24. 2. 2018Letní filmová škola Uherské Hradiště

Autor: Ivana Chlubná| 8. června 2010 | Přečteno: 955x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

K létu tradičně patří fillmové festivaly. Pro filmové nadšence tu nejsou jen Karlovy Vary, je tu i Uherské Hradiště. Na Moravě to opět  filmově ožije mladými lidmi, zajímavými filmy a výukou o nich. Po roce je zpět Letní filmová škola.


V pořadí 36. ročník LFŠ Uherské Hradiště přichystá ve dnech 23.7.-1.8. 2010 filmovou atmosféru, která nepotřebuje záře refletorů a čeverné koberce.

V tradiční sekci Fokus bude nabídnut detailněší pohled na islandskou kinematografii, která patří k relativně mladé oblasti světové tvorby.  Bude představena její historie, vedle jmen jako Fridrisksson budou na pořadu dne  Dagur Kári, Robert Ingi Douglas nebo Rúnar Runarsson.

plakat_3Krom chladného Islandu bude nabídnut Jih. Hlavní roli bude hrát tentokrát Latinská Amerika, hlavně argentinský a mexický film. Prostor však bude i pro často opomíjený kolumbijský film. Promítány budou již dobře známé snímky jako Amores perros (Alejandro González Iñárritu), Mexická jízda (Alfonso Cuarón), Japonsko (Carlos Reygadas) a řada dalších.

Pro českého diváka/fanouška sportu může být ideální cyklus Fotbalová horečka. Důraz bude kladen na různé fanouškovské pohledy na věrnou podporu sportu. Cyklus provede všemi stupni fandění- zdravou závislostí i problematikou hooligans. Nebudou chybět přednášky a hosté spojení s touto problematikou.

LFŠ si pro tento rok vybrala osobnost francouzského režiséra a komika Jacquese Tatiho. Představí jeho život spolu s tvorbou (Prázdniny pana Hulota, Můj strýček, Playtime, Pan Hulot jede na výstavu). Z dalších reřisérských osobností bude představen Rainer Werner Fassbine. Bude uvedeno na čtyřicet jeho filmů, mimo jiné i snímky, které budou mít v České republice diváckou premiéru. Doprovodem bude výstava unikátních fotografií mapující režisérovo dílo.

Tradicí Letné filmové školy je cyklus Filmová čítanka doplňující divácké znalosti z dějin kinematografie. V letošním roce bude pozornost zaměřena na tradiční noir filmy. Reprezentativní výběr, který začíná třicátými léty, nám představí tradici a současný trend tohoto žánru.

Česká, slovenská, polská a maďarská tvorba bude představena v programové sekci Visegrádský horizont. Obsahově půjde o nejvýznamnější tvůrce, ovšem i o nové talenty nebo pozapomenuté tvůrce.  Součástí této programové sekce bude i Panorama filmové kritiky, půjde o doplnění půblicistů i teroretiků z daných zemí. Jako Visegradská legenda byl vybrán slovenský režisér Ján Kadár (Smrt si říká Engelchen, Obchod na korze, Touha zvaná Anada, Anděl Levine, Co mi táta nalhal).

Mezi pravidelné cykly patří i Přepisování minulosti, v letošním ročníku se cyklus ponese ve znamení normalizace a každodenního života lidí v Československu sedmdesátých a osmdesátých let. Divákům bude nabídnuta i kompletní aktivita Asociace českých filmových klubů (Panika v městečku, Fish Tank, Hadewijch nebo Já také).

Hudba je nepostradateslnou součástí každého filmu a v posledních letech i LFŠ. Na pořad dne přijde již divácky osvědčená sekce Film a živá hudba. Němé filmy budou uvedeny za doprovodu současné hudby.

Jak je vidět, je na co se těšit. Nezbývá než 23.7. vyrazit směr Morava.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / Letní filmová škola Uherské Hradiště
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist