28. 4. 2017Ondine – „Malá mořské víla“ tak trochu jinak

Autor: Jakub Miller| 1. září 2010 | Přečteno: 534x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Proč koukáme na pohádky? Protože chceme věřit, že princ a krásná dívka společně překonají vše zlé, jen aby nakonec budou žít šťastně až na věky. V realitě se nám taková věc (téměř) nikdy stát nemůže, ale doufat můžeme vždycky. Co ale, kdybychom spojili fantazii se skutečností? Co kdyby krásný princ by i přes svou dobrosrdečnost měl vnitřní démony a ne zrovna ideální život? Co kdyby dívka jeho srdce, byť krásná a moudrá, měla své temné tajemství, reflektující problémy současného světa? Takovou otázku si pravděpodobně položil i Neil Jordan (Interview s upírem, Mé druhé já, Snídaně na Plutu), režisér mnoha nezapomenutelných snímků, a odjel si s Colinem Farrellem, pár „drobnými“ v kapse a originální vizí zarybařit do živelného Irska. Hloupoučká klišé a špatné herecké výkony nečekejte. Ondine je naprosto „jiný“ film. A slovem „jiný“ mám na mysli tentokrát „úžasný“. Takhle krásná a zároveň uvěřitelná pohádka tu ještě nebyla.

Ústřední duo netypické romance.

On je chudý rybář se zálibou v alkoholu. Ona dívka, která mu jednoho dne uvízla v síti. Krásná dívka, jenž onomu muži seslal samotný oceán, vstupuje do rybářova posmutnělého života a po dlouhé době jeho srdce opět naplňuje štěstím. Její zpěv dokáže vábit ryby, její duše zase zažehnout jiskru lásky. Toto však není příběh vystřižený jak z červené knihovny a časem si to bude muset uvědomit i samotný zachránce mořské panny…

První věc, která vás uhrane na tomto skromně natočeném filmu, je zajisté divoká krajina ostrovního Irska. Krásná na pohled, ale nebezpečná na dotek. Bravurně tak skvěle metaforuje se samotným vztahem mezi neznámou dívkou a osamělým mužem. Ještě do toho přihoďte nijak nerušivou, ale zato krásně plynulou hudbu a máte z toho poklidný a zároveň velmi živelný film. Neil Jordan si je této skutečnosti moc dobře vědom a tak, aby již tak výtečnou souhru dotáhl k dokonalosti, obsadil do hlavních rolí i hercem národnostně odpovídající postavám, které ztvárňují. Dublinského rodáka, Colina Farrella a polskou krasavici, Alicju Bachledu. A právě díky jejich uvěřitelným výkonům si divák přeje, aby přeci jen tahle pohádka o mořské panně byla pravdivá. Podobně jako V Bruggách je i zde Farrell lehce zdrženlivý, moc toho o sobě neprozrazuje a přesto mu člověk drží palce po celou dobu, doufajíc, že se na něj konečně usměje štěstí. A když do sebe jeho postava hodí několik panáků whisky, tak je (i když na 100% nebude) na Oscara zaděláno (jen to „Fucking Brugges!“ tady trošku chybí). Takhle upřímný herecký výkon v tomto roce už neuvidíte.

Ne každé dítě je v dospělých filmech otravné.

Osobně jsem nikdy neměl rád dětské herce v podobných filmech. Moc „pindovali“, měli hloupé připomínky a hlavně se chovali jako děsní Tataři. Něco takového naštěstí v Ondine nečekejte. Rybářova nemocná dcerka, která umírá na selhávání ledvin jako první přijde s myšlenkou, že právě ona dívka, kterou její otec „ulovil“, je mořskou vílou, která přišla pomáhat. Dialogy, jenž mladá herečka Alison Barry pronáší ale nepůsobí, jako v mnoha případech, nevěřícně a vychytrale. Jedná se naopak o moudrou řeč dvanáctileté holky, která kvůli problémům v rodině a své nemoci předčasné dospěla a přesto si stále zachovává dětskou duši. Troufám si i tvrdit, že se jedná o nejlepší ženskou herečku své generace a upřímně doufám, že po této roli opět nezapadne do kategorie „tamta nějaká holka“.

Celou dobu jsem se ani jednou nezmínil o technické nebo režijní stránce filmu a ani to neplánuji. V tomto ohledu je Ondine, spolu s příběhem či herci, vybroušený klenot. Nejtrefnější by bylo jej přirovnat k moři. V jednu chvíli klidný, nechajíc vás zapomenout na všechny své problémy a během chvíle rozbouřený, plný života, ukazujíc, že pohádková láska je opravdu jen výplodem naší fantazie, ale pokud za ni budeme bojovat, tak i právě onen sen může stát skutečností.

Ondine - Oficiální plakát

Nečekaně upřímně klidná a zároveň živelně reálná pohádka o nešťastném rybáři a mořské panně, která se zapletla do jeho sítí. Herecky a technicky vybroušené dílo bez sebemenšího kazu, nepostrádající chytrý příběh a humor. Zakončeno citátem: Věřte na víly, Temnou stranu Síly a svou vlastní fantazii. Horký kandidát na film roku.

Ondine

Režie: Neil Jordan

Scénář: Neil Jordan

Hrají: Colin Farrell, Alicja Bachleda, Alison Barry

Žánr: Drama / Romantický

Cz / Sk Premiéra: 2. 9. 2010 / 28. 10. 2010

Hodnocení: 100%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Ondine – „Malá mořské víla“ tak trochu jinak
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist