28. 4. 2017Mr. Nobody

Autor: Tomáš Kalčík| 11. června 2010 | Přečteno: 3 323x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Mr. Nobody není jen jméno hrdiny tohoto filmu, tak trochu pan Nikdo je i režisér  snímku. Ne, že by nic nedokázal a nestál za zapamatování, ale nejen pro české diváky je jméno režiséra neznámé. Kdo z vás už slyšel o Jacu van Dormaelovi? Tenhle chlapík z Belgii natočil zatím 2 celovečerní filmy (Toto hrdina, Osmý den) a nyní si na konto připsal originální kousek Mr. Nobody.

1

Film nás zavede do nedaleké budoucnosti a to konkrétně do roku 2092, kde se seznamujeme s posledním stodvacetiletým smrtelníkem. Ne, že by lidstvo vyhynulo, jen věda pokročila do takového stádia, že dokáže učinit jedince nesmrtelného. Pokud jste se těšily, že se po celou dobu ve filmu budeme pohybovat v budoucnosti, máte smůlu. Zkoumání budoucnosti není hlavním tématem filmu, slouží jen jako jakási kulisa pro vyprávění. Ale i tak je grafické znázornění roku 2092 velmi zdařilé a originální. Povětšinu času se budeme vracet díky vzpomínkám Mr. Nobodyho zpět do „minulosti.“ Příběh je založen na retrospektivě a pohrávání si s osudem. Hybnými pákami dějové linky jsou tři ženy, lásky Mr. Nobodyho. Ten se vrací ve vzpomínkách a prožívá jakoby tři životy, s každou ženou jiný.

1

Propojenost příběhů je velmi citlivá a režisér dokáže i z maličkosti totálně zamíchat karty. JvD se drží hesla, že i mávnutí motýlích křídel v minulosti může způsobit hurikán v současnosti. Jeho smysl pro detail je až zarážející, což je vidět třeba v jedné scéně. Mr. Nobody vyčítá jistému muži z Brazílie, kterého v životě neviděl a téměř nikdo jej nezná, že zabránil našemu hrdinovi ve střetnutí se s jeho milovanou. Zdánlivá absolutní nespojitost je dokonale vysvětlena a v divákovi se probudí nejspíš pocit, že by režisér dokázal třeba, že za nedávný výbuch sopky na Islandu mohl papoušek z amazonského pralesa. Ale zpět k filmu.  Hlavní námětem je tedy rozhodování se ve stejných chvílích jinak, film v sobě nese i filozofický nádech v podobě otázek existence a skutečnosti. Každý si to může vyložit podle sebe, protože i to dělá filmy silnými. Každý si po jejich zhlédnutí myslí něco jiného a Mr. Nobody je rozhodně snímek, na který se budou názory rozcházet. Velkou výhodu má snímek i v tom, že režisér obsadil Jareda Leta, který svou občas až magickou tváří dodává filmu aroma nadpřirozena.

1

Ale naštěstí to není jen film jednoho muže, hereckými výkony jistě přesvědčily i naše tři grácie. Co se týče hudby, tak ta snad ani nemohla být vybrána lépe, i když se vám bude občas možná zdát trochu monotónní. Jediné minus snímku spatřuji v jeho počáteční chaotičnosti, ale jakmile si na Dormaelovu hru zvyknete, povezete se na vlně němého úžasu. Ačkoli Mr. Nobody působí jako hybrid Osudového doteku, Lola běží o život a Věčného svitu neposkvrněné mysli, jeho konečný efekt je tak silný, že si ho s těmito snímky nikdy nespletete, jen si možná budete říkat: „sakra, tohle jsem už někde viděl.“

mr_nobody1Hodnocení: 87%
.

Mr. Nobody: Drama/Romantický/ Sci-fi
.

Režie: Jaco van Dormael
.

Hrají: Jared Leto, Diane Kruger, Sarah Polley, Rhys Ifans
.

Premiéra v ČR: 15.7.2010

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Mr. Nobody
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist