18. 1. 2018Jak šel čas s filmy Quentina Tarantina… (1.díl)

Autor: Vladan Vaněk| 3. září 2009 | Přečteno: 3 341x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Režisér milovaný i nenáviděný a dnes možná největší celebrita svého řemesla, Quentin Tarantino, uvedl na stříbrné plátno svůj nový film Inglorious Basterds (v Česku distribuovaný jako Hanebný pancharti). Magor z videopůjčovny se tentokrát vrací se svým pojetím největšího válečného konfliktu v historii. A to je vskutku ideální příležitost k rekapitulaci jeho dosavadních režijních počinů.

1.) My Best´s Friend Birthsday (1987)
my bestTarantino moc dobře věděl, že většina jeho oblíbených režisérů natočila své debutové snímky, když jim bylo kolem dvaceti let. Vědom si svého talentu tedy nechtěl zůstat pozadu a rozhodl se tedy své vzory následovat. Výsledkem jeho snažení měl být film My Best´s Friend Birthsday, jenž se nakonec natáčel několik let a ke smůle samotného Quentina nikdy nebyl dokončen (díky požáru se zachovalo jen 39 minut z celkové devětašedesátiminutové stopáže). Kvalita zachované části však nebyla valná, jelikož k filmové realizaci použil Tarantino amatérskou 16 mm kameru.

Zápletka se točí kolem příběhů několika vzájemně propojených postav. Jednou z nich je DJ Clarence Pool (hraje jej samotný Tarantino), jenž během reklamní pauzy na vlnách rádia vyšňupe balík drog a zhroutí se během vysílání. Dalším hrdinou je Mickey Burnett, jemuž přítelkyně oznámí, že si našla jiného a k němu domů si přišla jen pro osobní věci. Clarence však svému truchlícímu kamarádovi koupí na útěchu prostitutku.

Těžko považovat Tarantinův první film za nedílnou součást zlatého fondu světové kinematografie, nicméně je nutné uznat, že měl zcela stěžejní vliv na režisérovu kariéru. Quentin, jemuž bylo v průběhu natáčení něco málo přes dvacet let, si na tomto černobílém snímku odzkoušel práci režiséra a především našel svůj rukopis, který je založen na mnohdy absurdních a dlouhotrvajících rozhovorech hlavních postav.

Celý film ke zhlédnutí zde
Hrají: Craig Hamann, Quentin Tarantino, Allen Garfield
Hodnocení: 60 %

2.) Reservoir Dogs (Gauneři, 1992)
reservoir dogsPřišel jsem udělat film o zlodějích, kde se zlodějna vůbec neobjeví“ reagoval Tarantino na četné otázky, co jej vedlo k natočení právě tohoto snímku. Scénář napsal Quentin za pouhopouhý měsíc na psacím stroji a ihned po jeho dokončení uznal, že jeho realizace by mohla být poměrně snadná. Oproti jeho dřívějším scénářům True Romance a Natural Born Killers, které posléze prodal, počítal Tarantino s tím, že projekt Reservoir Dogs lze natočit s nízkým rozpočtem 30 000 USD, pokud by se natáčeli v garáži na 16 mm kameru. Tento plán však vzal za své, jakmile se Tarantinův scénář dostal do rukou herci Harveymu Keitelovi. Tomu se scénář velmi líbil a vyjádřil nespornou touhu zahrát si pana Bílého. Keitelovo jméno pomohlo získat další sponzory pro film, tudíž je populární herec po zásluze uveden v titulcích jako koproducent.

Většina filmu se odehrává v uzavřené garáži, v níž skupinka gangsterů, najmutá Joe´em, reaguje na zpackanou misi. Gangsteři, kteří se mezi sebou neznali jmény a byli označeni pouze pomocí barev, měli vykonat loupež. Něco se však pokazilo a policie o celé akci věděla dopředu, tudíž nastala namísto poklidné loupeže neskutečná řežba. V garáži se tedy nabízí nespočetná řada otázek: Zradil někdo? Bylo to spontánní? Co s policistou, kterého si vzali jakožto rukojmí? Bude Joe naštvaný? Jak zachránit krvácejícího pana Oranžového? Divák je v průběhu filmu retrospektivně seznamován s osudy všech zúčastněných a celá hutná zápletka Reservoir Dogs spěje ke svému rozuzlení…

Tarantinovi stačilo málo a hned jeho první film atakující kina sklidil obrovské ohlasy. Britský časopis Empire jej označil za nejlepší nezávislý film historie, naopak „filmová Bible“, magazín Premiere jej  zařadil mezi 25 nejnebezpečnějších snímků historie. V případě Reservoir Dogs však nelze mluvit ve smyslu, že jde „o něco, co jsme doposud neviděli“, neboť je plný (jak se stalo u Tarantina zvykem) intertextuálních odkazů na různé filmy a z mnoha z nich i doslovně čerpá.

Zajímavost: Notoricky známá scéna, v níž v kavárně všichni členové gangu rozebírají Madonninu skladbu „Like a Virgin“, dostává zcela nový rozměr, když si uvědomíme, že v době natáčení byl jeden ze zúčastněných herců, Chris Penn, zpěvaččiným švagrem.

Trailer ke zhlédnutí zde
Hrají: Michael Madsen, Harvey Keitel, Tim Roth, Quentin Tarantino, Chris Penn, Steve Buscemi, Lawrence Tirney, Craig Hamann a další
Hodnocení: 90%

3.) Pulp Fiction (Pulp Fiction: Historky z podsvětí, 1994)
pulpPokud si nějaký Tarantinův film zaslouží označení kultovní, pak je to právě Pulp Fiction. Tato óda na život béčkových gangsterů v Los Angelles vynesla jejímu autorovi kýžené celosvětové uznání. V Cannes bral Tarantino Zlatou palmu za nejlepší film. Naopak americká filmová akademie ocenila toto veledílo „pouze jedním“ Oscarem, a to sice tím za nejlepší scénář. Další šest nominací na cenné sošky pak film neproměnil. Oči pro pláč tak mohly zůstat všem skvělým hercům v Pulp Fiction, mezi kterými vyčníval především John Travolta, na začátku 90. let vyhasínající hvězda, kdysi známá jako idol dívčích srdcí z Pomády a Horečky sobotní noci.

Tarantino přišel na námět Pulp Fiction společně se svým přítelem Rogerem Avarym, avšak dokončil jej až při svém pobytu v Amsterdamu. V případě Pulp Fiction se znatelně inspiroval hororem I Tre volti della paura (v USA známý jako Black Sabath) režiséra Maria Bava, v němž se obdobně jako v Tarantinově gangsterce objevují jednotlivé povídky. Po té, co scénář Tarantino dokončil a odevzdal jeho finální verzi jej studiu Tristar Pictures, dozvěděl se špatnou zprávu, Tristar od natočení jeho snímku ustoupil. Nebýt rychlé reakce studia Miramax, které se stalo mecenášem filmu, možná by Pulp Fiction nikdy nespatřilo světlo světa.

Quentin Tarantino se jako obvykle i v Pulp Fiction staví zády ke klasickému chronologickému vyprávění filmového příběhu. Sám však několikrát vysvětluje, že mu postupné znázornění událostí nevadí, jen chce divákovi ukázat, že lze události ve filmu vyložit i jinak.

Dějová osa Pulp Fiction se zpočátku jeví jako poměrně komplikovaná. Vincent Vega společně Julesem Winnfieldem jedou vykonat službu svému šéfovi Marsellusi Wallacovi. Marsellus jim dal za úkol vzít kufřík do jednoho z bytů v LA. Nastanou však komplikace a menší nehodu v podobě prostřelené hlavy jednoho z původních majitelů záhadného kufříku. Prekérní situaci musí pak vyřešit šarmantní Winston Wolf, který by jako z oka vypadl Vitu Corleonovi z Kmotra.

Dále má možnost divák sledovat osudy zlodějů ze „čtvrté ligy“ Pumpkina a Honey Bunny právě chystajících se na vyloupení zapadlé restaurace, boxera na sklonku kariéry Butche Coolidge, jenž se právě chystá prodat svůj poslední zápas, či Marsellusovy ženy Mii, jenž to lehce přežene s drogami a nadělá tím svému opatrovníkovi Vincentu Vegovi nejednu vrásku na čele.

Pulp Fiction se nezaměnitelně zapsal do historických análů jako film, který dokázal zničit veškeré bariéry. Násilí v něm nebylo rozhodně použito prvoplánově a vulgární mluva jakbysmet. Celou atmosféru ještě dokresluje perfektní soundtrack. Něco tak postmoderního a rozvrstveného by zkrátka nevymyslel ani Kundera. A tak nemůžeme za nahodilé považovat, že ve světě vydělal více než 213 miliónů USD…

Trailer ke zhlédnutí zde
Hrají: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Quentin Tarantino, John Travolta, Tim Roth, Amanda Plummer, Christopher Walken, Steve Buscemi, Harvey Keitel, Ving Rhames a další
Hodnocení: 95%

V příštích díle se zaměříme na zbylé, Tarantinem režírované filmy , abychom tuto sérii článku nakonec završili krátkým pohledem na režisérův život. Vše pak vyvrcholí recenzí na Inglorious Basterds…

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Jak šel čas s filmy Quentina Tarantina… (1.díl)
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení v kinech za uplynulý rok | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 27. prosince 2009 | 12:46

[…] Avatar, a tak možná nebudu úplně objektivní. Filmem roku jsou pro mne Inglorious Basterds Quentina Tarantina. Šéfkuchař Quentin totiž opět navařil hutný a lahodný mix všeho, co doposud dělalo jeho […]

Thumb up 3 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist