24. 2. 2018Náhradníci

Autor: Jakub Miller| 5. října 2009 | Přečteno: 412x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Akční sci-fi z nedaleké budoucnosti od tvůrce třetího Terminátora. Naučil se za těch šest let točit ?

Náhradníci, fenomén budoucnosti. Skrze ně se můžete stát kýmkoliv a dělat cokoliv. V době, kdy se odehrává děj filmu, vlastní svého „náhradníka“ již 90% lidské populace, zbytek zván „dredaři“ proti jejich užívání neúspěšně bojuje. Svět takto vypadá již několik let, když v tom se stane nemožné: je spáchána vražda. Ne normální jak ji známe. Tentokrát zemře člověk skrze „zabití“ svého náhradníka. A právě v tento moment vstupuje na scénu agent FBI Greer, v podání stále chlapáckého Bruce Willise a pouští se do vyšetřování, na jehož konci čeká nejedno velké rozhodnutí.

surrogates1Film se pyšní přívlastkem „podle komiksové předlohy“. S tou sice nemá absolutně žádné zkušenosti, ale silně pochybuji, že se její kvalitě snímek alespoň na hony přiblížil. Příběh, vyjma námětu, postrádá jakoukoliv originální vlastnost. Hodný polda Willis nedokáže od smrti svého syna normálně komunikovat se svou manželkou, proto raději riskuje po ztrátě „náhradníka“ svůj život při vyšetřování. Jeho žena naopak uniká do světa bez jakýchkoliv starostí, tzn. světa „náhradníků“. A hlavní dějová linie filmu o řešení případu je již stokrát ohraná písnička, akorát v jiném balení. Žádné dech beroucí momenty a odhalení tudíž nečekejte. Největším průserem scénáře se nakonec stávají „citové“ scény, které místo slz nutí diváka do smíchu a to by se nemělo u áčkového hitu stát.

Největším negativem Náhradníků je paradoxně prostředí kde se odehrávají. Samozřejmě, že po tvůrcích nikdo nechce létající taxíky jako v Pátém elementu, ale když už se jedná o dobu, kdy na světě existují plně funkční repliky lidského těla, tak přeci jen by její vzezření nemělo být absolutně totožné s tím naším. Mobily jsou stále stejné, desing automobilu se nezměnil a dokonce i ten kávovar v kuchyni hlavního hrdiny jsem nedávno viděl prodávat v obchoďáku. A právě tyhle na první pohled patrné vlastnosti filmu mažou jakoukoliv souvislost s žánrem sci-fi (vyjma „náhradníků“ samotných se jedná o šedou realitu dneška).

surrogates2Akční scény, to je snad jediná věc která Mostowově týmu vyšla. Nenudí, kamera je dobře zabírá a střih není stejně epileptický jako ve filmech Michaela Baye. Právě v těchto chvílích fanoušci Bruce Willise zavzpomínají na časy Smrtonosné pasti, kde hlavní hrdina neústupně bojoval s padouchy i za cenu krvavých škrábanců na těle.

Hudebně jsou Náhradníci čirý průměr postrádajíc jakoukoliv zapamatování hodnou melodii. Navíc mám podezření, že se opět jednalo o nepatrné kopírování z Bourneovy trilogie. K filmu o pomstychtivém agentovi se rychle hrající smyčce hodí, zde to působí jako pěst na oko.

Naučil se tedy Jonathan Mostow za těch šest let točit ? Nenaučil. Režie se skrz na skrz průměrná, místy nudí a díky pitomému scénáři posílá snímek do horoucích pekel. Vyjma originálního námětu a stále skvělého Bruce Willise jsou Náhradníci absolutně nepodstatný film, jenž až na pár momentů zapomenete během následujících dnů a příležitostně se na něj kouknete když poběží v televizi.

Náhradníci

Režie: Jonathan Mostow

Scénář: Michael Ferris a John D. Brancato

Hrají: Bruce Willis, Radha Mitchell, Rosamund Pike a James Cromwell

Premiéra: 8.10.2009

Žánr: Akční / Sci-Fi / Thriller

Hodnocení: 50%

Náhradníci HD TrailerCesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Náhradníci
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Krasomil Napsáno 18. října 2009 | 18:51

Děkuju za recenzi!!!po Ať žijí rytíři to vypadá na další pecku.Na to pudu

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist