28. 4. 2017Kvílení Allena Ginsberga

Autor: Petra Andrýsková| 10. ledna 2011 | Přečteno: 1 707x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Allen Ginsberg je považován za jednoho z největších básníků 20.století a představitele Beat Generation. Byl u jejího samotného zrodu, za který je považováno čtení šesti andělů na jednom jevišti. Četl tam svou báseň Kvílení, která se stala hlavním námětem tohoto filmu.

Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené

šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu,

vlekoucí se za svítání černošskými ulicemi a vztekle

shánějící dávku drogy


Allen Ginsberg

Film je složen z obrazů pocházejících ze čtyř různých prostředí: v jednom James Franco hraje různé scénky z života Ginsberga, v dalším sledujeme soudní spor o obscénnosti jeho díla, třetí je autorským komentářem ve formě rozhovoru, a poslední je samotný přednes básně Kvílení na čtení šesti andělů. Všechna prostředí se navzájem doplňují a poskytují různé pohledy na život a dílo Allena Ginsberga. Dohromady pak vytváří celkový obraz, který zanechá konkrétní představu o osobnosti básníka.
v prázdnot

Jsem s tebou v Rocklandu

kde třískáš do katatonického piana duše je nevinná

a nesmrtelná nikdy by neměla bezbožné umřít

v ozbrojeném blázinci

Jsem s tebou v Rocklandu

kde ani padesát dalších šoků nikdy nevrátí zpátky

do těla tvou duši z jejího putování ke kříži

kvileni

Jednou z podstatných věcí, které ovlivnily Ginsbergův život a jeho smýšlení, je jeho homosexualita, kvůli které strávil osm měsíců v blázinci. V době, kdy byla považována za nemoc, kdy bylo pro rodinu hanbou, když se její člen přiznal k této orientaci a kdy z ní byli lidé léčení v ústavech, se homosexuálové museli uchylovat k boji- ať už to byl tichý vnitřní boj s nepochopením okolního světa nebo otevřený boj za sexuální svobodu. Ginsberg ve svém Kvílení otevřeně popisoval veškeré zážitky a postřehy týkající se sexu, kvůli čemuž byl také obviněn z obscénnosti. Je zajímavé sledovat, jak v průběhu soudu probíhají debaty s literárními odborníky, kteří se ve svých názorech na dílo velmi liší. Jedni jsou zastánci osobních svobod, jiní dílo považují za urážku. Soud celé dílo ještě více zviditelnil a napomohl jeho šíření a následné Ginsbergově slávě. Divák má díky prezentovaným názorům možnost udělat si sám obrázek o pro a proti, což jej donutí přemýšlet o básni jako o textu vycházejícím z koutků jedné osamělé duše, která do básně uvolnila všechny své niterní pocity a zážitky. Tím se z obscénního sexuálního popisu přesouvá dílo k větší intimitě a jemnějšímu chápání díla. Tomu napomáhá i obraz Ginsberga v samotných rozhovorech, kdy je prezentován jako citlivý a inteligentní člověk, který nezapadal do principů tehdejší společnosti.
Šílenec je stejně svatý jako ty, má duše!

Všecko je svaté! Každý je svatý!

Každé místo je svaté! Každý den je ve věčnosti!

Kdekdo je anděl! Vandrák je svatý jako serafín!

soud

Důležitou stránkou filmu je doplnění animovanými sekvencemi, které mají být audiovizuálním vyjádřením samotné básně. Možná pro někoho budou příliš svazující v tom, že si divák nebude moct vytvořit při poslechu Ginsbergových veršů vlastní představy, ale film jako autorské dílo nám prezentuje režisérův úhel pohledu, který v tomto případě funkčně zapadá do celého díla. Některé obrazy evokují scény ze slavné The Wall a jsou velmi příjemným oživením, kvalit Zdi však nedosahují. Chybí jim nějaký výrazný prvek, který by působil stejně jako samotné Kvílení. Jsou jen příjemným doplňkem a po zhlédnutí filmu to nebudou okamžiky, které vám uvíznou v hlavě. Bude to spíš dojem, že jste pochopili něco navíc a nahlédli do mysli člověka, který byl považován za homosexualitou nemocného prasáka bez literárního nadání. Když to shrnu: film se trefil s nahlédnutí do duše básníka a celkovou kompozicí, tento dojem však kazí příliš pozitivní obraz Ginsberga a naopak nepříliš výrazné animované doplňky.

james-franco-allenginsberg-howlKaždý člověk má někdy chuť vyřvat vše do okolního světa a ulevit si. Allen Ginsberg se „vykvílel“ v básni a poskytl tak milionům dalších lidí možnost nahlédnout do své duše a přemýšlet tak o životech vlastních. Ginsberg za to může být nesnášen, obdivován i milován.


The Howl

Drama, USA, 2010

Režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Hrají: James Franco, Jon Hamm, Jeff Daniels, Alan Alda, David Strathairn, Mary Louise Parker

Premiéra ČR: 11.11.2010

Hodnocení: 70%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Kvílení Allena Ginsberga
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist