19. 1. 2018La Película – festival španělského filmu v Praze a Antonio Banderas

Autor: Slávek Hora| 13. února 2012 | Přečteno: 292x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Antonio Banderas vybíral neorealistické snímky na Festival španělských filmů La Película, který začíná 14. února 2012 v Praze. Festival na programu slibuje výběr nejlepších španělských filmů z posledních dvou let.

Již 7. ročníku Festivalu španělských filmů La Película, bude týden 14. – 19. února 2012 v Praze a druhý 20.-26. února 2012 v Brně.

Dle pořadatelů festival představuje současnou španělsky mluvenou kinematografii v jejím výjimečném žánrovém i formálním rozsahu;  publikum se tak může těšit na ambiciózní fantasy v hollywoodském stylu, horor, absurdní komedie, sociální dramata anebo psychologicky laděné snímky, stejně jako animované, dokumentární či experimentální filmy. Spojuje je zájem publika a rovněž vysoké hodnocení odborné veřejnosti – ostatně koncentrace opusů, které usilují o prestižní ocenění Goya nebo Oscar, případně se již jinou prestižní cenou honosí, je nebývalá. Aktuální produkci navíc doplní prestižní kolekce španělských neorealistických skvostů natočených mezi léty 1951 až 1961 režiséry jako Carlos Saura či Luis Buñuel.

„Pro letošní festival La Película jsme vybrali stěžejní filmy různého žánrového zaměření, které ve Španělsku vznikly za poslední dva roky. Vyskytuje se mezi nimi několik velkorysých koprodukcí. Promítnuto bude celkem 22 snímků, což je dosavadní rekord festivalu. Současná bouřlivá společenská a ekonomická situace Španělska se začíná čím dál častěji odrážet na tématech filmů. Autoři k vystižení atmosféry využívají postupů dokumentárního filmu. Podobná situace byla i v období tzv. španělského neorealismu, kdy země procházela krizí a tomu odpovídá i ladění námi uváděných snímků, jako je např. debut Carlose Saury Páskové,“ přibližuje programovou náplň přehlídky její dramaturg David Čeněk. Osmnáct současných i archivních španělských filmů v letošním roce doplní čtveřice filmů z Venezuely. Tuzemským divákům přiblíží například žánr tropického thrilleru – často naturalisticky natočené příběhy z novodobé historie této latinskoamerické země.

Sedmý ročník festivalu La Película se odehraje tradičně v pražském Kině Světozor, a to tedy ve dnech 14. – 19. února, a od 20. do 26. února v brněnském Kině Art. Vstupenky v jednotné ceně 100 Kč jsou v prodeji v pokladnách a na webu kina Světozor a Art.

Program viz: La película

Festival španělských filmů La Película

La película
Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / La Película – festival španělského filmu v Praze a Antonio Banderas
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist