28. 4. 2017Kino vs. Stahování

Autor: Jakub Miller| 10. prosince 2009 | Přečteno: 1 534x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

torrent9pfKaždý z nás si alespoň jednou za život stáhl film a kdo říká že ne, tak s tím brzo začne. Warez či Torrenty jsou všude kolem nás, kvalita jejich služeb se každým dnem zlepšuje a tudíž si divák může daný snímek užít zadarmo v teple domova. Proto se nabízí otázka: „Má chození do kina ještě vůbec smysl?“ Odpověď na ní je ale velmi zapeklitá…

Internet, povinná součást téměř každé domácnosti v zemích západního světa, zažil během posledních deseti let kolosální rozmach, což mělo za následek mnohé věci, které do té doby byly těžko možné. Kupříkladu díky sociálním serverům Facebook či Twitter již nemusíte utrácet peníze za cestování, poštovné či volání, neboť své zážitky můžete se svými přáteli a známými sdílet skrze chat, alba fotografií a psání svých „statusů“. Zdarma se také dostanete k televiznímu vysílání, zprávám z celého světa, hudbě, videu a mnoha dalším vymoženostem této rozsáhlé sítě. Všechno má ale i své stinné stránky a tak právě na popularitě internetu v posledních době nejsilněji prodělává filmový průmysl. Stahování se totiž každým dnem stává výhodnějším.

Warez___I__m_lovin___it_by_Draclan12První, kdo si uvědomil potenciál obchodování pouze přes internet, byl herní průmysl, konkrétně Steam. Ten v současné době nabízí všechny aktuální tituly za výhodné ceny. Stačí pouze zaplatit a stáhnout si originální hru během několika hodin, aniž by jste vytáhli paty z domova. Jednoduché a maximálně výdělečné.

Podobně je na tom i pár filmových portálů v USA. Jsou dva tipy – Flixter, fungující na systému „zaplať 10$ měsíčně a můžeš si půjčit kolik DVD stačíš shlédnout“ a několik dalších databází, které za určitý peněžní obnos nabízejí čerstvě vydané či starší snímky k instantnímu shlédnutí přes internetový prohlížeč. To všechno můžete mít POKUD jste ochotni obětovat nepatrnou část svých úspor. V současné době se ale nabízí se ale otázka: „Proč bych měl za to platit, když to mohu mít zadarmo?“

Je to snadná procedura. Stačí najít příslušnou stránku, kvalitní verzi filmu, podle rychlosti připojení stáhnout soubory a poté během několika desítek minut je vypálit na DVD. Fajnšmekři si mohou ještě disk potisknout. Voila – máte (téměř) originální film zadarmo u sebe doma. Tímto stylem již nemá smysl si půjčovat či nakupovat pravé kopie snímků, což ale má i svá negativa. Kvůli tomuto chování krachují videopůjčovny. Jen za tento rok bylo v Praze zrušeno přes 12 z nich a to některé měly více jak desetiletou tradici. Z principu morálního je tudíž stahování špatné, z principu lidské podstaty je to přirozená věc. Každý z nás nerad za něco platí. Tím vzniká stejný problém, jako tomu je v současné době se zeměmi „Třetího světa“. Každý o tom mluví, každý říká že se musí pomoci, ale když přijde na věc, tak skutek utek. Lidstvo vyspělých zemí si na luxus skrze internetovou síť až moc zvyklo a je na 100% jasné, že do deseti let zmizí disky nadobro a stanou se pouze sběratelskou raritou, jako tomu je s hudebními vinily.

111TorrentNyní ale k hlavnímu témat článku – kino vs. stahování. Většina internetu znalé populace ví, že téměř každý film se dá do čtyř týdnů po premiéře sehnat v tzn. R5, což je náhraška za ripy z DVD. Kvalita bývá často dobrá a film si užijete. Prasáci místo toho volí tzn. Telescynt, což je obraz natočený v kině, ale zvuk je přidán samostatně. Požitek ze sledování je ale nulový. Do tří měsíců po oficiální premiéře může divák již získat film v Blu-Ray kvalitě. V současné době, díky tzn. warezu / torrentům je většina novinek k dostání i v dabované verzi. Nabízí se tedy otázka, zda-li má vůbec ještě smysl chodit do kina, když můžeme mít tentýž film zdarma během několika týdnů.

Odpověď je nečekaně těžká a komplikovaná. Velmi rád bych napsal, že do kina se musí na jakýkoliv film, ale to bych šel proti sobě samému. Nejdříve bych proto rád uvedl na pravou míru, proč je kino lepší jak obývák:

1) obrovské plátno zachycující každý detail

2) dokonalé ozvučení, kterého doma nikdy nedosáhnete

3) atmosféra

Kino je totiž primárně o audiovizuálním požitku. Proto bych kupříkladu nikdy nevyrazil do multiplexu na drama ála „Předčítač“, neboť zde se vyjma konverzace nic zajímavého neděje. Naopak Transformers, byť se stupidním příběhem, to je pravým filmem pro kino, neboť je založen na obrazové a zvukové stránce. Do každého detailu vyumělkované triky či dech beroucí hudba. Právě kvůli těmto filmům multiplexy existují. Odpověď na předešlou otázku je tudíž, laicky řečeno, tato:

„Do kina určitě na vizuálně založené snímky, zbytek je na divákovi a jeho ochotě platit.“

Neberte ale tento článek doslovně, neboť nakonec záleží pouze na vás, zda-li si zvolíte teplo domova či obrovský sál. Určitě si ale kino jednou za čas užijte, neboť i přes snahu multiplexů, získat diváky zpět skrze 3D technologii, zájem o něj každým rokem upadá a tudíž během pár desítek let už bude digitální distribuce zcela běžným jevem a sál bude nahrazen pohodlnou pohovkou.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Kino vs. Stahování
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Jaké filmy se v letošním roce nejčastěji stahovaly? | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 29. prosince 2009 | 13:33

[…] warez se v nedávném článku zevrubně věnoval Jakub Miler, a tak se protentokrát nehodlám věnovat moralizování a analýze […]

Thumb up 3 Thumb down 0
Autor: danooo Napsáno 19. srpna 2010 | 19:52

ja stahujem filmiiky ale keď ma niečo zaujme tak aj idem ešte do kina, a do kina chodíme tak 2 krát do mesiaca…

Thumb up 3 Thumb down 0
Autor: Ash Napsáno 25. října 2013 | 06:33

ŠPATNĚ…. Né piráti zničily videopůjčovny… ale trafiky které začali hojně tento produkt prodávat za mnohem nižší ceny. Tedy i to nad čím by jste v tv běžně ohrnovali nos.
asi tak.

Proč chodit do kina? Vjet šina lidí se tam nejspíš chodí akorát nažrat… vyspat nebo si pokecat. Takže si taky občas pokládám tu samou otázku znovu a znovu…. přemrštěné ceny kin tomu taky zrovna moc nepomáhají… a ty kraťasi poslední dobou? Když má film něco přes hodinu? Má cenu to dávat vůbec do kina? A co víc, chtít za to mnohdy mnohem větší sumu než za film který má trvá Třeba i skoro 3 hodiny?
Tohle je můj názor… asi tak.

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist