24. 2. 2018Najbrtův reality film i premiéry světově proslulých tvůrců na 47. MFF KV

Autor: Redakce| 20. června 2012 | Přečteno: 70x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Osm světových a čtyři mezinárodní premiéry v hlavní soutěži karlovarského festivalu, který rovněž představí čtyři talentované debutanty.

O Křišťálový globus pro nejlepší film se utká například Román o jednom masakru italského režiséra Marca Tullia Giordany. Snímek je strhující rekonstrukcí smutně proslulého a dosud neobjasněného teroristického útoku v Miláně z roku 1969. Předchozí filmy respektovaného tvůrce získaly ocenění při soutěžním uvedení na festivalech v Cannes a v Benátkách.

Zkušenost s benátskou soutěží má také ceněný polský filmař Jan Jakub Kolski. Hrdinu jeho nového filmu Zabít bobra poznamenala válečná zkušenost natolik, že se uzavřel před světem. Z  paranoidních stavů jej vytrhne až neznámá dívka.

Český zástupce, Polski film Marka Najbrta překvapí žánrem, unikátním nejen v rámci soutěžní sekce, ale i středoevropských kinematografií. Rozpustilá úvaha o hranicích reality a fikce, ve které známí čeští herci hrají sami sebe, nabídne návod, jak se vyrovnat s vlastní slávou i nástrahami při natáčení filmu.

Netradiční způsob filmového vyprávění zvolili i tvůrci ze zemí těžce postižených ekonomickou krizí. Bressonem ovlivněné existenciální drama debutanta Ektorase Lygizose Chlapec pojídající ptačí zob patří mezi radikální alegorické filmy z Řecka, které aktuálně patří k nejzajímavějším fenoménům představovaným na světových festivalech. Spojení nadčasových myšlenek amerického moralisty Henryho D. Thoreaua z knihy Občanská neposlušnost s půdorysem tradičního westernu zvolil ve filmu Na slaměné cestě Portugalec Rodrigo Areias. Navzdory zasazení do doby před sto lety nabízí nejen uhrančivý styl, ale i mimořádně aktuální paralely se současností.

Vedle řeckého filmu jsou debuty též rakouský zástupce Tvoje krása nemá cenu…, japonská existenciální balada Obchod na konci světa a mexický snímek Nashledanou tati, jehož režisérka se proslavila jako scenáristka filmu Přestupný rok (2010) oceněného v Cannes Zlatou kamerou pro nejlepší debut.

Do karlovarské soutěže se letos vrací íránský režisér a herec Ali Mosaffa, v jehož novém filmu Poslední krok exceluje představitelka hlavní role Leila Hatami (Rozchod Nadera a Simin). Producentem španělsko-francouzského snímku Ukamenování svatého Štěpána režiséra Pera Vily Barceló je Luis Miñarro, v jehož produkci vznikl též nedávný karlovarský vítěz Moskytiéra. Po zkušenosti se soutěžní sekcí Fórum nezávislých v roce 2009 se tentokrát hlavní soutěže zúčastní Kanaďan Rafaël Ouellet s dramatem Kamion. Druhý snímek Martina Lunda Henrik (Norsko) navazuje na sérii pozoruhodných skandinávských titulů představených na MFF KV v minulých letech.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, FILMY, NOVINKY / Najbrtův reality film i premiéry světově proslulých tvůrců na 47. MFF KV
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist