28. 4. 2017Precious

Autor: Artur Kononov| 10. května 2010 | Přečteno: 528x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Znásilňování, ponižování, přehlížení a krutost, toto jsou čtyři slova, která vystihují umělecký počin Precious od režiséra Leea Danielse. Vcelku nenápadný snímek, který každému leží v podvědomí, ovšem zájem o jeho zhlédnutí je nulový. Což je veliká chyba.

Silné drama o náctileté obézní Afroameričance žijící v New Yorku přináší pohled na sociální problematiku, negramotnost, rasizmus, ale hlavně se nám snaží ukázat nefungující vztah mezi matkou a dcerou. Film založený na jednoduchosti a upřímnosti se nás snaží varovat, možná před sebou samými, abychom se zamysleli, jestli je všechno násilí ve světě nutné. Zní to velmi kýčovitě, ovšem příběh kýčem není, díky tvůrci máme tu možnost vidět silné divácké dílo.

2009_precious_based_on_the_novel_push_by_sapphire_008
2009_precious_based_on_the_novel_push_by_sapphire_004

Claireece „Precious“ Jones je již od svého útlého věku znásilňována svým vlastním otcem se kterým čeká již druhé dítě (první má Downův syndrom). Žádné záchrany ze strany její matky se jí nedostává, právě naopak. Matka na ni žárlí a mstí se jí, jak to jen jde. Fyzické a psychické týrání je na denním pořádku a jediné co Precious drží v naději je škola. I když je ve škole přehlížena a prochází s dobrými známkami, aniž by si někdo všiml, že neumí číst ani psát. Většinu času si tam jen tak sedí a utíká od reality do svého podvědomí, kde je velmi slavnou celebritou. Realita je ovšem drsná. Vyhodí ji ze školy, ovšem dostává se ji pomoci v alternativní škole, Precious nezná pojem alternativní, ale je odhodlaná přes výhružky své matky se do školy přihlásit. Zde se setkává s paní Rainovou (Paula Patton), která jí přinese nový pohled na lásku a naději v jejím životě.

photo_04_hires

Jedná se o náročné dílo, které ve vás zůstane nějakou dobu vřít, a vy si budete jisti, že váš věnovaný čas vám opravdu něco dal. Černošská hudba a celkové prostředí působí opravdu dobře, díky čemuž vzniká skvělá atmosféra při sledování filmu. Tíhu celého filmu nejsou jak jinak než herecké výkony. Gabourey Sidibe se ukázala jako skvělá herečka i když se nejednalo o náročnou roli. Za zmínku rozhodně stojí Mo’Nique v roli matky, kterou ztvárnila excelentně. Předvedla zde své umění a ve snímku opravdu válí. A právě tyto dvě postavy nesou většinu příběhu na svých bedrech.

After we’d compared direct tv vs charter cable bundles, though, it became obvious why most providers avoid a la carte subscriptions. The directv satellite television plans can cost up to $91.99, and that’s their promotional price. As few as 20 Spanish language channels can be on the plate when it comes to cable television united states companies.

precious_ver4_003Drama Precious je hlavně o uvědomění si mnoha existenčních věcí. Moralizování je zcela na místě, i když musíme přehlédnout místa, kde je opravdu přehnané. Přes všechny vaše předsudky zbavte se u tohoto filmu nálepky „kýč“ a věnujte trochu času tomuto uměleckému ztvárnění. Protože Precious je opravdu výjimečné a má smysl.


 

 

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Režie:Lee Daniels

Hrají: Gabourey Sidibe, Mo‘Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz

Žánr: Drama

Cz / Sk Premiéra: 27. 5. 2010 / -neuvedeno

Hodnocení: 80%

.

.

.

 

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Precious
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist