28. 4. 2017Nové Muzeum Karla Zemana v Praze zve na cestu do pravěku

Autor: Mediafax, red| 9. října 2012 | Přečteno: 1 043x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman má od soboty své stálé muzeum na pražské Malé Straně. Návštěvníci můžou projít kulisami jeho nejznámějších filmů, kterými jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil.

Jednotlivé expozice jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Návštěvníci se mohou například vznést na létajícím stroji, projít se po Měsíci či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, originálními loutkami a dalšími dokumentárními materiály.

První návštěvníci se mohli do muzea přijít podívat tuto sobotu.

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek. Myšlenka realizovat Zemanovo muzeum vznikla při jejich setkáním s Ludmilou Zemanovou, dcerou Karla Zemana před dvěma lety.

„Ludmila Zemanová i její dcera Linda na přípravě spolu s námi intenzivně spolupracovaly a také poskytly práva a především osobní archív. Zároveň dohlížely, aby informace k dílu i životu Karla Zemana byly fakticky správné a objektivní,“ říkají tvůrci expozice.

Muzeum mapuje život a dílo Karla Zemana od jeho počátků – prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století – až po tvorbu z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na svých akustických nástrojích nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Na jejich pojetí zvukové podoby muzea je ojedinělý princip kompozice, kde se jednotlivé skladby v prostoru harmonicky prolínají a návštěvník tak plynule přechází z jedné hudební atmosféry do druhé.

Dlouhodobě se muzeum má stát institucí uchovávající a propagující odkaz režiséra a výtvarníka Karla Zemana, s širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost z Čech i ze zahraničí.

„Můj dědeček byl pro mne celý život velkou inspirací. A i po celém světě jsem se setkala s filmaři a také s diváky, kteří znali jeho filmy a byli velmi dojati a zároveň inspirováni jeho snímky. Chtěla bych při příležitosti otevření muzea zmínit citát, který se týká filmu Vynález zkázy a pochází z článku novináře Josefa Srycka: Toto je příběh malého muže – Zeman je o málo vyšší než 160 cm – z malé země, pracuje v malém studiu, s malými modely, malým rozpočtem a vítězí nad obry… Podle mne tento citát vyjadřuje to, co se mému dědečkovi podařilo. Jsem ráda, že se toto všechno odrazilo i v muzeu, které se v Praze právě otevírá,“ říká vnučka Linda Zemanova-Spaleny.

Vstupné stojí 200 korun pro dospělé a 140 korun pro děti do 15 let, studenty a seniory, děti do jednoho metru výšky mají vstup do muzea zdarma. Rodinné vstupné pro dva dospělé a maximálně tři děti činí 490 korun. Muzeum má otevřeno denně od 10 do 20 hodin.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Nové Muzeum Karla Zemana v Praze zve na cestu do pravěku
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: professional cover letter Napsáno 7. ledna 2014 | 13:56

Miloval jsem tento příspěvek o novém muzeu Karla Zemana, který yavlyaetsya jistě jedním z nejdůležitějších českých filmařů, spisovatelů a umělců. Určitě bych rád věděl vstupné.
Muzeum grafy Život a dílo Karla Zemana od svého vzniku – je jistě doldno být zajímavé. Děkuji vám!

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist