20. 1. 2018Leon

Autor: Filip Kovárník| 20. října 2009 | Přečteno: 622x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Příběh mladé dívky a uzavřeného nájemného vraha. Ona chce pomstít svou rodinu, on se snaží udržet citový odstup od její křehkosti. Lidský příběh s netradičními hrdiny, v kterém se vytrácí hranice mezi dobrem a zlem.

Teprve dvanáctiletá Mathilda (Natalie Portman) přežije masakr vlastní rodiny a najde útočiště u tichého, ale emočně strádajícího nájemného vraha Leona (Jean Reno). Ze začátku odtažitý a chladný člověk postrádá pochopení pro energickou a bezprostřední Mathildu, ale společný čas prolomí všechny ledy okolo srdce nájemného zabijáka. Smrt rodiny si však žádá pomstu a Mathilda po ní touží i přes neznalost zbraní. To má změnit Leon, který vyslyší její prosby o zaučení do krvavého řemesla. Čas pomsty se blíží a špinavý polda Stansfield (Gary Oldman) si uvědomuje, že při svém krvavém řádění přehlédl jednu malou dívku…

Postava Leona má svůj předobraz v postavě Viktora čističe, z možná ještě slavnějšího, ale nikoliv lepšího Bessonova snímku, Brutální Nikita. Sám Besson, který napsal scénář, dokázal ze zajímavé postavy dostat maximum i díky obsazení klíčové role svým oblíbencem, slavným francouzským hercem Jeanem Renem. Dlouholetá spolupráce a úplné ponoření do role nájemného vraha byla velmi důležitá a pro Jeana Rena samotného, je to dodnes nejlepší výkon kariéry. Besson měl však velké štěstí i ve výběru ostatních herců. Natalie Portman, dnes již slavná herečka, se k roli dostala díky zamítnutí uvažované Liv Tyler (kvůli její výšce…) a Gary Oldman často hrající záporné postavy využil svůj vzhled pro vytvoření protikladu ke klidnému a chladnému Renovi. Výsledný herecký trojlístek září po celých 106 minut stejně jako samotný režisér. Přestože původní záměr Bessona byl trochu odlišný od výsledného snímku a režisér v mnohém musel ustoupit (například snížení sexuálního náboje mezi Leonem a Mathildou nebo svlékání mladičké dívky do naha před svým ochráncem…), tak je Leon skvělá zábava, která nesází jen na krvavou akci, ale nabízí dostatečně rozvinutou psychologii postav a vybroušený režisérský styl francouzského režiséra.


LEON (1994)

Režie a scénár: Luc Besson

Hrají: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello, Elizabeth Regen, Michael Badalucco, Ellen Greene

Délka: 108 minut


IMDB ČSFD

woolrich parka
Prince William plays Te Ano while Kate sprays for B
woolrich coyote Everything on reality shows is fake

Prince William plays Te Ano while Kate sprays for B
woolrich xs parka Everything on reality shows is fake
Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Leon
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Comments are closed.

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist