24. 2. 2018Karate Kid – Když se děti mlátí

Autor: Jakub Miller| 14. září 2010 | Přečteno: 662x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Bylo nebylo, jeden kluk z Kalifornie dostával od svých soukmenovců nehoráznou čočku, protože balil slečnu vůdce smečky. Aby jim mohl dát taky po hubě, šel tenhle jinoch do učení k postaršímu mistrovi karate… Ten ho naučil nejen správnou techniku malování, ale také jej přivedl na spirituální cestu. To je ve zkratce původní film. A ano, toto je recenze jeho remaku.

Hned na začátku se připravte na skutečnost, že v tomto filmu se žádné karate nenachází. Sice tím pádem název nedává smysl, ale ono je to vlastně úplně jedno. Tentokrát se budeme učit kung-fu a to rovnou v zemi jejího zrodu, Číně. Jinak zůstala většina věcí relativně nezměněna, vyjma mnohem lepší filmařiny a hlavně choreografie samotných soubojů. Kdo si myslí, že mezi sebou se mlátící děti na začátku puberty jsou pouze k smíchu, tak pravděpodobně strávil posledních několik let na Marsu/Venuši. V době, kdy Sandra Bullock dostane během jednoho roku jak Oscara, tak Zlatou malinu, je totiž možné opravdu všechno. Mladí i staří, představuji vám Karate Kida, blockbuster pro každou generaci.

Karate Kid - Nejlepší bojovka roku 2010

Filmy s dětskými hrdiny to mají těžké. Pro většinu obyvatel planety starších patnácti let se často jedná o lehce trapné kýče, u kterých nevěřícně kroutíme hlavou a raději si dáváme ruce před oči, aby jsme ty zrůdnosti na plátně alespoň nemuseli vidět. Karate Kid tak působí jako hotový dar z nebes. Vyjma slabšího začátku nabízí sice stále ten stejný příběh, ale díky minimální absenci hloupých dialogů jsou postavy v něm uvěřitelné (dobře, až na hysterickou matku hlavní postavy), každá z nich má svou motivaci a v nářezových soubojích pevně držíte palce. Když už jsme u těch soubojů, tak jako velký milovník filmů s kvalitní choreografii musím konstatovat, že kung-fu takhle dobře vypadlo naposledy v Zakázaném království, když Jackie Chan změřil své síly s Jetem Li. I zde nemají herci, ať už mladí či staří, své dubléry. Všechny ty kopy a složité chvaty provádí sami, což je v dnešní době velmi silné plus. Spojte si to pakještě s bravurně hrají dvojicí Smith-Chan či dobře vybranými hudebními hity a máte zaděláno na minimálně nejlepší snímek tohoto měsíce.

Láska kvete v každém věku.

Jedinou a bohužel velkou vadou Karate Kida je jeho nestoudně pomalý rozjezd. První půl hodinu děje se téměř nic podstatného nestane, hlavní hrdina se trošku chová jako malý spratek a Jackie Chan po celou dobu pouze papká nudle ve svém příbytku. Gradovat příběh od začátku stejně dobře, jako tomu je v druhé polovině stopáže, tak se odvážím a pálím minimálně devadesátkové hodnocení. Zrovna tento film by si to zasloužil. Nabízí příjemně pohodovou atmosféru, krásy starověké Číny, propracovanou choreografii, fantastickou ústřední dvojici, chytlavou hudbu, … Zkrátka je opravdu hodně důvodů, proč novodobou reinkarnaci osmdesátkové klasiky vyrazit do kina. To se slovy nedá popsat. To se musí vidět! Tak na co čekáte?

Karate Kid - Český plakát

Remake klasiky ze staré školy nemohl dopadnout lépe. I přes slabý začátek a pár nejistých zaškobrtnutí je nový Karate Kid ideálním kouskem pro každou generaci, excelující jak po stránce herecké, tak i technické a choreografické. Lepší film za tento měsíc v kinech nenajdete.

Karate Kid

Režie: Harald Zwart

Scénář: Christopher Murphey

Hrají: Jaden Smith, Jackie Chan, Wenwen Han

Žánr: Akční / Drama

Cz / Sk Premiéra: 16. 9. 2010 / 9. 9. 2010

Hodnocení: 80%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Karate Kid – Když se děti mlátí
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist