20. 1. 2018Iron Man 2

Autor: Jakub Miller| 28. dubna 2010 | Přečteno: 967x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Železňák se vrací, tentokrát s číslovkou 2 na konci… a to je asi tak jediné, co bylo oproti prvnímu dílu vylepšeno. Všechno ostatní se propadlo minimálně o stupínek níž. Ukázkový příklad toho, že vyššímu rozpočtu a nářezovým upoutávkám se nedá věřit.

Stylovější brnění, stylovější sekretářka, stylovější parťák a hlavně stylovější záporák. Každá mince má ale dvě strany. Na té druhé nalezneme stejného režiséra, který se pro jistotu vyhýbá jakékoliv inovaci. Pak je tu také nový scénárista Justin Theroux, v jehož portfóliu (vyjma dabingu postav z nového Call of Duty) najdeme pouze sepsání komedie Tropická bouře. Běhat po lese a parodovat kultovní filmy je ale jedna věc. Vymyslet akční blockbuster těžící primárně z charismatu hlavní postavy, to už je něco jiného a po shlédnutí nového Iron Mana bude snad každému jasné, že na člověka, který se po většinu života v showbussinesu živil jako herec, je to moc velké břímě. Břímě, které není schopen unést.

photo010

Základním kamenem prvního dílu byl Robert Downey Jr. a nikdo jiný. Pouze díky jeho ztvárnění multimilionáře, Tonyho Starka jako šovinistického narcise, který dostane od afghánských teroristů lekci humanismu, byl film kritiky dobře hodnocen a diváky vynášen do nebes. Každý by předpokládal, že podobně bude fungovat i pokračování. Chyba lávky! Tvůrci se zřejmě rozhodli, že (jako u každé „dvojky“) musí nový přírůstek do Marvelovic kinematografického univerza hrát na temnější notu. Hlavní hrdina (či spíše pan scénárista) tak zahazuje většinu odzbrojujících hlášek do nejbližšího koše a představuje se jako zlomený muž na pokraji smrti, kterému chce vláda USA ukrást jeho plechovou hračku a přátelé jej postupně posílaní ke všem čertům. Myšlenka to byla zpočátku jistě vynikající, ale její realizace dopadla o dost hůř. Díky Starkově neustálému brebeňtění, jak mu nikdo nerozumí, následováno chlastáním do němoty a zakončeno těmi největšími klišé, jsou jakékoliv sympatie vůči této postavě v tahu a věřte, že ani jeden z vedlejších charakterů nemá dostatek prostoru na to, aby stal vaším novým oblíbencem (pokud vám k tomu nestačí omračující dekolt a pozadí Scarlett Johansson, která po place pobíhá v těch nejpřiléhavějších oblečcích na světě) .

photo013

Kdo doufal alespoň v nekompromisní akční nářez, tak bude hodně zklamaný. Pokud jste viděli alespoň jednu z upoutávek na film, tak jste si zajisté všimli 1 = Mickeyho Rourka rozsekávající hrdinovu formuli na polovinu. 2 = Scarlett Johansson mlátící „nějaké týpky z ochranky“ 3 = Iron Mana a War Machine (ten afroamerický podplukovník, akorát že ve vylepšeném obleku hlavního hrdiny), jak si to rozdávají s bandou robotů. Vzpomínáte? Pokud ano, tak jste viděli 75% všech akčních scén z celého snímku. Na celé dvě hodiny čisté stopáže tak pouze cca. 20 minut připadá na akci, zbytek jsou pouze předlouhé konverzace mezi hlavními postavami. Kdyby se alespoň Favreaův tým nějak výrazně vytáhl ve finální čtvrthodince, ale ono nic. Místo epického souboje opět přichází stejná rychlokvaška, jako tomu bylo v jedničce (u té se to ale dalo tolerovat, neboť rozpočet byl dvakrát tak menší a děj filmu byl hlavně o představování plechového frajera).

photo002

Nový Iron Man zkrátka nefunguje tam, kde v prvním díle exceloval. A kde neexceloval, tak tam je na tom pokračování ještě hůř. Z nadějně vyhlížejícího blockbusterů o dalším komiksovém super-hrdinovi se stalo konverzační „drama“, obsahující sem tam akční momentky a kameramanovu onanii nad tělem Scarlett Johansson. Downeyho postava už není ani z poloviny takový frajer, jeho láska Gwyneth Paltrow je najednou ve většině záběrů protivná zmije a celkově z celého obsazení nakonec vede Starkův konkurent Hammer, v podání vynikajícího Sama Rockwella. Pokud si chcete pojistit 100% zklamání, tak na zajděte na dabovanou verzi, za kterou by distributor zasloužil (nejen) pohlavek.

iron_man_two_ver6Velkolepý návrat Železňáka se nekoná. Místo zábavného blockbusteru se z nového Iron Mana stal čistě konverzační film, snažící se vypadat jako emocemi nabité drama. Marně. Jako biják na ukrácení dlouhé chvíle funguje dokonale. Jako plnohodnotné pokračování jednoho z nejlepších snímku roku 2008? V žádném případě.

Iron Man 2

Režie: Jon Favreau

Scénář: Justin Theroux

Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Mickey Rourke, Sam Rockwell

Žánr: Akční / Dobrodružný / Drama

Cz / Sk Premiéra: 29. 4. 2010

Hodnocení: 50%

.

.

.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Iron Man 2
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Jakub Gazur Napsáno 28. dubna 2010 | 07:21

Tak ve všem bohužel musím souhlasit s Kubovou recenzí, Theroux jako scénarista propadl na celé čáře. Osobně bych dal tak 60%. Jo a dabing je opravdu zvěrstvo epických rozměrů…

Thumb up 4 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist