22. 2. 2018Hranice nemožného

Autor: Filip Kovárník| 31. ledna 2010 | Přečteno: 1 470x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Tvůrce seriálových hitů Alias a Lost, J. J. Abrams, přichází se svým nejnovějším mysteriózním projektem, který dává vzpomenout na slavná Akta X. Stojí za to 5. února vkročit za okraj běžného světa?

.Fringe (6)

Na letišti v Bostonu přistane letadlo se všemi pasažéry mrtvými. K vyšetřování je povolána zvláštní agentka FBI Olivia Dunhamová (Anna Torvová) se svým partnerem Johnem, ale brzy se dostanou do slepé uličky. Olivia brzy odkrývá Johnovo tajemství a je nutné, aby vytvořila nový tým s geniálním, ale dlouhé roky v blázinci pobývajícím vědcem, Dr. Walterem Bishopem (John Noble) a jeho synem Peterem (Joshua Jackson), který se o něj musí mimo léčebnu starat. Všichni brzy odhalí, že tento incident nebyl nejen prvním, ale ani posledním v kolotoči podivných záhad, které nikdy nebyly uzavřeny. Všechny dohromady totiž tvoří tzv. Vzorce, který se stanem novým cílem vyšetřování. Tým však nestojí proti pouhé teroristické buňce, ale něčemu mnohem většímu přesahujícím všechny jejich představy. U případů je také velmi často skloňovaná nadnárodní společnost Massive Dynamic, jejíž zakladatel byl spolupracovník Dr. Waltera Bishopa…

.

Hranice nemožného (originální název Fringe) je mysteriózní thriller, který se pohybuje na okraji reality a fikce. Díly fungují na principu „jednodílných“ případů vyšetřovaných týmem Olivie Dunhamové, a které dohromady tvoří vyšší plán, tzv. hlavní dějovou linii. Tato klasická struktura stejně jako mysteriózní ladění opravdu hodně připomíná Akta X, ale snahou seriálu není vytvořit v lidech pocit obav ze skutečných tajemných vládních konspirací a neznámých bytostí z vesmíru. Jde čistě o fikci, která je velmi chytře budována na postavách a často velmi originálních vyšetřovaných případech. Právě postavy jsou velmi silné a divák si je rychle oblíbí. Sympatická Olivia Dunhamová působí jako silná žena, která jde neohroženě za pravdou, a s Peterem Bishopem tvoří velmi sladěný pár včetně humorných vložek. Největším esem v rukávě tvůrců je rozhodně Dr. Walter Bishop se svým profesorským slovníkem a léčebnou zničenou myslí. Jeho vzpomínky na minulost a tajné výzkumy pro vládu jsou zahaleny tajemství, ale jeho znalosti, schopnosti a později i vzpomínky se ukážou jako klíčové, pro řešení podivných případů.

.

Každý seriál J. J. Abramse byl zatím hitem a Hranice nemožného není výjimkou. Druhá sezona, která právě běží ve Spojených státech už není tolik sledovaná jako ta první, ale stále si drží vysoký průměr okolo 6,5 milionu diváků (poslední díl dokonce 8,8 mil). Na scénáři se podílí kromě Abrams také dvojice Alex Kurtzman a Roberto Orci (mimo jiné autoři scénáře k Abramsově poslednímu filmu, Star trek a ehm, „scénáře“, k druhým Transformerům …:) ). Všichni zmiňovaní a pár dalších drží kvalitu seriálu hodně vysoko, ale hlavně do něj vkládají velký počet detailů, kterých si mnozí diváci nevšimnou, ale pro ostatní je to nejzábavnější část seriálu. Hledat Průzkumníka (tajemný elegantní muž v pozadí), všímat si narážek na tradiční Abramsovy kulišárny (Slusho) nebo sledování využívání barev. Seriál od počátku nepočítal s jednou sezonou, takže pravda o tajemstvích a konspiracích pomalu vyplouvá na hladinu a přicházejí další otázky, které nám budou autoři ještě minimálně celou druhou sezonu prezentovat. Ať už je to význam Massive Dynamics, tajných výzkumů Waltera Bishopa, které si nepamatuje nebo spojitost mezi jím a Průzkumníkem…

.

Poznámka: Seriál má v České republice premiéru 5. února na programu Nova Cinema, kdy budou uvedeny první dvě epizody v 20:00 a následně každý pátek bude seriál vysílán opět po dvou dílech. Dabing z upoutávky nezní ideálně, ale to nikoho nepřekvapí. V plánu je odvysílání všech 20 dílů první sezony.

.

Hranice nemožného nabízí poutavou a tajemnou zábavu na poli vyšetřování mysteriózních případů. Čistý moderní vzhled ve spojení s originálními nápady, dobrým scénářem a skvělými postavami dodává seriálu potřebnou atmosféru. Na poli mysteriózních vyšetřování v současnosti bez konkurence.

.

Hodnocení: 80%

IMDB ČSFD FANOUŠKOVSKÉ STRÁNKY

.


.
Poznámka: V televizních seriálech se často nevidí tak vkusně vytvořené názvy míst v obraze. David Fincher by měl zažádat o svůj podíl:)

woolrich arctic parka
Difference in quality between H and Aldo leather dress shoes
woolrich quoka If the stocking is a seamed stocking

Difference in quality between H and Aldo leather dress shoes
woolrich köln If the stocking is a seamed stocking
Cesta ke článku: Cinemo.cz / SERIÁLY / RECENZE: Hranice nemožného
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Comments are closed.

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist