24. 2. 2018Svěrákův „Návrat Kukyho“

Autor: Ivana Chlubná| 26. dubna 2010 | Přečteno: 760x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

„Představte si, že jste malí, ztatíte se v lese a v hlavě máte piliny.“ Tato libozvučná věta v podání Zdeňka Svěráka uvádí v jednom z  trailerů děj nejnovějšího snímku jeho syna-režiséra Jana Svěráka.


kuky4Dětská fantazie je filmovým koutem, který čeští režiséři v tomto století téměř vůbec navštívili. Jan Svěrák se po veleúspěšném snímku Vratné lahve vrhnul na tématiku naprosto odlišnou.

Půjde o rodinný dobrodružný film, jehož hlavní příběh je vytvářen v přímo ve světě dětské fantazie. Kuky je plyšová hračka, v hlavě má piliny,  a možná proto se ztratil v lese. Kuky patřil Ondrovi, který  dostal astma a všechny plyšové hračky musí z domu pryč. Kukyho další cestu kočíruje fantazie jeho původního majitele Ondry. Na krkolomné cestě lesem potká různé  lesní bytůstky, které budou hlasově servírovány českou hereckou elitou.

Představí se Zdeněk Svěrák,  Jiří Macháček, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška , Oldřich Kaiser, Kristýna Fuitová a nejmladší ze Svěrákovic rodiny- Ondřej Svěrák, který hraje šestliletého majitele hlavního hrdiny.

Loutky hrají ústřední roli. S látkou jako takovou Jan Svěrák pracoval již od roku 2008.  Z původně plánovaných 35 dní se natáčení protáhlo na rovnou stovku.  Filmové exteriéry nalezl v nejrůznějších koutech republiky. Realizace projektu měla probíhat spíše komorně, v menší skupině lidí, která se nakonec rozrostla na pořádný tvůrčí tým. Ten pracoval také za významné pomoci počítačové techniky. Vedle ní však hraje nepostradatelnou roli příroda. Jako v situaci, kdy kamera snímala  veverky několik hodin, než se jí podařilo získat požadovaný záběr. Vznikl tedy snímek svým pojetím pro český film naprosto netradiční.

Nezbývá tedy, než se na Kukyho a Svěrákův návrat těšit. Od 20. května můžeme všechno zhodnotit na vlastní oči. Teď lze zatím jen zvednou palec českému filmu, který je nejen o dětech a o jedné ztacené hračce. Je taky o tom, že je pořád co hledat, a to nejen na nezorané filmové půdě.

the-blind-side-22-550x366
Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Svěrákův „Návrat Kukyho“
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist