22. 2. 2018Paranormalní nuda

Autor: Jakub Miller| 18. listopadu 2009 | Přečteno: 1 222x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Aneb, jak z abnormální debility udělat nejžádanější film sezóny  a hezky si při tom namastit kapsy. Čtěte recenzi na jeden z nejvíce přeceňovaných horrorů všech dob.

Ruční kamera je pro nízkorozpočtové snímky s velkými ambice v současné době velmi stylový doplněk, který v mnoha případech maskuje skutečné kvality díla. Oren Peli si je toho patrně vědom a tak se v roce 2006 rozhodl za pouhých 15, 000 $ natočit horrorový snímek ála „Záhada Blair Witch“. Zatímco se ale deset let staré kultovní dílo odehrává v rozsáhlých lesích, Paranormal Activity si vystačí pouze jeden s rodinným domkem. Stejně jako je film chudý na kulisách, tak je i chudý ve všem ostatním.

paranormal_activity_02Zdání, že Paranormal Activity je velmi originální počin, klame a to silně. Snímek je ve skutečnosti plný duchařskými klišé až po okraj, takže zkušený divák je schopen odhadnout děj již několik záběrů dopředu, aniž by musel jakkoliv zavařit mozkové závity. Jako příklad bych uvedl dveře do ložnice hlavních hrdinů, které jsou po celou stopáž otevřené a krásně se nabízejí k dramatickému zabouchnutí. Světe div se, ani ne po čtyřiceti minutách filmu se „démon“ naštve a mrskne s nimi co to dá hned dvakrát během jedné noci. A takhle by se dalo pokračovat do nekonečna, neboť skutečně originálních nápadů by se v Paranormal Activity člověk nedohledal.

Dalším neblahým faktorem je téměř neexistující příběh a mentalita hlavních hrdinů. Ona, neustále plačící a ječící nad svým ubohým osudem. On, hláškujíc vtipné připomínky i v těch nejvážnějších situacích a slepě se vrhajíc vstříc očividnému nebezpečí. Nelogické chování ústřední dvojice je tudíž často provázeno nevěřícným kroucením hlavou, neboť i malé dítě by si při první známce nebezpečí nejdříve rozsvítilo lampičku, která zde slouží pouze jako dekorace pokoje. Co naplat, film byl opravdu levný a na zaplacení kvalitních scénáristů nebyl dostatek peněz. Proto jsou také atmosférické noci prolnutý denním kecáním, z kterého se vlastně ani moc užitečných věcí nedozvíte a šance o získání sympatií k hrdinům jsou spíše na sestupné, než vzestupné tendenci.

425.ParanormalActivity2.cm.102509Paranormal Activity zkrátka nedosahuje kvalit svého staršího bratříčka. Od prázdného příběhu, přes retardované postavy, až po do konceptu filmu nezapadající závěr. Neznalí „Záhady Blair Witch“ se telelí strachem, producenti z Paramountu se koupou v dolarech a horrorový fanoušek trpí. Jediný důvod, proč vyrazit na snímek do kina, je skvělé ozvučení a místy napínavé scény z nočních hrátek démonického domovníka. Pokud ale hledáte žánrovku s chytrým scénářem, kde existují herecké výkony a non-stop hutná atmosféra, šáhnul bych spíše po upířine „Ať vejde ten pravý“. Propásnutím Paranormal Activity o moc nepřijdete.

_____________________________________________________________________________________________

Paranormal Activity

Režie: Oren Peli

Scénář: Oren Peli

Hrají: Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Fredrichs

Premiéra: 19. 11. 2009

Žánr: Horror

Hodnocení: 30%


Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Paranormalní nuda
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: IRííí Napsáno 18. listopadu 2009 | 16:42

naprostej nesouhlas… =) ale každej máme jiný názory že?

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 18. listopadu 2009 | 18:03

Pravda. Je předem jasné, že hodně lidem se bude film líbit. Pokud ale máš shlédnuto už pár stovek filmů, tak tě Paranormal Activity ničím nepřekvapí a spíše i nudí :-/

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: fofr Napsáno 30. listopadu 2009 | 03:20

Konečně záporná recenze. Tak špatný horor svět už dlouho neviděl. Total boring start-cíl

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: fofr Napsáno 30. listopadu 2009 | 03:22

Parademental deactivity. Špatně špatně špatně. Nuda START-CÍL. Stovky filmů jsem asi neviděl ale toto pochválí jenom nýmand. Díky za trochu kririky.Už jsem myslel, že to všichni sežerou

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: aiwo Napsáno 2. ledna 2010 | 22:58

Mne to nepríde ako horový film,skôr ako horový dokument,keďže bol dosť lacný a bol tam rozhovor aj s tým doktorom a všeobecne dosť dialógov…ďalej som očakával,že sa tam zjavý viacej osôb,kt. sa im budú snažiť pomôcť alebo ich presvedčia,aby odišli niekam inam…Neprišli ich tam pozrieť ani rodičia ani nič iné________Ale ako na „snímku“ som sa miestami bál =D

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: Lukáš Napsáno 16. ledna 2010 | 15:41

Lidi vy jste všichni důležití jako hovna v trávě….Já jsem se u toho i dost bál a všichni mí přátelé taky..Je pravda že herci nehrají nic moc,ale ruku na srdce,zahrál by to kterýkoliv z recenzentů tak jak oni???Nevěřím….Myslím že tenhle film svůj účel splňuje na výbornou a spíš mám dojem,že se do něj všichni naváží jen pro to,že to je jaksi „v módě“ snažit se cokoliv známé co jak nejvíc ponížit…..Nečetl jsem na něj žádnou dobrou recenzi,ale spousty známých ten film chválí….A neříkejte,že když jste se na ten film dívali,že jste se NUDILI!!!!Proč jste ho teda všichni viděli dokonce????Kašlete na to…..Furt jen do něčeho rýpat….To je ta debilní česká povaha no……

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Lukáš Napsáno 16. ledna 2010 | 16:02

Ale fakt je až přehnaně odvážný no…Ale neříkejte že to není fajn osvěžení po neustálé záplavě filmů typu houbičky či noc s nabroušenou břitvou a podobných sraček…..

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 16. ledna 2010 | 16:36

1. Dokoukal jsem film pouze z důvodu, abych jej mohl zrecenzovat a taky proto, že jsem byl v kině se známými (těm se to mimochodem líbilo)
2. Příběh se dá lehce předvídat. Jak jsem uvedl v recenzi, tak například ty dveře. Normální člověk by si je přeci nenechal otevřené. Dále, proč si nerozsvítili, když se něco stalo, ale místo toho běželi střemhlav do tmy.
3. „Herecké výkony“ jsou v tomto snímku hodně diskutabilní téma. Moc se neliší od těch v slasher blbostech jako Pátek třináctého atd.
4. V té „záplavě sraček“ jak píšeš se najde mnoho opravdu dobrých horrorů, například Ti druzí nebo 30 dní dlouhá noc.
5. Ač se to na první pohled nezdá, tak Paranormal activity je až otřesně neoriginální počin. Handy cam používaly horrory už dávno předtím, to samé samé onen „haunting“ prvek. Vidět tenhle film jako svou první žánrovku, tak jsem asi posranej až za ušima. To ale bohužel neplatí a tak je docela lehké odhadnout děj několik záběrů dopředu. Nemluvě o tom, že kino konec se do celého konceptu absolutně nehodí. Měli tam nechat jeden z těch vystřižených.

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Leevanec Napsáno 16. ledna 2010 | 18:10

Redaktoři nejsou herci na dokazování, že to jde ztvárnit i líp!

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: Mahony_13 Napsáno 8. února 2010 | 22:53

S recenzí svým způsobem souhlasím a také si myslím, že jako recenzent budete mít už mnoho zhlédnutého, takže můžete kriticky přistupovat k jakémukoli druhu filmu. Také naprosto chápu výtky k „inteligenci“ obou hlavních hrdinů a musím citovat jednoho z uživatelů na čsfs.cz : „Buď je ten Micah naprostej frajer nebo retardovanej idiot.“ Pro některé bude film působivý a dalo by se to přičíst také faktu, že někteří věří na paranormální jevy (jako já :-)) Rozhodně bych film hodnotil okolo průměru a to mám zkušenosti pouze s málo filmy podobného žánru (REC, Cloverfield, Bliar Witch).

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Mahony_13 Napsáno 8. února 2010 | 22:56

Ještě dodatek: Ono je svým způsobem celkem nelogické otevírat dveře, které byly před zlomkem vteřiny zabouchnuté nadpřirozenou entitou a ještě, když do nich „démon“ buší jak hluchej do vrat…

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Jakub Miller Napsáno 9. února 2010 | 22:18

Jakmile dojde na handy-cam horrory, tak vždy se nevyhnu srovnání se „Záhadou Blair Witch“, která tohoto stylu natáčení udělala kasovní trhák a pro patří mezi nejatmosféričtější horrory všech dob. Jako postavu Micaha (který se opravdu někdy chová jako kretén 😀 ) bych ještě bral, ale ta holka? Nedokážu si představit, jak si k její postavě někdo může vytvořit pozitivní vztah. Celý film pouze komanduje svého partnera a nadává mu co se dá.
REC jsem měl také možnost vidět a i když první hodinka byla pro mne na stejné úrovní jako Paranormal Activity, tak posledních patnáct minut je hotová slast. Tak má vypadat napětí ve horrorech točených ruční kamerou. Je škoda, že (alespoň pro mne) nedokázali po celou dobu tvůrci dosáhnout stejně mrazivé a deprimující atmosféry. Třeba se v dalším filmu režisér polepší (Area 51, opět handy-cam).

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Punkie Napsáno 23. ledna 2011 | 15:24

Vraťme se k těm dveřím. Paranormal jsem viděla včera. Moje mamka měla taky hned narážku „Jsou normální? Proč si jako nechávájí otevřené ty dveře, to nechápu, to je úplně jasné, že jim je to zabouchne“ A nevím, jaktože to mi a bráchovi hned došlo a vůbec nám to nepřišlo divné, ale je to logické, nechávali je otevřené, ať tam ta kamera „vidí“… ze začátku se ty zvuky ozývaly přece hlavně z dola a z chodby… Podívejte se na ten začátek znovu, on tam ještě jde na tu chodbu a zkouší jestli tam jde vidět, takže nechápu proč to někomu příjde tak divné.. Jinak se mi ten film hodně líbí, i když to asi není podle skutečné události dává to ten dojem, akorát mě zklamal ten konec (viděla jsem ten jak tam hodí tím tělem ta tu kameru a potom tam „bafne“)… Zničilo to dojem faktu…

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist