28. 4. 2017Dnes již kultovní hudba k Once

Autor: Ivana Chlubná| 12. října 2010 | Přečteno: 318x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Skoro každý je zná. Glen Hansard a Markéta Irglová se vepsali nesmazatelným písmem do světového hudebního povědomí. Z věčně zeleného ostrova přinesli neopakovatelné kytarové a klavírní variace. Reklamu jim dělal sám velký pan Spielberg. A mají Oscara.

once1Odpověď na otázku, kolikrát v životě najdete toho pravého, není nijak dlouhá, spíše krátká, pravdivá a velice křehká- “ Once“.  Asi tak by se dal popsat i soundtrack k fimu Johna Carneyho, bývalého člena skupiny The Frames. Témeř dokumentární muzikál s ústřední dvojicí Hansard-Irglová svou hudbou, která padne k filmu jako ulitá, vypovídá o reálné životní situaci bez kosmetických úprav. Autorské písně Glena Hansarda ve správnou chvíli evokují požadované. Přehlédnete roztřesenou ruku kameramana, neostrý obraz, pohledy do kamery náhodných kolemjdoucích, nevnímáte nízký rozpočet. O obraz, prostředí a technické vychytávky v tu chvíli vůbec nejde. Folková love story se srdceryvným obsahem apeluje alespoň  částečně na pochopení  vnitřních životů dvou cize známých jedinců, kteří se jednoho dne setklali a spojila je láska k hudbě.  Životabol se odráží jak v textech písní, tak v rázných i citlivých úderech do strun.  13 skladeb a každá je jedinečná, ve spojení s interprety a neskutečným emociálním nábojem. Boduje. Pár let po premiéře filmu a po prvním kontaktu s hudebním doprovodem zjišťujeme, že stará láska nerezaví.

Soundtrack jakoby žil vlastním vniřním životem. Je emotivní, až bolestně pravdivý. Nestává se moc často, že u filmu naběhne otázka, proč je hudební stránka mnohem důležitější, než obraz.

Hodnocení: 100%

Falling Slowly
If You Want Me
Broken Hearted Hoover Fixer Sucker Guy
When Your Mind’s Made Up
Lies
Gold
The Hill
Fallen From The Sky
Leave
Trying To Pull Myself Away
All The Way Down
Once
Say It To Me Now

Počet skladeb: 13
Celkový čas: 43:38

Cesta ke článku: Cinemo.cz / SOUNDTRACKY / RECENZE: Dnes již kultovní hudba k Once
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist