými výkony a velmi působivým konceptem kamery, známým hlavně z filmu Blair Witch, jde o dílo vskutku na úrovni. Sice se chvílemi možná nudit budete, nebo vám bude kameraman připadat spíš jako neohrožený robot, který nezná strach. Sečteno a podtrženo, pokud si REC shlédnete, nemůžete udělat chybu, pokud tedy očekáváte kvalitní horor.


REC – Španělsko (2007)

Režie: Jaume Balagueró, Paco Plaza

Scénář: Jaume Balagueró, Luis Berdejo, Paco Plaza

85%


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: REC
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist