24. 2. 2018Legendární Sam Raimi

Autor: Jakub Miller| 27. září 2009 | Přečteno: 586x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Horror, komiks či thriller a nyní i dokonce hra. Legendární režisér měl svou cestu na vrchol opravdu pestrou…

raimiOblek a kravata jsou jeho jediným ošacením na veřejnosti, s herci se snaží pracovat na maximum a kvůli natočení své prvotiny Evil Dead byl ochoten vzdát se studia na vysoké škole. Sam Raimi, jeden z nejvýznamnějších filmových tvůrců posledních dvaceti let, neměl zrovna nejlehčí dospívání. Narodil se 23. října 1959 ve státě Michigan manželům Celia Barbara a Leonard Ronald Raimi. Spolu s ním vyrůstali čtyři další děti, ne však všichni se dožili dospělosti. Nejstarší Sander zemřel devět let po Samově příchodu na svět a rodina se přes tuto tragédii nikdy nepřenesla. Ostatní mužští sourozenci často dostali možnost podílet se na bratrových filmech. Ted Raimi si kupříkladu zahrál postavu šéfredaktora J. Jonah Jamesona ve všech třech Spider-Manech a Ivan Raimi mu naopak pomáhal se scénáři. Tohle se ale stalo až několik let po režisérově proslavení.

Za počátek jeho tvorby je považováno přátelství s Bruce Campbellem, s nímž začal v lesích okolo univerzity, kde studovali, natáčet krátkometrážní filmy It’s a Muder! či Within the Woods. To jim ale nestačilo a tak se díky peněžní podpoře od rodiny a blízkých vrhli do natočení celovečerního horroru Evil Dead. Ultralevný film se stal přes noc kultovní záležitostí a slibná kariéra mohla začít. Další snímek Vlna zločinu bohužel propadl, převážně kvůli rozporům se studiem, jenž komedii financovalo. Sam se tedy vrátil na počátek na spolu s Campbellem natočil pokračování své prvotiny. Úspěch Evil Dead 2 zajistil jeho tvůrci dobré jméno a tak jej Hollywood nechal stvořit vlastní komiksový film s Liamem Neesonem v hlavní roli, Darkman. I přes ne moc nadšené recenze snímek o pomstě znetvořeného vynálezce vydělal a Raimi díky tomu mohl dokončit trilogii Evil Dead s podtitulem Armáda temnot. Poté horrorový žánr na dlouhá léta opustil.

spider-man3poster1Rychlejší než smrt, tak zněl název jeho nového díla. Akční western s hvězdným obsazením (Sharon Stone, Russel Crowe, Leonardo DiCaprio, Gene Hackman) ale kvalitně nedosahoval Raimiho předešlé počiny. Reputaci si naštěstí Sam napravil svým dalším snímkem, Jednoduchý plán. Kriminální drama o čtyřech milionech, trojici podvodníků a jedné mrtvole vynášela kritika do nebes. To samé platilo pro kultovní basebalový film Hra snů, v hlavní roli s Kevinem Costnerem. Rok nato vtrhl do kin mysteriózní thriller Téměř dokonalý zločin a právě po něm měli hollywoodští producenti jasno – Sam Raimi bude režírovat pavoučího muže!

Adaptace legendárního komiksu se stala v roce 2001 absolutním trhákem. Tržby přes 800 milionů a proslavení dvojice Sam Raimi – Tobey Maguire po celém světě. Davy šílely, režisér si užíval slávy. Proto nebylo ani moc velké překvapení, když do dvou let vzniklo pokračování. Spider-Man 2 s neoficiálním podtitulem „Hrdinou proti své vůli“ překonal svého předchůdce ve všech směrech. Křehký příběh o hledání sebe sama, nenaplněné lásce a pomstě se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku, prvenství mu sebral animák Shrek 2. Sony si uvědomilo, jakým zlatým dolem pavoučí muž je a tak rok na to začalo natáčení dalšího dílu. Spider-Man 3, nejdražší film všech dob, vydělal téměř miliardu. Bohužel, kvalitně na tom nebyl zrovna nejlépe. Největším kamenem úrazu se stal několikrát přepisovaný scénář, do něhož byla na žádost producentů zakomponována postava Venoma, nemesis Petera Parkera. Po tomto neúspěchu u fanoušků se Sam na dva roky odmlčel.

raimi2Uplynulo téměř dvacet let od doby, co Sam natočil Evil Dead a právě k žánru, jenž jej tolik proslavil, se rozhodl vrátit. Stáhni mě do pekla je přesně tím, kvůli čemu byl Raimi tolik milován a uctíván zástupy fanoušků. Fádní námět o prokletí mladé pracovnice banky starou cikánkou, hodně černého humoru a režisérův bezmezný talent. Nebezpečně geniální kombinace. Recenzenti z celého světa spokojeně předli, tak dobrý horror se v kinech neobjevil za celé desetiletí. O to víc byla veřejnost překvapena, když na světlo vyšly čísla z tržeb. Film se stěží dostal přes osmdesáti milionovou hranici.  Samotný tvůrce nedlouho poté prohlásil, že i přes finanční neúspěch chce v daném žánru pokračovat a to dokonce tak, že remakuje svůj debut Evil Dead.


blacktemple1600x_2

Píše se rok 2009, 22. července a na internetu se objevuje oficiální prohlášení společnosti Activion Blizzard, že  Sam Raimi podepsal kontrakt na adaptaci největší MMORPG hry současnosti, World of Warcraft. Miliony hráčů na celém světě začínají jásat, po dvou letech příprav už nikdo nečekal, že film vůbec někdy vznikne. Do toho ještě samotný režisér oznamuje, že další díl ságy o pavoučím muži bude mít premiéru v létě 2011 (scénář se dopisuje, všichni herci z původní trilogie se vrací) a pravděpodobně vznikne i jeho pokračování, jenž vtrhne do kin další rok.

Jak to tak vypadá, legendární tvůrce má ještě pár es schovaných v rukávu. Nezbývá, než mu popřát hodně štěstí v budoucích filmech a ať už dopadnou jakkoliv, jedna věc je jasná – Sam Raimi se již nyní zařadil do pomyslné zlaté síně kinematografie a jeho tvorba nebude nikdy zapomenuta.

Sam Raimi

Narozen: 23.10.1959 Michigan, USA

It’s a Murder! (1977)

Within the Woods (1978)

Evil Dead (1981)

Vlna zločinu (1985)

Smrtelné zlo 2 (1987)

Darkman (1990)

Armáda temnot (1992)

Rychlejší než smrt (1995)

Jednoduchý plán (1998)

Hra snů (1999)

Téměř dokonalý zločin (2000)

Spider-Man (2002)

Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 3 (2007)

Stáhni mě do pekla (2009)

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Legendární Sam Raimi
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist