22. 2. 2018Jak vycvičit draka!

Autor: Jakub Miller| 27. března 2010 | Přečteno: 1 593x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

V propagačních letácích na projekci se píše, že film zobrazuje drsný život ještě drsnějších Vikingů, kteří bojují s těmi nejdrsnějšími na světě – draky. Text tentokrát nelže. Dreamworks opravdu stvořil nejvíc cool animák posledních let.

Je to oficiální. Právoplatným králem na poli počítačově animovaných filmů se stává Dreamworks, který se na rozdíl od stále víc stereotypního Pixaru nebojí experimentovat a hlavně se zaměřuje na ten nejzásadnější důvod, proč vůbec o kinematografii jevíme zájem – zábavu. V tomto případě je to zábava mistrně natočená, jak kdyby Avatarovi z oka vypadla. Po zhlédnutí snímku totiž každý bude chtít vědět, jak (si) vycvičit draka!

photo_25_hires

Příběh se odehrává na ostrově „Blp“, kde již po sedm generací vedou Vikingové bitvy se svými okřídlenými nepřáteli. Jako v každém pořádném velkofilmu se i zde najde hrdina, který mezi bandu namakaných kulturistů ani v nejmenším nezapadá. Tím hrdinou je dospívající syn náčelníka, Škyták. Místo svalů používá hlavu, díky čemuž nakonec (s koňskou dávkou štěstí) dokáže polapit nejobávanějšího draka široko daleko. Cesty osudu jsou ale zrádné a z nepřátel se tak stává nerozlučná dvojice, ochotná za toho druhého položit i život. Příběhová linka tedy nakonec není nijak geniální, ale často nápaditá? To určitě. Podobně, jako Cameronův epos, mixuje dohromady ty nejoblíbenější a nejstylovější filmové taháky a světe div se, vychází mu to na výbornou. Další důkaz toho, že originalita je přeceňované zboží. Nezáleží totiž na tom, s jakou látkou pracujete. Mnohem podstatnější je, JAK s ní pracujete. Z fantasy pro děti se tak klidně může stát nezapomenutelný zážitek pro každou generaci.

photo_24_hires

Pokud jste měli tu čest vidět Monstra vs. Vetřelci, tak určitě tušíte, že Dreamworks nejsou v oblasti třetí dimenze začátečníci. Ve svém novém filmu ale 3D efekt posunuli na úplně novou úroveň. Bojové sekvence, které jsou velmi přehledné, tak získávají mnohem intenzivnější atmosféru. Vše nakonec vrcholí v leteckých pasážích hlavního hrdiny na svém drakovi (kéž by podobně vypadal o pár let starší Eragon), které nejednou dokážou vyrazit dech svou propracovaností. Snímek při nich balancuje na hranici toho největšího kýče (obrovská mračna, zbarvená červánky) a nejtemnější fantasy (finální bitva s „létající godzillou“ v mrakové bouři). Díky hudebnímu doprovodu Johna Powella (Bourneova Trilogie) se tak nejednou může stát, že se přistihnete s ústy dokořán, absolutně nevnímajíc dění okolo. Akčně se totiž jedná o prozatím nejlepší dílo na poli počítačově animovaného filmu.

12483331_gal

Po vzoru většiny fantasy se i zde příběh sice nakonec striktně drží linie „hrdinského komplexu“, neboli „from zero to hero“. Postavy sice oplývají mnohem důkladnější psychologií, než tomu bylo kupříkladu ve Vzhůru do oblak, ale i tak nijak zásadně nevybočují z žánrových klišé. Je to škoda, neboť Jak vycvičit draka měl ambice stát se nejlepším počítačovým animákem posledních let. Takto je pouze nejlepším animákem roku. Pokud tedy překousnete veskrze jednoduchou dějovou linku, která je primárně mířena na mladší publikum, tak se pro vás může stát tento film minimálně velmi příjemnou oddechovkou, která v nejednom momentu dokáže, co se týče do epičnosti, konkurovat i dílům jako Pán Prstenů. Ano, je to klišé jako řemen, ale kurevsky dobře natočené.

Drak Avatar reloaded, tentokrát pro mladší publikum. Velká láska, monstrózní bitvy, krásně detailní lety nad severským mořem a jeden ultra-drsný drak. Dreamworks opět stvořilo vynikající animák, který je jen stupínek od absolutní dokonalosti v žánru. Napínavá fantasy jízda pro všechny generace, která vás do sebe vtáhne a nepustí až do závěrečných titulků.

Jak vycvičit draka

Režie: Dean DeBlois, Chris Sanders

Scénář: Dean DeBlois, Cressida Cowell

Hrají (orig. znění): Jay Baruchel, Gerard Butler, America Ferrera

Žánr: Animovaný / Fantasy

Cz a Sk Premiéra: 1. 4. 2010

Hodnocení: 80%

.

.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Jak vycvičit draka!
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Kinopremiéry – DUBEN | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 1. dubna 2010 | 16:07

[…] Jít do kina? Pokud máte slabost pro 3D nebo animované filmy, určitě se pobavíte. Více v naší recenzi. […]

Thumb up 3 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist