22. 2. 2018Nabídka, která se neodmítá

Autor: Artur Kononov| 19. ledna 2010 | Přečteno: 797x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

„Mám pro Vás nabídku, když zmáčknete toto tlačítko, stanou se dvě věci.
Zaprvé: Někdo, někde na světě, koho neznáte…zemře!
Zadruhé: Obdržíte jeden milion dollarů!

49964090

Takto nějak zkráceně zní úvod do děje filmu The Box od režiséra Richarda Kellyho. Určitě si vzpomínáte na rok 2001, kdy nám režisér představil svůj nejlepší kousek Donnie Darko, puberťáckého chlapce trpícího zničujícími vizemi. Tento film naznačil, že možná jde o zrod dalšího skvělého režiséra. Film se stal veleúspěšným a bylo hned jisté, že se jen tak Richardovi nepodaří překonat tento unikát. Richard se nám znovu snaží ukázat své režisérské a scénáristické nadání a uvádí nový celovečerní snímek The Box, aby dokázal, že může obnovit jeho minulý úspěch. A jestli se mu to povedlo? No, popravdě ani moc ne!

Možná si budete myslet, že děj filmu bude spočívat v tom, že lidé budou mačkat červená tlačítka a z krabice se budou sypat miliony, tak jednoduché to ale není. Film začíná v polovině 70. let ve Virginii kde šťastně ženatí manželé Norma a Arthur Lewisovi (Cameron Diaz a James Marsden) začínají mít těžkou a bezvýchodnou finanční situaci. Najednou se jim před dveřmi z ničeho nic objeví krabice a v ní jakýsi stroj s červeným tlačítkem. Den na to je navštíví pofiderní člověk jménem Arlington Steward (Frank Lagell) a předloží jim lukrativní nabídku. I přes veškerou snahu zjistit jaký je v nabídce háček anebo co se skrývá uvnitř tajuplné skříňky, se jim žádná kloudná informace nedostává. Rozbíhá se velké dilema zmáčknout, či nezmáčknout červené tlačítko. „Cvak“ už není cesty zpět. Někde na světě zemřel člověk a Arthur s Normou zbohatli o jeden milion dollarů. Od této chvíle se začal film velmi zajímavě rozvíjet, příběh je celkem jednoduchý, ale originální. Nad některými scénkami budete sedět a divit se, že režisérova fantazie ve filmu nemá hranice. A to doslova nemá! Bude vás přímo nutit přemýšlet nad celým dějem. Od hereckého výkonu Franka Lagella jsem očekával trochu více, ale když to porovnám s ostatními výkony, tak není co vytýkat. Z Cameron Diaz režisér vymáčknul maximum, dokonce se divím, že i na tak průměrnou herečku to docela ušlo. James Marsden toho moc nepředvedl, ale možná to bylo tím, že postavy byly neustále ve stresové situaci a snažili se pochopit, oč tu běží. Jediné co mi skvěle sedlo byla hudba, která parádně dokreslovala scénky.
Celý film byl zahalen do jakéhosi černého dýmu, takže bylo těžké odhadnout, jak se věci budou vyvíjet. S každou novou scénkou jsem si musel říct: „Páni, tak tohle jsem nečekal“. A pokaždé mě režisér překvapil novým vývojem situace. A i když se konec zdál být v podstatě jasný, režisér ho zabalil do velmi působivého obalu, takže jsem si ho mohl krásně užít.

first pictureSečteno a podtrženo jsem docela rád, že se mohu v dnešní době setkat s režisérem, který do kin přinese něco originálního jako je tento počin. Bohužel nepřekonal svůj první úspěšný snímek Donnie Darko, jak mnozí očekávali, ale i tak tento film mohu zařadit do vyšších příček svého pomyslného filmového seznamu. Pro někoho se The Box bude zdát jako úplná hovadina, ale myslím si, že bude spíše vítanou změnou v našich kinech.

Hodnocení 70%
The Box/Richard Kelly

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2009, 115 min

Režie: Richard Kelly
Hrají: Cameron Diaz, James Marsden, Frank Langella

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Nabídka, která se neodmítá
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Kinopremiéry – ÚNOR | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 29. ledna 2010 | 11:25

[…] Jít do kina? The Box překvapí atmosférou, naprosto odlišným směrem příběhu, než si divák z počátku představuje a… více v naší recenzi. […]

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: Áďa Napsáno 5. března 2010 | 22:01

Tak tahle recenze se mi líbí. Je tam vše co by měl potencionální divák o filmu vědět dopředu. Líbí se mi i porovnání s předchozím filmem od režiséra Richarda Kellyho. Nemám zde co vytknout.

Thumb up 3 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist