29. 4. 2017Na odstřel

Autor: Vladan Vaněk| 19. prosince 2009 | Přečteno: 516x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Russell Crowe si vyzkoušel za svou dlouhou hereckou kariéru rozmanitou škálu rolí – od gladiátora Maxima, přes ortodoxního „nácka“ až po detektiva, jenž přišel na kloub aféře „Blue Magic“. Australský herec je však mužem mnoha tváří,  ve svém posledním filmu objevuje v poměrně netradiční roli investigativního reportéra a žurnalisty.

Již Karel Čapek napsal, že představy veřejnosti o novinářské profesi jsou zcela liché a tato skutečnost platí nepochybně i dnes. Nicméně hollywoodská filmová jsou si moc dobře vědoma, že nudná realita není příliš přitažlivá a snímek o novináři, jenž vysedává dlouhé hodiny v redakci, googluje, překládá zprávy ze zahraničních serverů, čeká na čerstvý materiál z dílen tiskových agentur a jeho nejakčnější činnosti patří pití horké kávy,  by pravděpodobně nikoho nezaujal.

state-of-play-3A tak se hlavním hrdinou snímku Na odstřel stává Cal McAffrey (ztvárněný zmiňovaným Crowe´m), reportér deníku Washington Globe. Calova postava je zosobněním tradiční stereotypizace novinářského povolání – zkušený žurnalista žije sám v předpotopním bytě, jezdí polorozpadlým Saabem (budiž této legendární švédské značce země lehká), na svém pracovišti si udržuje souznění chaosu a nepořádku, pracuje na přestárlém počítači a sebemenší pracovní úspěch neváhá oslavit vypitím láhve bourbonu, kterou má poctivě připravenou v redakci.

Zjevně nesourodou dvojici Cal tvoří s mladou a sympatickou bloggerkou Dellou (Rachel McAdams), jež narozdíl od zkušeného novinářského harcovníka příliš nevyznává práci v terénu. Ba naopak, nejraději píše sličná Della internetové glosy, analýzy a komentáře z prostřední své vyhřáté kanceláře.

Dějovou linku snímku Na odstřel tvoří především patálie senátora  Stephena Collinse (Ben Affleck), jenž je shodou okolností dlouholetým přítelem novináře Cala. Collinsově kariéře zásadně uškodí smrt jeho asistentky, jelikož záhy vyjde najevo, že s ní měl milostný poměr. Naneštěstí pro Stephena se v silně puritánských Spojených státech amerických milostné avantýry celebritám a politikům neodpouštějí. Ostatně, Bill nebo Tiger by o tom mohli přednášet dlouhé hodiny. Příběh pak záhy nabírá na obrátkách, na povrch začnou vyplývat podivuhodné skutečnosti, tudíž i reportér Call začne pochybovat o pravdomluvnosti svého politického přítele.

state-of-play-1600-1Achylovou patou filmu Na Odstřel jsou absence originality a tradičně trýzní herecký projev  Bena Afflecka. Usměvavý herec Affleck je ostatně kategorií samou pro sebe – svou roli jako tradičně „přehrává“, snaží se tvářit „lidsky“, ale jako nevěrný kongresman působí asi stejně přesvědčivě jako ústní slib Jiřího Paroubka.

Na druhou stranu výčet pozitiv je delší – Na odstřel disponuje chytlavým dějem, slušnou kamerou, obstojným soundtrackem, excelentním výkonem Russella Crowea a celkově jde o slušně provedenou řemeslnou práci. Doufejme tedy, že neskončí v propadlišti dějin…

Na ostřel (State of Play)


Režie: Kevin Macdonald

Hrají: Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren, Robin Wright Penn, Jason Bateman.

Hodnocení: 70 %

Zkuste také:

Duel Frost Nixon (režie Ron Howard / 2008) – Komediant David Frost neváhal v sedmdesátých letech zaplatit astronomickou částku zprofanovanému exprezidentovi Nixonovi, a to jen proto, aby s ním mohl natočit sérii televizních rozhovorů. Redaktor Vaněk vřele doporučuje!

Všichni prezidentovi muži (režie Alan J. Pakula / 1976) – Aféra Watergate je vůbec vděčným tématem. Nestárnoucí film režiséra Pakuly ji „pitvá“ dopodrobna a zaměřuje se na osudy novinářů Roberta Woodwarda a Carla Bernsteina, kteří skandál odhalili. PS. Woodwarda nehraje, jak by se mohlo zdát, český publicista Miloš Čermák, ale Robert Redford.

Veronica Guerin (režie Joel Schumacher / 2003) – Tento snímek líčí skutečný příběh novinářky Veronici Guerinové, jež se v devadesátých letech pustila do otevřené „války“ s drogovými kartely v Irsku.  V roli odvážné investigativní žurnalistky Guerinové se můžete těšit na Cate Blanchettovou.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Na odstřel
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist