28. 4. 2017Lítáme v tom všichni

Autor: Jakub Miller| 28. ledna 2010 | Přečteno: 911x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Váš dům, váš gauč, vaše pohodlná postel, vaše televize s několika palcovou úhlopříčkou, váš pes, vaše přítelkyně či přítel. To všechno sbalte do batohu. Cítíte tu váhu? Zbavte se toho! Podpalte jej! Taková je životní filozofie Ryana Binghama, hrdiny jednoho z nejzajímavějších filmů minulého roku.

Jason Reitman nikdy nebyl a pravděpodobně ani nebude tvůrcem vysokorozpočtových snímků. A to je dobře. Začalo to vtipnými kraťasy vedoucími k zamyšlení, pokračovalo satirou na téma „Cigaretami proti rakovině plic“, poté se na scéně objevila sympatická náctiletá holčina, která kvůli objemnějšímu bříšku musela nosit gumu v kalhotech a nakonec přichází na řadu lidi vyhazující elegán, jehož jakékoliv intimnější vztahy jsou na bodu mrazu. Seznamte se s Ryan Binghamem, člověkem který vás vyhodí s takovou elegancí, že budete mít v onen památný den druhé Vánoce.

let let

Co určitě na filmu zaujme hned na první pohled je dialogová stránka, kterou tentokrát režisér dotáhl k absolutní dokonalosti. Ať už vyřkne jedna z mnoha výborně napsaných postav cokoliv, tak její slova hltáte plnými doušky a souhlasně přikyvujte nad množstvím skutečných pravd, která ve většině ostatních snímků nenajde, ani kdybyste byli detektivem z Baker Street. Reitman tak potvrzuje, že dokáže výtečně zazipovat i ta největší dějová klišé, kterých je naštěstí v Up in the Air po čertech málo. A pokud vás i přesto nepřesvědčí, tak zbytek za něj dotáhnou do finiše herecké výkony hlavních postav. Kdo by to kdy řekl, že Anna Kendrick, křoví pro Bellu ve Stmívání, bude schopna bez problémů konkurovat Clooneyho jedinečnému charismatu a Farmigamině sexapeallu! Dalším pozitivním faktorem jsou vedlejší roličky vyhozených zaměstnanců, ať už nacvičené podle scénáře (působí maximálně realisticky, režisér po několik týdnů vedl rozhovory s propuštěnými zaměstnanci) nebo očitými výpovědmi před kamerou. Emoce na vás srší z každého záběru.

let23

I přesto není nový Reitmanův počin geniálně dokonalým dílem, pár tu mušek se najde. Ústřední linie o zaučování mladé praktikantky, která potřebuje získat zkušenosti ve vyhazování, by potřebovala místy doladit, neboť občas ztrácí dech na celkové tempo filmu, který plyne svižně s minimálním počtem zaškobrtnutí. Tuto vadu na kráse ale zachraňuje fakt, že dění na plátně je naprosto nepředvídatelné a už i když myslíte, že se schyluje k těm nejohranějším momentům, tak režisér na vás nečekaně vytáhne mazaně schované eso v rukávu. Je jasné, že Lítám v tom není pro každého, za což ostatně hovoří i rozporuplné názory na internetových databázích. Pokud ale vyhledáváte nešablonovitě natočenou satiru s dramatickými prvky a excelujícím lvem Hollywoodu v hlavní roli, tak šup do nejbližšího kina pro lupen. Takovýhle let totiž zažijete pouze jednou do roka a jeho zmeškání si možná budete vyčítat ještě dlouho po jeho shlédnutí v pohodlí domova.

George Clooney je v tom až po uši, ale na rozdíl od jemu podobných hrdinů se mu taková pozice zamlouvá. Vztahy, postel či jakákoliv citová spojení zabalí do batohu a ten bez okolků podpálí. Život je ale mrcha, která si dala dostaveníčko s talentovaným režisérem. Výsledek? Originální, místy dojemný a hlavně pravdivý snímek o tom, že každý z nás na cestě potřebuje svého kopilota.

Lítám v tom (Up in the Air)

Režie: Jason Reitman

Scénář: Jason Reitman, Sheldon Turner

Hrají: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick

Žánr: Komedie / Drama

Premiéra: 28. 01. 2010

Hodnocení: 90%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY, TOP / RECENZE: Lítáme v tom všichni
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist