24. 2. 2018Nezáživné 2012

Autor: Jakub Miller| 21. listopadu 2009 | Přečteno: 626x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Roland Emmerich v novém blockbusteru dosahuje na dno své dosavadní tvorby a skrze přepálenou stopáž, obrovskou dávku patosu a několikrát ohraná klišé se vysmívá divákovi do očí.

Tentokrát nebudu chodit okolo horké kaše a řeknu to na rovinu – 2012 je špatný film. Od první do poslední minuty se jedná o skrz na skrz nudnou a neoriginální podívanou, která ohromí pouze vynikajícími triky. Otázkou je, zda-li to tvůrce kultovního Dne nezávislosti myslí vážně, či si dělá legraci z diváka samotného. Ať je to jakkoliv, tak v obou případech fatálně selhal, neboť místo slz smutku nad osudem naší planety očekávejte slzy smíchu. Tak hloupý film se totiž nevidí každý den.               Proč hloupý ? Čtěte pozorně dál.

000198302012Ignorujme fakt, že 99% proroctví o konci světa bylo vyvráceno. Ve světě kinematografie je možné všechno a lidé vždy rádi zajdou do kina na megalomanský blábol, jehož účelem je pouze bavit. A 2012 opravdu baví, ne však tak jak si to autoři usmysleli. Samozřejmě, že vždy se najdou dobré křesťanské duše, které se při pohledu na destrukci Vatikánu rozbrečí na celé kolo. To ale v ateistickém Česku jen těžko zafunguje. Zatímco tedy nábožensky založenému Američanovi drásá zničení národních monumentů srdce, tuzemskému divákovi je z toho patosu do smíchu a to by se v mainstreamovém filmu nemělo stát.

Staré přísloví říká, že i mistr tesař se utne. Emmerich se tentokrát utnul pořádně. Co utnul! On přímo rozsekal jakékoliv náznaky kvalitního filmu na fašírku, což v kontrastu s 10, 00 B.C. působí jako nereálná věc. Bohužel, je to čirá pravda. Stejně jako v stovkách jiných snímků, i zde je hlavním hrdinou otec dvou dětí (kluk a holka z důvodů rovnoprávnosti), rozvedený a pro své blízké je ochoten riskovat cokoliv. Jeho úsilí budiž nakonec odměněno návratem manželky a stmelením rodiny, amerického ideálu. Šťastné konce má rád každý, jen kdyby cesta k nim nevedla přes tak imbecilní dialogy a absurdní souhry náhod. Jako příklad bych rád uvedl neustálé opakování věty „Můj bože!“ a scénu úniku z L.A., kde zemře většina populace města, ale naši hrdinové samozřejmě vyváznou pouze s trpitelským výrazem ve tváři. Celý koncept filmu by se dal tudíž shrnout do věty:

„Dlouho se kecá, pak je chvíli akce a tohle se opakuje celých 158 minut.“

2012Pokud tedy plánujete vyrazit do kina na nový film hollywoodského hitmakera numero uno, určitě jděte do sálu až 40. minut po začátku a odejděte 20. minut před koncem. Pokud tak neučiníte, riskujete ublížení na psychickém zdraví. Od mírného zblbnutí po celkovou lobotomii. Možná se párkrát zasmějete nad naivitou některých scén a občas vám i spadne čelist z vypiplaných triků, ale po většinu sledování vás čeká nehorázná nuda plná stokrát ohraných klišé, amerického patosu a křesťanských agitek. Emmerichovi dochází dech a pokud rychle nenatočí další Den nezávislosti, tak se může stát, že skončí na úrovni Uwe Bolla a to by byla škoda, neboť tvůrců jako on už moc na světě nezbylo.

_____________________________________________________________________________________________

2012

Režie: Roland Emmerich

Scénář: Roland Emmerich, Harald Kloser

Hrají: John Cusack, Amanda Peet, Thandie Newton, Danny Glover

Premiéra: 12. 10. 2009

Hodnocení: 20%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Nezáživné 2012
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Vladan Vaněk Napsáno 21. listopadu 2009 | 13:02

trefa! Naprosto souhlasím

Thumb up 4 Thumb down 1
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist